17.04.2015

Władcy Niderlandów - Juliana
Juliana Louise Emma Marie Wilhelmina urodziła się 30 kwietnia 1909 w Hadze jako córka Królowej Wilhelminy i księcia Henrika. Miała beztroskie dzieciństwo.Matka przyszłej królowej Juliany robiła wszystko, aby jej jedyna córka nie zaznała podobnie smutnego losu jak ona i by mogła się bawić z dziećmi w swoim wieku. Następczyni tronu była wychowywana w prostocie na dworze bliskim zwykłym ludziom. Uzyskała tytuł doktora nauk politycznych i bardzo sumiennie przygotowywała się do swej przyszłej roli królowej.
7 stycznia 1937 roku poślubiła niemieckiego księcia Bernarda Lippe-Biesterfeld. Mieli cztery córki:
- Beatrix Wilhelminę Armgard ( ur. 1938; następczynię Juliany)
- Irene Emmę Elisabeth (ur.1939)
- Margriet Franciscę (ur. 1943)
- Marię Christinę (ur. 1947)
W 1948 królowa Wilhelmina abdykowała na rzecz córki. Nowa królowa uciekła ze smutnego pałacu w Hadze, by wieść na wsi spokojne i skromne życie wraz z księciem Bernardem i czterema córkami.
Holendrzy bardzo kochali Julianę, ale sprawa niepiśmiennej znachorki Greet Hofmans wprowadzała w 1956 zagrożenie dla jej tronu. Królowa zwróciła się do niej o pomoc w leczeniu córki Małgorzaty, dotkniętej ślepotą. Znachorka zdobyła w niedługim czasie taki wpływ na królową Julianę, że zaczęła mieszać się do spraw państwowych, doprowadzając do dymisji rządu. Juliana zamierzała abdykować, w końcu jednak pozostała na tronie, idąc za radami rządu, który domagał się odsunięcia Greet Hofmans.

30 kwietnia 1980 królowa Juliana abdykowała – po trzydziestu dwóch latach panowania – na rzecz córki Beatrix. Juliana ogłosiła swą decyzję 31 stycznia 1980 za pośrednictwem telewizji: „Nie byłoby rozsądne z mojej strony dalsze sprawowanie mej funkcji, gdyż wcześniej czy później siły człowieka zaczynają się wyczerpywać i nie mogę wykonywać swojej pracy tak jak dawniej”.
Podobnie jak matka, Wilhelmina, Juliana zrezygnowała z tytułu „królowej matki”, by powrócić do dawnego tytułu księżniczki Holandii. Wybiera dzień swoich siedemdziesiątych pierwszych urodzin i święto narodowe, by podpisać akt abdykacji i wygłosić z królewskiego balkonu swe ostatnie przemówienie: „Zrezygnowałam właśnie z tronu. Przedstawiam wam Beatrix, waszą nową królową. Jestem szczęśliwa, że mogę przekazać jej władzę, gdyż wiem, że znajdzie się w dobrych rękach”.

Zmarła 20 marca 2004 roku w Baarn. Została pochowana w Delft. Ciekawostką, jest fakt,że królowa zmarła dzień po narodzinach swojego prawnuka księcia Clausa - Casimira.2 komentarze:

  1. Czytałam kiedyś dokładnie historię z tą znachorką. Taki Rasputin w spódnicy...

    OdpowiedzUsuń
  2. Ciekawa historia z tą znachorką :)

    OdpowiedzUsuń

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia