13.04.2015

Władcy Niderlandów - Willem II


Willem II (właść. Willem Frederik George Lodewijk) był najstarszym synem króla Willema I. Urodził się 6 grudnia 1792 w Hadze. Pieszczotliwie nazywany był "Guillot". Przed wstąpieniem ojca na tron, nosił tytuł (nie został nigdy spolszczony, ale możemy go tak tłumaczyć) Dziedzicznego Księcia Oranii. Po tym jak jego ojciec został królem otrzymał tytuł należny następcy - Księcia Oranii. Dzieciństwo spędził na dworze pruskim, otrzymał wychowanie wojskowe. Ukończył Uniwersytet w Oksfordzie. Krążyły wtedy plotki jakoby książę miał być homoseksualistą.


Willem, jeszcze jako następca tronu bardzo przysłużył się armii brytyjskiej. Po trzech latach służby został generałem. W Wielkiej Brytanii był niezwykle popularny, przezywano go "Slender Billy". Jego ostatnią bitwą, w której wziął udział była bitwa pod Waterloo. Za jego ogromne zasługi ofiarowano mu Pałac Soestlijk. Był bardzo popularną osobą w Belgii. Chciał, aby pozostała ona w granicach królestwa, jednak pragnienia niepodległościowe Belgów były silniejsze. Był dowódcą holenderskiej armii podczas dziesięciodniowej walki we Flandrii. W końcu, Belgia ogłosiła niepodległość, a pierwszym królem Belgów został Leopold Koburg.

Żona króla, królowa Anna Pawłowna.
7 października 1840 Willem I abdykował na rzecz syna. Było to spowodowane jego powtórnym małżeństwem z Henriettą d'Oultremont, Belgijką i co gorsza - katoliczką. Inauguracja nowego króla miała miejsce w Nieuwe Kerk w Amsterdamie.


W sprawach rządzenia miał konserwatywne poglądy. Rzadko wtrącał się w sprawy rządu. Był jednak mocno przeciwny reformom konstytucyjnym. Choć nie był demokratą, działał z rozsądkiem i umiarem. Za jego rządów (na skutek Wiosny Ludów) wprowadzono konstytucję, która z kilkoma poprawkami istnieje do dziś. Ograniczono wtedy rolę monarchy.


Król bardzo interesował się architekturą. Z jego rozkazu został wybudowany Pałac Het Loo. Odrestaurował również kilka innych, mniej znaczących pałaców.


Willem II wycofał się z życia publicznego po śmierci syna, Saschy. W 1849 miał poważne problemy ze zdrowiem. Aby się podleczyć, wyjechał do Tilburga. Na pytania poddanych o stan zdrowia odpowiadał: "To nic". 16 marca, po raz ostatni odwiedził go syn. Nazajutrz, w obecności żony, po ogromnych dusznościach, zmarł.

Pogrzeb odbył się 3 kwietnia. Król został pochowany w podziemiach Nieuwe Kerk w Delft.

Pogrzeb króla;
W 1814 rozpoczęły się poszukiwania potencjalnej małżonki Willema. Pierwotnie, żoną księcia miała zostać księżniczka Charlotte z Wielkiej Brytanii (córka Jerzego IV). Plan, popierany przez Jerzego i Willema I, nie doszedł do skutku. Charlotte nie zgodziła się na przeprowadzkę do Holandii, również jej matka królowa Caroline była przeciwna małżeństwu.

Księżniczka Charlotte z Walii;
21 lutego 1916 książę Oranii poślubił wielką księżną Anne Pawłownę, siostrę cara Alexandra I. Wiadomo, że małżeństwo zostało zaaranżowane, aby podtrzymywać dobre relacje między Królestwem Niderlandów a Imperium Rosyjskim.

Willem II z rodziną/ Wikipedia
Para miała pięcioro dzieci:
  • Willema III, następcę Willema II;
  • Alexandra, zwanego Saschą;
  • Hendrika;
  • Ernsta Casimira, zmarłego dzień po urodzeniu;
  • Sophie, wielką księżna Saxe-Weimar-Eisenach;

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia