27.09.2015

Niedziela z Holandią - Podstawowe informacje

Zapraszam serdecznie do czytania nowej serii poświęconej Holandii :)
Nowa część w każdą niedzielę  ;)Nazwa: Królestwo Niderlandów (Koninkrijk der Nederlanden) – oficjalnie, Holandia – potocznie.

Używana w Polsce nazwa Holandia jest nazwą nieścisłą, ponieważ Holandią są jedynie dwie prowincje Królestwa Niderlandów, ale ta właśnie nazwa jest zalecana przez Komisję Standaryzacji Nazw Geograficznych poza Granicami Rzeczypospolitej Polskiej (KSNG).

Holandia - mapa
Stolica: Amsterdam (stolica konstytucyjna), Haga (stolica administracyjna).

Amsterdam pałac królewski
Amsterdam, Pałac Królewski
Holandia jest tylko częścią Królestwa Niderlandów. W jego skład wchodzą także karaibskie wyspy Bonaire, Sint Eustatius oraz Saba, które posiadają status gmin specjalnych. Holandia na północy i zachodzie styka się z Morzem Północnym, na wschodzie graniczy z Republiką Federalną Niemiec, a na południu z Belgią.

Kingdom_of_the_Netherlands
Królestwo Niderlandów

Podział administracyjny: 12 prowincji:

-północ: Groningen, Fryzja, Drenthe.
-centrum: Flevoland, Overijsel, Utrecht.
-zachód: Holandia Północna, Holandia Południowa, Zelandia.
-południe: Geldria, Brabancja Północna, Limburgia.


Aż do końca XIX w. były to państewka z zanikającą suwerennością. Dopiero po ustanowieniu królestwa w 1815 r. zaczęły przekształcać się w unitarne państwo.

Populacja: 16.730.632 mieszkańców (2012).

Gęstość zaludnienia: 447.9 mieszkańców na km2 .

Grupy etniczne: 80.7% Holendrzy, 5% inni obywatele państw członkowskich UE, 2.4% Indonezyjczycy, 2.2% Turcy, 2.0% Marokańczycy, 2.0% Surinamczycy, 0.8% Caraibowie, 4.8% inni

Języki: niderlandzki i fryzyjski (we Fryzji).

Pomimo występowania dialektów we wszystkich prowincjach obowiązuje język niderlandzki, jedynie we Fryzji językiem oficjalnym jest także fryzyjski. Północnofryzyjski jest w użytku również w Jutlandii (Dania) i w północnych Niemczech. Wschodniofryzyjski występuje w północno-zachodnich Niemczech (dawna Fryzja Wschodnia), a zachodniofryzyjski pojawia się w dialektach Holandii Północnej. Poza samą Fryzją są to języki zanikające.

Religie: 42% agnostycy, 29% katolicy (wyznanie rzymsko-katolickie), 14% reformowani, 4% kalwini, 4% islamiści, 6% inni.

Dane: Wikipedia (2008)

SYMBOLE


Flaga


Prostokąt o proporcjach 2:3, składający się z trzech kolorów: czerwonego, białego i niebieskiego, w 
pasach o tej samej wysokości. Współczesna flaga holenderska zawieradwie historyczne koncepcje flagi: oranżystowskiej, z barwami dynastii Orange (pomarańczowa, biała i niebieska) oraz republikańskiej, odnoszącej się do barw gezów z okresu ich buntu i walk o niepodległość (czerwona, biała, niebieska). Obecne rozwiązanie przyjęto w 1937 r. (vlaggenwet) i choć nigdy nie zostało formalnie zatwierdzone, jest obowiązujące. Historyczne barwy Oranje przetrwały we fladze Wielkiego Księstwa Luksemburga.

Herb

Jednakowy dla kraju i dla monarchii. Herb przedstawia złotego lwa na błękitnej tarczy. Lew trzyma w jednej łapie miecz, a w drugiej pęk siedmiu strzał symbolizujących historyczne siedem prowincji , które w XVI w. zjednoczyły się w ramach Unii w Utrechcie. Znaczenie tego symbolu jest następujące: zjednoczone prowincje są potężniejsze niż każda z nich osobno. Tarcza jest podtrzymywana z boku przez dwa lwy, a na jej szczycie umieszczono koronę. U podstawy tarczy znajduje się napis: „Je maintedrai” – „Obronię”.

herb Oranje-Nassau
W użyciu są trzy warianty herbu:

Herb królewski – pełny, z dodatkiem królewskiego płaszcza w tle, zastrzeżony dla monarchy
Herb narodowy – bardziej uproszczony, bez płaszcza i daszka, używany przez instytucje rządowe i inne urzędy, np. przez ambasadę Królestwa Niderlandów w Warszawie; jest także umieszczany na okładkach paszportów.
Mały herb imperialny – tworzy go tylko tarcza z lwem i z koroną. Jest używany tam, gdzie brakuje miejsca, np. w korespondencji, na monetach lub guzikach mundurów.

herb Holandii
Hymn

Wilhelmus”, znany także jako „Wilhelmus van Nassouwe” – najstarszy hymn na świecie, chociaż uznany oficjalnie dopiero w 1932 r. Pieśń pochodzi z XVI w., z okresu walki Niderlandów o niepodległość. Jej bohaterem jest namiestnik Wilhelm Orański, który był przywódcą opozycji antyhabsburskiej i jest uważany za „ojca narodu”. Słowa napisał burmistrz Antwerpii Philips van Marnix, pan na Sint-Aldegonde, do melodii francuskiej piosenki żołnierskiej śpiewanej w czasie oblężenia Chartres. Aktualną melodię skomponował w 1626 r. Adriæn Valerius. Inicjały każdej z 15 zwrotek tworzą imię Wilhelm van Nassow (jest to tzw. akrostych). Zazwyczaj śpiewa się zwrotkę 1 i 6.

Wilhelmus 1570
Holendrzy uważają swój hymn za najstarszy na świecie. Japończycy mają wprawdzie hymn ze słowami z IX w., ale jego melodia pochodzi dopiero z 1880 r.

Dla cudzoziemców niezbyt zrozumiałe jest stwierdzenie przez Wilhelma w pierwszym wersie, że jego krew jest niemiecka. Stare pieśni wymagają jednak czasami nowszego słownictwa. I tak słowo „Dietse” zostało zastąpione przez „Duitse” (obecnie znaczy to „Niemiec”), ale Diets znaczy „Dolny Niemiec” (odnosi się do tego „Dutch” w brytyjskim angielskim).

Bardzo długo Holandia miała dwa hymny. Poza „Wilhelmusem” – ustanowionym oficjalnym hymnem w 1932 r. – śpiewano także, zwłaszcza z okazji wielkich uroczystości, “Wien Neerlands blood”. Była to pieśń bardzo popularna w Królestwie Zjednoczonych Niderlandów (1815-1830), a potem chętnie używana przez Holendrów sprzyjających faszystowskim Niemcom. Przyczyniła się do tego kontrowersyjność jednej z fraz, mówiącej o „holenderskiej krwi nie zainfekowanej obcymi wpływami”, co mogło oznaczać brak domieszki krwi francuskiej i niemieckiej, ale także stanowić akcent antyżydowski czy antysłowiański. Z tego powodu ten hymn ustąpił „Wilhelmusowi”, a po wojnie praktycznie nie jest już wykonywany.

https://www.youtube.com/watch?v=9E_wVaJ3xuo – Wien Neerlands blood

SYSTEM POLITYCZNY

regaliaKrólestwo Holandii jest monarchią konstytucyjną, w której na czele rządu (w systemie wielopartyjnym) stoi premier, a monarcha pełni rolę głowy państwa.
System polityczny charakteryzuje trójpodział władzy, a jest to władza:
 • ustawodawcza – tworzy ją dwuizbowy parlament: Izba I (odpowiednik polskiego Senatu, do jej zadań należy kontrola i akceptacja prawa, jest wybierana przez parlamenty prowincjonalne) oraz Izba II (odpowiednik Izby Poselskiej, posiada kompetencje ustawodawcze; jej członkowie są wybierani w wyborach powszechnych)
parlament
Parlament. Haga
I izba
Izba I

izba II
Izba II

 • wykonawcza – tworzy ją Rada Ministrów (rząd) i monarcha, przy czym król ma jedynie głos doradczy.
 • sądownicza – sądy dzielą się na lokalne, prowincjonalne, Trybunał i Sąd Najwyższy.
Dutch_state
źródła:www.wikipedia.org,www.holandiabeztajemnic.pl

10 komentarzy:

 1. spoko, ze zrobiłaś kopiuj-wklej z wikipedii... pytanie tylko po co???

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ale się napracowała dziewczyna, za co brawa :) Poza tym jakie to ma znaczenia, ważne że wstawia różne rzeczy tutaj :)

   Usuń
  2. Napracowala? szczerze w to wątpię. Jakie to ma znaczenie? Duże. Mogę to wszystko przeczytać na Wikipedii, a wchodząc tutaj wolałabym przeczytać coś napisanego bardziej przystępnie, własnymi słowami, a nie jakieś regułki i podpunkty. Poza tym właśnie skopjowala czyjś tekst i nie podała źródła, łamiąc tym samym prawo, bo to nie jej wypociny.

   Usuń
  3. Takich informacji nie da się skopiować, bo znajdzie je się wszędzie. Za tydzień pojawi się coś ciekawszego. A poza tym sugerowałam się różnymi stronami. I nie była to Wikipedia.

   Usuń
 2. Izo, dziś Maxima i WA są w Nowym Jorku. Zrób z tego sensowną relację, bo powiedzmy sobie szczerze, ostatnio coś Ci nie idzid to pisanie. To nie jest żadna złośliwość, tylko dobra rada czytelnika.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zapewne wieczorem pojawią się pierwsze zdjęcia. Postaram się je wstawić jak najwcześniej.
   Co masz na myśli pisząc 'sensowne'? Pytam bo chcę wiedzieć co chcesz by było zawarte w notce ;)

   Usuń
  2. Sensowne, to znaczy ciekawe i nieznane. A zdjecia z Nowego Jorku od dawna już są, nie wiem, jak ty je wyszukujesz.

   Usuń
  3. Post pojawi się za kilka minut. Wiem, że zdjęcia są od dawna, ale nie mam kiedy ich wstawić. Mam inne,ważniejsze obowiązki.

   Usuń

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia