11.10.2015

Niedziela z Holandią - ciekawostki1. Tereny północno-zachodnie Holandii przed wiekami były pokryte wielkimi lasami. Stąd właśnie wzięła się nazwa kraju - "Holt-land" co znaczy "kraina lasów".

2. Niderlandy, potocznie zwane Holandią są jednym z mniejszych obszarowo krajów na świecie z jednocześnie największym zaludnieniem. Właściwie to Holandia nie jest gęsto zaludnionym państwem, lecz rzadko zaludnionym miastem.

3. Holendrzy są narodem bardzo pragmatycznym, trzeźwo myślącym, nieukazującym łatwo swych emocji. Są pracowici, punktualni i maja duże poczucie obowiązku. Przywiązują dużą wagę do słowa. Są narodem raczej zadowolonym z siebie, bez kompleksów i frustracji. Narzekają tylko na jedno: pogodę. Narzekanie na pogodę jest ulubionym tematem rozmów. Narzeka się, że jest mokro, narzeka się,że jest sucho, że jest gorąco i że jest zimno.

4. Holendrzy należą do najwyższych ludzi w Europie.

5. Holandia posiada ponad 15 000 km dróg rowerowych.

6. Amsterdam posiada 1281 mostów.

7. Każdy statystyczny mieszkaniec Holandii posiada rower.

8. Samych rowerów jest dwa razy więcej w całym kraju, niż samochodów.

9. Większość Holendrów ma przyczepę kempingową i w wakacje masowo opuszczają kraj kierując się w poszukiwaniu słońca na kempingi na południu Francji lub wybrzeżu hiszpańskim (głównie Costa Brava). W wakacje letnie (wakacje letnie są ruchome i na ogól przypadają na przełom lipca - sierpnia) ich miejsce na holenderskich plażach zajmują masowo tu przyjeżdżający turyści z Niemiec.

10. Statystyczny Holender pracuje 38 godzin tygodniowo (bez ewentualnych nadgodzin) i zarabia brutto € 14,- (ok. €8,50 - netto) na godzinę, co daje mu ok. € 1400,- na miesiąc "na rękę".

11. Za najprzyjemniejszy rodzaj oderwania się na chwilę od pracy uważają Holendrzy przerwę na pogaduszki ( kletsen, babbelen) i wymianę najnowszych ploteczek (hol.: roddelen).

12. Holendrzy, po Skandynawach, wypijają najwięcej kawy z wszystkich narodów na świecie. To jest napój nieodłącznie związany z tym krajem. Statystycznie wypija się 165 litrów kawy rocznie na głowę mieszkańca - więcej niż piwa, lemoniad i herbaty. Kawę pije się cały dzień, a już na pewno o godz. 11, 16, i 20.

13. Holandia jest trzecim co do wielkości w świecie eksporterem artykułów rolnych, przy powierzchni kraju stanowiącej zaledwie 0.008% powierzchni świata.

14. Holendrzy wolny czas spędzają najchętniej na majsterkowaniu w domu i wokół domu, renowacji swego domu i pielęgnacji ogródka.

15. Ponieważ Holandia leży na zachodnim "skraju" centralnoeuropejskiej strefy czasowej, słońce zachodzi tu ok. godzinę później niż w Polsce. W czerwcu i lipcu jest (przy ładnej pogodzie) widno do 23.00.

16. W połowie czerwca, dla setek tysięcy młodzieży kończącej szkoły średnie, jest to może jeden z najważniejszych dni w życiu. Uczniowie siedzą w domu i w napięciu czekają na telefon ze szkoły. Każdy uczeń jest osobiście zawiadamiany przez nauczyciela o tym czy zdał maturę czy nie. Dzień później na znak zdania wywiesza w oknie holenderską flagę z plecakiem szkolnym.

17. Łyżwiarstwo to coś co każdy Holender ma zapisane w genach. Gdy tylko przyjdzie mróz Holender bierze wolne i idzie na kanały ślizgać się na “naturalnym lodzie” (natuurijs). Wokół łyżwiarstwa na naturalnym lodzie w tej mroźnej scenerii rozkładają się kramy z typowo holenderskimi zimowymi specjałami: Snert, koek i zopie.

18. Holandia to najbardziej liberalny kraj w dzisiejszym świecie. Nie ma tu miejsca na skostniały konserwatyzm - motorem napędowym społeczeństwa jest liberalizm, i to zarówno gospodarczy, jak i kulturowy i społeczny.

19. Holendrzy to wyjątkowo oszczędni ludzie. Jeśli zapraszają nas na urodziny, to oczekują, że przyniesiemy ze sobą to, co będziemy jeść. Ma to zapobiec sytuacji, w której gospodarze ponoszą dodatkowe koszty imprezy. Istnieje nawet wyrażenie „zrobić coś po holendersku”, czyli rozdzielić rachunek po równo na każdego uczestnika spotkania.

20. W Holandii można kupić specjalną wyciskarkę do butelek, dzięki której można wycisnąć każdą kroplę zawartości.

21. Holendrzy lubią puree, przy czym nie musi być ono z ziemniaków. Sztandarowym przykładem tej holenderskiej cechy jest ich narodowe danie – stamppot. Do jego przygotowania używa się zieleniny i różnych warzyw. Wszystkie składniki należy ugotować, zetrzeć i podawać z kiełbasą. Zdarza się, że w startej formie spożywa się tutaj także makarony i frytki.

22.W Holandii czekoladą posypuje się nie tylko lody, ale też chleb, który spożywa się popijając mlekiem. Jedzą to wszyscy – zarówno dzieci, jak i dorośli. Szczególną popularnością cieszą się kanapki z masłem orzechowym i czekoladą.

23.W niderlandzkim trudne są nie tylko dźwięki, ale także niezwykle popularne skróty. W oficjalnych dokumentach można spotkać się np. ze skrótem „a.c.”, co oznacza „następny” (aanstande). „Proszę” da się zapisać jako „a.u.b.” (alstublieft).

24.W Holandii zasłony są albo całkowicie rozsunięte, albo nie ma ich w ogóle. Może chodzi o to, by wpuszczać więcej światła? Albo oszczędzają na zasłonach? Bez względu na przyczynę, Holendrzy nie mają nic do ukrycia. Nie oznacza to jednak, że można zaglądać do czyjegoś domu. Jest to bardzo niemile widziane.

25.Na holenderskich urodzinach dużo się je i dużo pije. Ale jest jeszcze coś. Tutaj każdy uczestnik imprezy składa innemu życzenia. Można poczuć się jakbyśmy to my byli głównym bohaterem wieczoru.

26.Mało estetyczna cecha Holendrów. Badania pokazują, że w nosie dłubie ponad 90% z nich, ale jedynie 50% uważa, że to brzydki nawyk. Nie krępują się więc robić to przy innych ludziach.

27.Holendrzy zawsze mówią to, co przychodzi im do głowy. Może to brzmieć chamsko, obrażająco i szokująco, ale tak już tutaj jest. Mieszkańcy tego kraju cenią sobie otwartość i szczerość, a angielską oraz amerykańską „poprawność” uważają za dwulicowość.

30.Podczas wizyty w Holandii na pewno usłyszycie dwa słowa: gezellig i gezelligheid. To pierwsze można przetłumaczyć jako „zacisze”, ale zawiera ono w sobie o wiele szersze znaczenie. To uczucie komfortu, które można odczuć będąc w różnych miejscach i sytuacjach, np. siedzicie sobie z przyjaciółmi w jakiejś knajpie, gra fajna muzyka, jest wam wesoło. To właśnie gezellig. Albo zjeżdżacie na nartach z kimś bliskim. Jesteście sobie bliscy, wokół jest pięknie, świeci słońce… To też gezellig.

31. Holandia to kraj, gdzie dziecku można nadać dowolne imię, nawet pospolite słowo. Jedyne wymogi to możliwość zapisania tego imienia w alfabecie łacińskim oraz by nie było to słowo obelżywe dla dziecka.

32. Holandia to kraj, który słynie produkcji doskonałych serów.

33. Święty Mikołaj inaczej niż w innych krajach europejskich nie pojawia się w Holandii na święta lecz w połowie listopada. Nie przybywa również na saniach z reniferami, tylko statkiem parowym w towarzystwie Czarnych Piotrów. Następnie jeżdżąc na siwym koniu rozwozi dzieciom prezenty.

2 komentarze:

  1. Ciekawe rzeczy, większości nie znałam. Lubię holenderskie sery. Ciekawe jest holenderskie puree, w Niemczech je się też nie tylko z ziemniaków.

    OdpowiedzUsuń
  2. Kraj może i piękny ale ja jestem do Holendrów zrażona przez pewna bardzo nieprzyjemną sytuację, która zdarzyła się w mojej rodzinie :(

    OdpowiedzUsuń

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia