Z pamiętnika HRK - Pierwsza inauguracja

września 22, 2016


Choć ważną dla Holandii datą pozostaje 30 kwietnia, to dzień 30 marca również zasługuje na uwagę. 30 marca 1814 roku odbyła się inauguracji pierwszego króla Niderlandów, Willema I jako Suwerennego Księcia.
Po kilku latach rządów króla Lodewijka (brata Napoleona Bonaparte) Holandia była w miarę rozwiniętym krajem. Jednak konflikt Napoleona z młodszym bratem, spowodował aneksję Holandii. Do 1813 była ona częścią Francji. Kiedy cesarz Francuzów przegrał bitwę pod Lipskiem, Niderlandom udało się odzyskać suwerenność. Tymczasem książę Willem Frederik, przebywał w Berlinie na wygnaniu. Do kraju powrócił 30 listopada 1813. Ze wszelkimi honorami przywitano go na plaży w Scheveningen. 1 grudnia z balkonu Pałacu Królewskiego w Amsterdamie, proklamowano go jako Suwerennego Księcia.


30 marca 1814 Willem został oficjalnie zainaugurowany jako Suwerenny Książę. Wydarzenie to odbyło się w Nieuwe Kerk w Amsterdamie.

"Przysięgam, że będę stać na straży konstytucji Zjednoczonych Niderlandów oraz niezależności państwa, wolności i dobrobytu mieszkańców. Tak mi dopomóż Bóg!"

Po złożeniu przysięgi i błogosławieństwie, Suwerenny Książę wraz z rodziną opuścił Nieuwe Kerk, a zebrani w kościele goście podpisali akt inauguracji. Po tym wydarzeniu rodzina królewska udała się na kolację w Pałacu Królewskim, a Holendrzy do białego rana świętowali wspólnie zebrani na Placu Dam.


Willem Frederik oficjalnie został królem we wrześniu 1815. Został proklamowany królem Zjednoczonego Królestwa Niderlandów, czyli Holandii, Belgii i Luksemburga. Tamto wydarzenie odbyło się już w Amsterdamie.

Do dzisiejszych czasów szkielet ceremonii inauguracji się nie zmienia. Wszystkie odbywają się w Nieuwe Kerk i wszystkie mają charakter świecki. Ale o kolejnych inauguracjach poczytacie wkrótce ;)***
Zajrzyjcie do zakładki "kalendarz" gdzie znajdziecie zapowiedzi kolejnych podróży Máximy.

Zdjęcia: De Oranjes

You Might Also Like

3 komentarze

 1. bardzo ciekawy post, uwielbiam sukienkę Maximy z inauguracji :)

  zapraszam na mojego bloga: blogowaniezk.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Ciekawy pomysł na serię, chętnie będę czytać

  OdpowiedzUsuń
 3. Tradycja tradycją, dobrze że ją podtrzymują :)

  OdpowiedzUsuń

Translate

Obsługiwane przez usługę Blogger.