07.12.2015

Catharina Amalia - przyszła królowa Niderlandów

Księżniczka Amalia ma już dwanaście lat! Z tej okazji Pałac wydał nowe zdjęcie księżniczek.


Zostały one wykonane w Apeldoorn, we wrześniu.

A co nieco o Amalii znajdziecie poniżej ;)

W sierpniu 2003 roku wszyscy fani (i nie tylko) Holenderskiej Rodziny Królewskiej usłyszeli wyczekiwane słowa:

"Ich Królewskie Wysokoście Książę Oranii i Księżna Máxima spodziewają się swojego pierwszego dziecka. Poród planowany jest na styczeń 2004. Księżna czuje się dobrze, pomimo stanu błogosławionego dalej będzie wykonywać swoje obowiązki".
7 grudnia o godzinie dziewiątej dziesięć księżna Máxima została przyjęta do szpitala Bronovo w Hadze. Ponad osiem godzin przyszło nam czekać na oficjalne ogłoszenie narodzin dziecka pary książęcej.

"Jej Królewska Wysokość Księżna Máxima, Księżna Niderlandów, 7 grudnia 2003, o godzinie 17:01 urodziła zdrową córkę. Zdaniem księcia Oranii, "to najpiękniejsze niemowlę na świecie". Przy porodzie obecne były pracownice szpitala Bronovo, Pani Smeets (ginekolog) i Pani Kreijnen-Meineszlaan (neonatolog)".

Do szpitala przybyła świeżo upieczona babcia, królowa Beatrix oraz książę Johan Friso z narzeczoną (późniejszą księżną Mabel). Córka księcia Willema-Alexandra to druga wnuczka królowej.


Tego samego wieczora, premier Holandii złożył gratulacje parze książęcej w swoim orędziu do narodu. Przed godziną osiemnastą można było usłyszeć 101 salw armatnich (w Hadze, Amsterdamie, na Arubie i na Curacao) na cześć nowej księżniczki. Dziewczynka została pokazana światu kilka godzin po narodzinach. Rodzina opuściła szpital niedługo po konferencji prasowej.


Dwa dni po narodzinach ujawniono imiona córki księcia Oranii. Księżniczka otrzymała imiona Catharina-Amalia Beatrix Carmen Victoria, kolejno po: Carycy Katarzynie II, Amalii van Solms (księżnej Oranii żyjącej w XIV wieku), Królowej Beatrix, Marii del Carmen Cerruti i Victorii Bernadotte (następczyni tronu Szwecji).


Jej pełny tytuł brzmiał: Jej Królewska Wysokość Catharina-Amalia, księżniczka Niderlandów.

Po kilku dniach ukazały się nowe zdjęcia księżniczki.W styczniu Amalia pierwszy raz odwiedziła, Lech, gdzie rodzina królewska spędza ferie zimowe.


Kiedy Amalia skończyła dwa i pół miesiące Pałac znów opublikował nowe zdjęcia (tak na marginesie to odnoszę wrażenie, że kiedyś pałac publikował więcej zdjęć, nie sądzicie ? ;)).


Wiosną księżniczka odwiedziła ojczyznę swojej mamy, Argentynę.Catharina-Amalia została ochrzczona 12 czerwca 2004. Jej chrzestnymi zostali: księżniczka Victoria ze Szwecji, Samantha Deane, Marc ter Haar, Książę Constantijn, Herman Tjeenk Willink. W uroczystości uczestniczyli dziadkowie księżniczki od strony matki: Jorge Zorreguieta i Maria del Carmen Cerruti.


W dzień pierwszych urodzin księżniczki Pałac wydał zdjęcia dziewczynki, z rodzicami i z babcią:W 2005 rodzina książęca ponownie odwiedziła Lech.


Od małego dziecka księżniczka "przyjaźni się" z członkami innych rodzin panujących. Spędziła ona wakacje na z księżniczką Ingrid Alexandrą i jej rodzicami.


W czerwcu 2005 Amalia została starszą siostrą, parze książęcej urodziła się druga córka - księżniczka Alexia.


W tym samym roku towarzyszyła mamie podczas jej wyjścia.


Swoje drugie z życiu Święta Bożego Narodzenia spędziła z rodzicami i siostrą w Argentynie.


W 2006 kibicowała Holendrom podczas Igrzysk Olimpijskich w Turynie.


W 2007 na świat przyszła księżniczka Ariane, kolejna siostra Amalii.


W tym samym roku księżniczka uczestniczyła w przyjęciu urodzinowym swojego ojca (Willem Alexander kończył wtedy 40 lat).


10 grudnia 2007 księżniczka rozpoczęła naukę w Bloemcampschool w Wassenaar. Ze względu na bardzo dobre wyniki w nauce szkołę ukończyła rok wcześniej niż pozostali uczniowie.


19 czerwca 2010 Amalia była druhenką na ślubie swojej matki chrzestnej, księżniczki Victorii z Danielem Westlingiem.


Z momentem abdykacji swojej babci, księżniczka stała się następczynią tronu. Kiedy przejmie po ojcu sukcesję, stanie się kolejną królową Niderlandów.


Od czasu inauguracji Willema-Alexandra nosi tytuł "księżniczki Oranii", przysługujący następcy holenderskiego tronu. Ostatnią kobietą, która nosiła ten tytuł była Mary Baux-Oranje żyjąca w XV wieku.


Niespełna dwa miesiące po inauguracji dwór wydał nowe zdjęcia pary królewskiej i ich córek:30 kwietnia 2014 księżniczka po raz pierwszy uczestniczyła w obchodach Dnia Króla.


Od tego roku szkolnego księżniczka uczęszcza do Christelijk Gymnasium Sorghvliet w Hadze. Do tej szkoły uczęszczała kiedyś jej ciotka, księżna Laurentien. Amalia ukończy naukę w tej szkole za pięć lat.


W wieku 18 lat stanie się pełnoprawną członkinią Rady Stanu. Bardzo możliwe, że będzie studiować na Uniwersytecie w Lejdzie, którego absolwentami są m.in. jej ojciec, babcia i prababcia.

Willem Alexander w okresie studenckim
Ciekawostka: pomimo przekonania, że belgijscy książęta nie powinni wiązać się z holenderskimi księżniczkami, Amalia łączona jest z księciem Gabrielem.


Wszystkiego najlepszego!źródła:www.theroyalforums,com,www.tumblr.com,www.nos.nl,www.google.com

6 komentarzy:

 1. Czyli moja teoria o imieniu po Carycy Katarzynie II się sprawdziła ;)
  Nie wiedziałam o tych wspólnych wakacjach z Haakonem, MM i Ingrid- słodkie <3

  Hej! A myślałam, że tylko ja shippuję Amalię z Gabrielem ;P

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo ciekawa notka! :) A dlaczego panuje przekonanie, że członkowie belgijskiej RK nie powinni wiązać się z holenderską RK?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To przez związki historyczne. W przeszłości istniało Królestwo Zjednoczonych Niderlandów, w skład którego wchodziła Holandia, Belgia i Luksemburg. W 1830 Belgia odłaczyła się, proklamowano niepodległość. Potem przez kilkanaście lat kraje odnosiły się do siebie z niechęcią. Relacje poprawiły się za panowania króla Baldwina i królowej Juliany. Mimo to, przekonanie pozostało.

   Usuń
 3. Brawo, bardzo dobra notatka.Bardzo bym chciała żeby Amalia podobnie jak Ingrid Alexandra i księżniczka Elżbieta miała od czasu do czasu jakieś oficjalne zobowiązanie.

  OdpowiedzUsuń
 4. Moim zdaniem ten zielony ocieplacz tylko pogrubił Amalię. Notka o księżniczce bardzo fajnie zrobiona i rzetelna :)

  OdpowiedzUsuń

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia