25.12.2015

Kersttoespraak 2015

25 grudnia jak co roku król wygłosił Kersttoespraak, czyli przemowę świąteczną.Boże Narodzenie to czas refleksji. Jest to czas, w którym codzienne obowiązki są spychane na dalszy plan. Jest to również czas, kiedy Europa stoi przed jednym z największych wyzwań ostatnich lat. Zamachy w Paryżu są wciąż w naszej pamięci. 

W naszym regionie są osoby, które poprzez terror i przemoc chcą przekonać innych ludzi do podzielania ich przekonań. Są też osoby, które szukają w Holandii schronienia i szansy na lepsze życie. Wielu ludzi w Holandii martwi się o swoją przyszłość i zastanawiają się jak możemy chronić nasz sposób życia. To co jest szczególnie bliskie naszemu sercu to wolność i możliwość niezależnego podejmowania decyzji.   

W przeszłości nasi rodacy walczyli o tę wolność i abyśmy żyli w niezależnym kraju podejmowali wiele wyrzeczeń. W maju tego roku ja i moja żona byliśmy w Kanadzie. Rozmawialiśmy z grupą kanadyjskich weteranów. Jeden z nich walczył w 1945 w bitwie pod Apeldoorn. Jego słowa zrobiły na mnie ogromne wrażenie. Powiedział:"To kosztowało mnie całą moją młodość, ale czuję że było warto. Aby zobaczyć wolność i radość wyzwolonych ludzi". Wolność jest więc niezbędna w Holandii. Dzięki naszym wspólnym wysiłkom udało nam się zbudować silne demokratyczne państwo o wysokim poziomie życia i dobrobytu. Oczywiście musimy chronić to co jest nam bliskie. 

W takich czasach jest jeszcze jasne, że musimy dzielić się z innymi krajami. Musimy pokazać naszą solidarność z tymi, którzy są w potrzebie. Wartości te są bardzo ważne dla naszego społeczeństwa. Według apostoła Pawła wolność jest powołaniem. Mam wielkie zaufanie do moich rodaków - nawet w tak trudnych czasach. Życzę Wam wszystkim - gdziekolwiek się znajdujecie - błogosławionych Świąt Bożego Narodzenia.

2 komentarze:

  1. Dosyć krótka przemowa, ale ludzie pewnie nie mają ochoty słuchać długich :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Krótko i konkretnie. Szkoda, że bez Maximmy.

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...