01.11.2015

Niedziela z Holandią - Zabytki cz.1


Obecnie na listę światowego dziedzictwa UNESCO wpisane jest 9 holenderskich zabytków, oto one:

1. Linia obronna AmsterdamuW latach 1883-1920 Amsterdam wzbogacił się o kompleks fortyfikacji obronnych, rozciągający się na długości 135 km (prowincja Holandia Północna nad zbiornikiem Markemeer). Składające się na cały kompleks 45 fortów nie tylko broniło miasto przed ostrzałem artyleryjskim nieprzyjaciela. Dzięki śluzom i kanałom ta jedna z najdłuższych budowli na świecie jest w stanie kontrolować powodzie i obronić Amsterdam przed napływem wielkiej wody. Został wpisany na Listę w 1996.

2. Centrum miasta Willemstad, stolicy Curaçao


W 1634 r. na leżącej na Karaibach wyspie Curaçao Holendrzy założyli port i osadę. Port ten bardzo szybko stał się bardzo ważnym ośrodkiem handlowym i jest nim zresztą do dziś. Zarówno port, jak i zabytkowa strefa miasta, ze swoją unikatową architekturą w stylu kolonialnym, trafiły na listę m.in. za szczególny przykład tradycyjnego ludzkiego osadnictwa oraz zagospodarowania ziemi i morza.W Willemstad znajduje się port lotniczy i morski. Miasto składa się z 2 części: Punda i Otrobanda. Punda (nider. de punt) została założona w roku 1634, kiedy Holendrzy zdobyli tę wyspę od Hiszpanii. Otrabanda (hiszp. otra banda – druga strona) została założona w roku 1707, jest nowszą częścią tego miasta i uważana za jego kulturalne centrum. Punda i Otrobanda są połączone długim mostem pontonowym. Dawniej Willemstad był centrum rafineryjnym dla firmy Royal Dutch Shell, obecnie ma głównie znacznie turystyczne (znajduje się w nim m.in. kilka kasyn).

3. Wiatraki w regionie Kinderlijk-ElschoutJuż od średniowiecza region Kinderdijk – Elshout poddawany był regularnemu osuszaniu oraz zasiedlaniu przez kolejne pokolenia ludzi. W miejscu tym zachowały się dawne urządzenia do osuszania gruntu, stacje pomp, zbiorniki, wały. Najcenniejszym jednak zabytkiem jest zespół 19-tu wiatraków, wybudowanych w 1740 r. i działających do dziś. Kinderdijk – Elshout trafił na listę UNESCO m.in. jako szczególny typ budowli i krajobrazu obrazujący ważny etap w historii ludzkości.

4. Woudagemaal - stacja pomp parowychWoudagemaal to największa, działająca do dziś, stacja pomp parowych na świecie, wybudowana z polecenia królowej Wilhelminy i otwarta w 1920 r. Jej zadaniem było odprowadzanie nadmiaru wody z okolicznych terenów. Przez komisję UNESCO pompa ta została zaliczona do najwybitniejszych osiągnięć holenderskiej architektury, służących ochronie ludzi przed żywiołem wielkiej wody. Obiekt znajduje się na liście od 1998.

5. Schokland i okolice.Aż do późnego średniowiecza miasteczko Schokland zajmowało część półwyspu w rejonie północnej Holandii. Od XV w. wzrost poziomu morza systematycznie zamieniał półwysep w wyspę, a co za tym idzie malała liczba mieszkańców. Wskutek częstych powodzi władze holenderskie zdecydowały w 1859 r. o całkowitym przesiedleniu Schokland. Jednak już 100 lat później tereny te udało się “wydrzeć morzu”, czyli osuszyć i przyłączyć z powrotem do lądu. Od tej pory Schokland z jego średniowiecznymi zabudowaniami stał się holenderskim “symbolem walki z wielką wodą o ziemię”.Do dziś dobrze zachowały się wały przeciwpowodziowe oraz linia brzegowa wyspy z wyraźnym wzniesieniem. W 1995 miasteczko zostało wpisane na listę UNESCO.

6. Droogmakerij de Beemster (Polder Beemster)
Polder Beemster to jeden z najstarszych terenów Holandii “wydartych morzu”. Znajduje się on w północnej części kraju, a do kontynentu został przyłączony w XVII wieku na skutek osuszania. Okoliczne pola, drogi, kanały, wały oraz zabytkowe miasteczka składają się na wyjątkowy, niezmienny od stuleci, krajobraz. Polder ten został uznany przez UNESCO za arcydzieło ludzkiego geniuszu twórczego.
7. Morze Wattowe – wspólnie z Danią i Niemcami (2009)

Morze Wattowe rozciąga się pomiędzy holenderskim Den Helder a niemiecką wyspą Sylt. Jest wyjątkowe m.in. ze względu na możliwość spacerowania po jego dnie, a właściwie po jego wattach, czyli po rozległych obszarach odsłaniających się podczas odpływu. W jego wodach żyją m.in. foki i morświny, a 12 mln ptaków co roku odwiedza to miejsce w czasie godów. Wpis do UNESCO obejmuje 66% całego obszaru Morza Wattowego.
           8. Dom Schrodera Retvelda w Utrechcie

  Dom ten należy do najsłynniejszych budowli Utrechtu. Wybudowany został w 1924 r.  z inicjatywy rodziny Truus Schröder-Schräder. Plan budynku został stworzony przez architekta Gerrita Thomasa Rietvelda, który uwzględnił w swym projekcie założenia artystycznej grupy De Stijl, ważnej dla rozwoju sztuki w latach 20-tych ubiegłego wieku. Ten wyjątkowy zabytek sztuki modernistycznej został wpisany na listę UNESCO w 2000 r. jako arcydzieło ludzkiego geniuszu twórczego. Z projektem wiąże się polski trop – Rietvel stworzył go inspirując się twórczością Kazimierza Malewicza, awangardzisty polskiego pochodzenia.
9. Kanały Singelgracht w Amsterdamie (2010)

Kanały w rejonie Singelgracht powstawały na przełomie XVI i XVII wieku na potrzeby prężnie rozwijającego i rozrastającego się miasta. Ich rolą było osuszenie okolicznych terenów bagiennych i oddanie ich pod zabudowę mieszkalną. Uznane zostały nie tylko za arcydzieło ludzkiego geniuszu, ale i za efekt ważnej wymiany ludzkich wartości na przestrzeni dziejów.
źródła:www.wikipedia.org,www.holandiabeztajemnic.pl,www.google.com

1 komentarz:

  1. Piękne te zabytki, nic dziwnego że znalazły się na liście Unesco :) Przyznam szczerze, że o tym morzu słyszę pierwszy raz. Czekam na kolejna część!

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...