26.04.2015

Książę Johan FrisoKsiążę Johan Friso Bernhard Christiaan David przyszedł na świat 25 września 1968 roku w University Medical Center w Utrechcie jako drugi syn Królowej Beatrix i księcia Clausa. Miał dwóch braci (Willem-Alexander i Constantijn). Friso został ochrzczony 28 grudnia 1968 roku w Katedrze św. Marcina w Utrechcie. Jego rodzicami chrzestnymi zostali:
- Król Harald V (Król Norwegii)
- Królowa Juliana (jego babcia)
- Johan Christian Baron von Jenisch
- Herman van Roijen (ówczesny premier Holandii)
- Christina von Amsberg (jego ciotka, siostra księcia Clausa)

W 1986 ukończył szkołę średnią Eerste Vrijzinnig Christelijk Lyceum w Hadze. Od 1986 do 1988 studiował inżynierię mechaniczną na Uniwersytecie w Berkeley. Od 1988 do 1994 uczył się na Uniwersytecie Technicznym w Delft na kierunku inżynieria powietrzna. Jako że zajmował miejsce w sukcesji do tronu Holandii uczył się holenderskiej historii i prawa.
Friso w 1986

W 1995 zaczął pracować w firmie McKinsey jako konsultant w filii tej firmy w Amsterdamie. Pracował tam rok. Później w latach 1998 - 2003 pracował w Goldman Sachs International w Londynie jako v-c prezes tej firmy. W 2004 pełnił obowiązki prezesa firmy TNO Space w Delft. Od października 2006 Friso był dyrektorem w prywatnej firmie Wolfensohn & Company.
30 czerwca 2003 roku do publicznej wiadomości zostały podane zaręczyny księcia z Mabel Wisse Smit. Parlament nie wyraził zgody na to małżeństwo, ze względu na przeszłość wybranki księcia. Podobno Mabel spotykała się z Klaasem Bruinsmą (1953-1991) znanego jako "ojca chrzestnego" holenderskiego handlu narkotykami. To „nadużycie zaufania” było przyczyna dla której parlament nie wyraził zgody na to małżeństwo. Tym samym książę stracił prawo do tronu Holandii. Mimo to do ślubu doszło 24 kwietnia 2004 roku.


Od tamtej pory książę nosił tytuł księcia Oranje-Nassau i dziedziczny tytuł hrabiego Oranje-Nassau.
Mabel i Friso mieli dwie córki:
- Hrabina Emma Luana Ninette Sophie (ur. 26 marca 2005)
- Hrabina Joanna Zaria Nicoline Milou (ur. 18 czerwca 2006)


17 lutego 2012 podczas wakacji w Lech w Austrii książę został przysypany lawiną i doznał urazu  czaszkowo-mózgowego. Był hospitalizowany w Innsbrucku. Jego stan określano jako krytyczny. Jak podaje personel medyczny kliniki uniwersyteckiej w Innsbrucku, badanie metodą rezonansu magnetycznego ujawniło rozległe uszkodzenie mózgu – książę aż do śmierci pozostał w śpiączce; od początku istniało zagrożenie, że już nigdy nie odzyska przytomności. W listopadzie 2012 holenderski dwór królewski zakomunikował, że książę chwilami zdradza objawy stanu minimalnej świadomości. Książę zmarł 12 sierpnia 2013 z powodu komplikacji, które powstały w wyniku uszkodzenia mózgu spowodowanego przez niedotlenienie.
Pogrzeb księcia Friso odbył się 16 sierpnia 2013 a w jego ostatniej drodze uczestniczyła jego żona Mabel z córkami Luaną i Zarią, jego matka księżna Beatrix, jego brat król Wilhelm Alexander z rodziną oraz jego chrzestny król Norwegii Harald V. Ciało księcia spoczęło wbrew tradycji na cmentarzu miejscowego kościoła, a nie w rodzinnej krypcie w Delft.


5 komentarzy:

 1. Skrócona biografia jednym słowem xD

  OdpowiedzUsuń
 2. Straszny był taki koniec, ale niestety, nikt nie może tego zaplanować... Szkoda przede wszystkim dzieci.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadzam się, szkoda córek, które straciły ojca i beztroskie dzieciństwo.
   Fajny wygląd bloga.:)

   Usuń
 3. Jak to w piosence: "Życie choć piękne tak kruche jest, wystarczy chwila by stracić je..."
  Na pewno śmierć ojca wywarła duży wpływ na te dziewczynki :(

  OdpowiedzUsuń

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia