29.11.2015

Niedziela z Holandią - Amsterdam


Amsterdam, jedna z dwóch stolic Holandii, położony jest nad rzeką Amstel. Uważa się go za najbardziej multikulturowe miejsce na świecie. Liczba jego mieszkańców wynosi 750 tysięcy, reprezentujących aż 177 narodowości. Jest drugim co do wielkości portem w Holandii (zaraz po Rotterdamie) oraz ważnym ośrodkiem kulturalnym, naukowym i turystycznym.

Legenda głosi, że Amsterdam został założony przez dwóch fryzyjskich rybaków, którzy przybili do brzegów rzeki Amstel na łodzi wraz ze swoim psem. Jeden z rybaków miał powiedzieć, że wybuduje dom w miejscu, które jego pies wybierze na odpoczynek. Tak też się stało. Pies wyszedł na brzeg rzeki, położył się i zasnął, a rybak w tym miejscu wybudował chatę.

Miasto za czasów Willema III - przełom XIX i XX wieku
Badania archeologiczne natomiast wiążą początki miasta z rokiem 1175, kiedy “zapuścili tu korzenie” pierwsi osadnicy. Początkowo wiedli ciężkie życie, ale byli ludźmi wolnymi, nie płacili podatków i nie składali danin feudałom.

Amsterdam na przełomie XVI i XVII wieku
Amsterdam położony jest w miejscu, gdzie rzeka Amstel wpada do IJ, obfitującego w ryby morza wewnętrznego. Tuż przed ujściem rzeka dzieli się na kilka odnóg. Jedną z nich był dzisiejszy Damrak, najważniejsza wodna arteria miasta.

Rzeka Amstel
Mieszkańcy Amsterdamu zabezpieczyli ten szlak wodny tamą i odizolowali śluzami. Umożliwiało to żeglugę i kontrolę poziomu wód. Pierwszej tamie Amsterdam zawdzięcza swoją nazwę. Pierwotnie było to Amstellredamme, czyli “tama na Amstel”, później nazwa przekształciła się w Amsterdam.

Miasto w okresie bombardowań w 1944, w tle dworzec kolejowy
W 1602 r. Holendrzy założyli Kompanię Wschodnioindyjską, prowadzącą bardzo intratny handel z Dalekim Wschodem. Do 1611 r. Amsterdam wyparł z niego Hiszpanów, Portugalczyków oraz Wenecjan, dzięki czemu stał się największym europejskim importerem przypraw korzennych i innych towarów dalekowschodnich. Osiągnięty w ten sposób zysk pozwolił na budowę infrastruktury wodnej prowadzącej do prężnego rozwoju miasta. Już w 1613 r. rozpoczęto więc prace przy systemie półkolistych kanałów. 

Indonezja - dawne terytorium holenderskie
Kupcom stworzono okazję do inwestowania zysków w miejscową gospodarkę i zachęcano do wznoszenia wzdłuż kanałów prestiżowych rezydencji. Wszystkie amsterdamskie kamieniczki wybudowane wzdłuż kanałów mają podobną wysokość i szerokość. (Ze względu na wysokie ceny działek nie są to domy zbyt szerokie.) Niegdyś bogaci kupcy nabywali więcej niż jedną parcelę, budując bardzo szerokie rezydencje. Do ich wystroju angażowano miejscowych twórców: Rembrandta, Halsa, Vermeera czy Bola. Ich integralną część stanowiły składy.


Na parterze kamieniczek zwykle mieściły się biura, poddasza zaś służyły jako magazyny. Towary windowano za pomocą żurawi, których wystające belki wciąż zdobią wiele szczytów. Zabytkowe centrum miasta pozostawiło niewiele miejsca dla nowoczesnej architektury. Wyjątek stanowi gmach muzeum NEMO, według projektu Renza Piano.


NEMO to jeden z najnowszych obiektów na dawnych i obecnych terenach portowych, widoczny z wielu miejsc w mieście. Amsterdamczycy nazywają NEMO po swojemu – “Titanic”, gdyż wyglądem przypomina tonący statek. Obiekt ten oddano do użytku w 1997 r. Z jego szczytu rozciąga się imponująca panorama miasta.


Latem działa tam popularna kawiarnia i restauracja. W opinii dzieci i młodzieży największe atrakcje czekają jednak wewnątrz budynku. Są to rozmaite interaktywne gadżety oraz wynalazki nowoczesności. Stała wystawa “Dlaczego świat się kręci” pozwala m.in. doświadczyć uczucia towarzyszącego brakowi grawitacji czy poznać tajemnice reakcji łańcuchowych.

NEMO od środka
Sercem Amsterdamu jest plac Dam, największe w centrum miejsce spotkań zarówno amsterdamczyków, jak i turystów. Od wschodniej strony plac zamyka Pałac Królewski, powstały w XVII w. z przeznaczeniem na ratusz, ale przekształcony w pałac w 1808 r. Nastąpiło to po osadzeniu na tronie Holandii przez cesarza Napoleona jego brata Ludwika.


Dziś pałac nie jest już siedzibą monarchów, a król Willem Alexander oficjalnie rezyduje w Hadze. Budynek ten wykorzystuje się jedynie podczas uroczystości państwowych. Jedną z takich uroczystości jest składanie w imieniu narodu wieńca pod pomnikiem poświęconym ofiarom II wojny światowej. Kryje on ziemię ze wszystkich niderlandzkich prowincji oraz z Indonezji (dawnej kolonii holenderskiej).


Amsterdam ma także swoją dzielnicę muzeów – Museumplein. Kiedyś był to wielki parking dla autobusów zwożących tutaj turystów. Dziś jest to rozległy park z pawilonową zabudową ze szkła i stali, gdzie mieszczą się sklepy i kafejki. Pośród wielu muzeów dominuje Rijksmuseum. To w nim znajdują się często najpiękniejsze i najwybitniejsze dzieła holenderskich malarzy Złotego Wieku. Wystawione w nim obrazy dobierano tak, aby jak najbardziej reprezentatywne ukazywały malarstwo holenderskie i jego różnorodną tematykę. Są tam więc dzieła moralizujące, religijne, pejzaże, portrety, sceny z karczm czy morskich wypraw i wojen. Osobne skrzydło muzeum poświęcono rzeźbie i zdobnictwu. Umieszczono tam również ekspozycję historii Niderlandów Północnych, opowiadającą o najważniejszych momentach w historii państwa. Rijksmuseum jest ogromne, dlatego najlepiej poświęcić cały dzień na obejrzenie zgromadzonych tam skarbów.


źródła:www.holandiabeztajemnic.pl,www.wikipedia.org,www.google.com

3 komentarze:

 1. Super post :) Włożyłaś mnóstwo pracy aby go przygotować!

  OdpowiedzUsuń
 2. uzupelnienie - Het Oosterdokseiland jest nowszy niz NEMO i polozony tuz obok. Ta czesc Amsterdamu na wschod od Centraal Station niesamowicie zmienila sie i rozbudowala w ostatnich paru latach. Tam przeniosla sie Biblioteka Publiczna, Conservatorium, powstalo duzo kanjpek, sklepow, domow mieszkalnych oraz hotel.

  http://www.oosterdokseiland.nl/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki za informację, już poprawiłam.
   Najwyraźniej strona, z której korzystałam pisząc notkę, nie wzięła tego budynku pod uwagę ;)
   Wielkie dzięki :))

   Usuń

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia