16.10.2015

Powiązania rodziny królewskiej z europejskimi rodami arystokratycznymi

Wiadomo, że większość dynastii europejskich jest ze sobą spokrewnionych. W tym poście ukażę stopnie pokrewieństwa jakie wiążą rodzinę królewską z innymi dynastiami i rodami arystokratycznymi.Siostra księżniczki Beatrix, Irene poślubiła w 1964 Carlosa Hugo, księcia Parmy. W latach 1975-2010 był on głową dynastii Burbon-Parma. Przez kilka lat był on karlistowskim pretendentem do tronu Hiszpanii, opozycja widziała jego ojca Ksawerego na tronie, on został wtedy tytularnym księciem Asturii. Jednak generał Franco widział na tronie Juana Carlosa, dalekiego krewnego Carlosa Hugo. W 2009 Carlos zrzekł się tytułu pretendenta na rzecz Sykstusa Henryka.


W związku z tym, że Carlos Hugo był przedstawicielem Burbonów-Parmeńskich, jest on daleko spokrewniony z:
- Hiszpańską Rodziną Królewską (głową rodziny jest Król Felipe VI Burbon)
- Luksemburską Rodziną Wielkoksiążęcą (głową rodziny jest Wielki Książę Henri).
- Francuską Rodziną Królewską (tytularny król Francji Ludwik XX, jest jednym z 3 pretendentów to tronu Francji).
- Rodziną Królewską Obojga Sycylii (obecnym pretendentem jest Piotr, książę Noto).


Carlos Hugo zmarł w 2010. Obecnym tytularnym księciem Parmy jest jego najstarszy syn Karol Ksawery, kuzyn pierwszego stopnia króla Willema-Alexandra. Jego następczynią jest księżniczka Ludwika, najstarsza córka księcia.
***
Ojciec królowej Wilhelminy, Willem III miał dwie żony. Pierwszą z nich była Zofia Wirtemberska, córka króla Wirtembergii Wilhelma I. Obecnym pretendentem do Wirtemberskiego tronu jest książę Fryderyk Filip. Jest on kuzynem szóstego stopnia obecnego króla Holandii.


Ojciec Willema III, również Willem poślubił wielką księżną Rosji Annę Pawłownę. Była ona córką cara Pawła I i Marii Fiodorownej. Oznacza to, że Holenderska Rodzina Królewska jest daleko spokrewniona z rodziną carską.


Król Willem-Alexander i Król Belgii Philippe są kuzynami siódmego stopnia. Gdy Belgia stworzyła własne państwo panowało przekonanie, że belgijscy książęta nie powinni żenić się z holenderskimi księżniczkami. Od 1830 stosunki tych dwóch państw były chłodne, ociepliły się dopiero za rządów teraźniejszych królów.


Król Willem I miał czworo dzieci. Najstarszy syn, Willem II, jest praprapradziadkiem Alexa. Brat Willema II, Frederik miał córkę Louise, która została królową Szwecji. Wnuczką brata jej męża była Astrid Bernadotte, królowa Belgów jako żona Leopolda III.


Powszechnie wiadomo, że królowe Belgii i Holandii, Máxima i Mathilde się przyjaźnią. Ponadto, Mathilde jest matką chrzestną Alexii, córki holenderskiej pary królewskiej.


Przez długi okres czasu Holandia i Luksemburg to było jedno państwo (Królestwo Zjednoczonych Niderlandów). Gdy na tron wstąpiła królowa Wilhelmina, wielkim księciem Luksemburga został Adolf Nassau, jej kuzyn. Królowa nie mogła zostać wielką księżną, gdyż w Luksemburgu tron dziedziczyło się poprzez prawo salickie.


Obecni władcy są kuzynami siódmego stopnia. Willem-Alexander i Henri są spokrewnieni również przez Astrid Bernadotte, jej córka była wielką księżną Luksemburga jako żona Jeana I.


Jest jeszcze jedna rzecz łącząca obie rodziny: najważniejszym luksemburskim orderem jest Order Złotego Lwa Nassau. W Holandii pełni on funkcję orderu prywatnego, który otrzymują holenderscy książęta i księżniczki krwi po ukończeniu 18 roku życia. Za kilka lat jego posiadaczkami staną się córki Króla i Królowej Holandii.


Jak wspomniałam wyżej, obie rodziny są spokrewnione poprzez królową Louise. Ale jest jeszcze inna droga pokrewieństwa:  Matką królowej Wilhelminy była Emma Waldeck-Pyrmont. Matka obecnego króla Szwecji, księżna Sybilla była daleką kuzynką Emmy.


Obecny król Holandii jest również ojcem chrzestnym księżniczki Estelle, przyszłej królowej Szwecji.


Równocześnie, królowie obu tych państw są kuzynami czwartego i siódmego stopnia.Obecni monarchowie Holandii i Szwecji są spokrewnieni poprzez królową Louise. Tak samo jest z Danią. Louise miała córkę (o tym samym imieniu co jej matka), która została królową tego kraju.


Obie rodziny są również spokrewnione poprzez Rosyjską Rodzinę Cesarską (Carską). Najstarsza córka Cara Pawła I, Anna została królową Holandii jako żona Willema II. Wnuczkiem cara był wielki książę Jerzy Mikołajewicz, z kolei jego wnuczką była królowa Danii Aleksandra. Obecna monarchini Małgorzata II jest jej wnuczką.


Jednocześnie Willem Alexander i Małgorzata II są kuzynami piątego i szóstego stopnia,


Jeśli chodzi o Norwegię, to matką króla Haakona VII była królowa Louise z Danii. Oprócz tego między Haraldem i Willemem Alexandrem możemy doszukać się pokrewieństwa poprzez króla Willema I.


Książę Albert i król Willem Alexander są bezpośrednimi potomkami Jan Willema Friso, księcia Oranii żyjącego w XVI wieku. Prawnuk Jana, Willem I został królem Niderlandów. Za to Anna Karolina, córka Jana Willema została księżną Baden. Jej potomkini Mary Victoria Douglas- Hamilton została księżną Monako jako żona Alberta I.


Poprzez księcia Wirtembergii, Fryderyka II Eugeniusza, Felipe i Willem są kuzynami szóstego stopnia, Jego córka, Sophie, była matką Anny Pawłownej, królowej Holandii. Wnuczek Cara Pawła I, wielki książę Konstanty Nikołajewicz, wydał swoją córkę Olgę za króla Grecji Jerzego I. Jerzy był pradziadkiem królowej Sofii, matki hiszpańskiego monarchy.


Niektórzy pewnie są zdziwieni, że rodzina królewska jest spokrewniona z rodziną książęcą Liechtensteinu. Książę Hans-Adam i król Holandii są kuzynami piątego stopnia. Dziadek Alexa, książę Bernhard był spokrewniony z Emilie, księżniczką Hohenhole-Langenburg. Siostra Emilie, Mary-Agnes poślubiła Król Michała, władcę Portugalii. Ich córka, infantka Marie Therese jest prababcią księcia Liechtensteinu.


Babcia królowej Elżbiety II, Mary Teck, była spokrewniona z księciem Wirtembergii. Jego córka, Sophie była królową Holandii jako żona Willema I.

Można się pogubić, zgodzicie się ze mną ? :)


Aktualizacja postu z 19 września.

źródła:www.google.com,www.zimbio.com,www.royalista.com,www.theroyalforums.com,www.wikipedia.org


***
Zakładka "Rodzina Królewska" została zaktualizowana.

***
Zapraszam również do zakładki "propozycje". Tam możecie pisać swoje dowolne propozycje notek tematycznych.

6 komentarzy:

 1. Ciekawa notka, aczkolwiek nieco krótka ;)
  Pragnę jeszcze zauważyć, że w gifie tygodnia Máxima ma ciekawą minę, gdy się odwraca :D
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Właśnie na to chciałam wskazać w gifie :)
   Ogólnie mam nadzieję, że pomysł z gifem tygodnia Ci się podoba :)
   W każdą sobotę będzie się pojawiać nowy gif.
   Co do notki, to wiem, że krótka. Ale jutro też się coś pojawi ;)

   Usuń
  2. Ta mina Maximy na gifie jest świetna :))

   Usuń
 2. Polecam tę serie. Można się dowiedzieć, że wszystkie królewskie rody są ze sobą spokrewnione.
  Dzięki Chrystianowi IX , który wżenił wszystkie swoje dzieci we najważniejsze rody królewskie (nazywany teściem europy).

  https://www.google.pl/search?q=tesc+europy&ie=utf-8&oe=utf-8&gws_rd=cr&ei=QKb_VavyJ4KgyAPmjqKIDQ#q=Kr%C3%B3lewskie+rody+Europy

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja zwróciłam uwagę na tiarę żony Carlosa. Dość oryginalna

  OdpowiedzUsuń

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia