19.04.2015

Oranje-Nassau i ja: Ile zarabia HRK ?


Holenderska Rodzina Królewska należy jest jedną z "najdroższych" RK. Więcej pieniędzy ma tylko Brytyjska Rodzina Królewska (BRK zarabia 36 milionów funtów rocznie), Rodzina Książęca Liechtensteinu (4,6 miliarda) oraz Rodzina Książęca z Monako (1 miliard).

 Rodzina Królewska rocznie kosztuje Holendrów około 31 milionów funtów. Jeżeli chodzi o wydatki, to oficjalne wizyty i wycieczki pochłaniają 20 milionów funtów rocznie. Dochodzi do tego, wartość rzeczy osobistych Króla i Królowej, typu domy i mieszkania. Ich cena jest szacowana na 5,4 miliona.

Ciekawostką jest,że HRK jest cztery razy bogatsza od Hiszpańskiej Rodziny Królewskiej, jednak bardziej wartościowy i większy jest Pałac Królewski w Madrycie niż ten w Hadze. Podobnie jak w BRK monarcha holenderski ma w posiadaniu cztery pałace w Holandii oraz kilka innych domów, w tym willę w Toskanii.

Jednak największe zarobki HRK czerpie ze stacji benzynowych Shell - 131 milionów. Oczywiście wydatki mogą być większe, oficjalnie nie ma żadnych informacji nt. zarobków. Máxima wychodząc za Willema-Alexandra "zarobiła" prawie 5 milionów dolarów.

Podsumowując HRK zarabia 5 miliardów Euro. Szczegółowo:

- 2 milardy na różnych inwestycjach ( Głównie Shell)
- 800 milionów na dziełach sztuki
- 400 milionów na biżuterii
- 250 milionów na nieruchomościach
- inne (200 milionów)

Mam nadzieję, że zawarłam tu troszkę przydatnych informacji. I przepraszam za różne waluty, sugerowałam się różnymi stronami.

Zdjęcie:digifotopro.nl

3 komentarze:

  1. nareszcie doczekałam sie bloga o Królowej Maximie po polsku.blog jest super

    OdpowiedzUsuń

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia