06.12.2015

Niedziela z Holandią - Mikołajki po holendersku

Mikołajki (nid. Sinterklaas) są w Holandii obchodzone wyjątkowo uroczyście, na dużą i unikalną skalę w świecie. Tak naprawdę jest to święto dorosłych a dzieci służą im za pretekst do spędzenia w gronie rodzinnym miłego "wieczoru prezentów" (nid. pakjesavond). Wieczór Sinterklaas'a można porównać znaczeniem do naszej Wigilii. Niestety ta odwieczna tradycja nie wytrzymuje zmian zachodzących w świecie.


Tradycja obchodów Mikołajek sięga w Holandii co najmniej 500 lat wstecz. Według legendy na Wschodzie (dzisiejszej Turcji) żył Mikołaj, biskup bizantyjskiej Myry,który zresztą w kościele wschodnim spełnia nadal ważną rolę; jest m.in. patronem Rosji.


Od XV wieku w kościołach wystawiało się buciki biednych dzieci aby wkładać w nie jałmużnę. Zwyczaj wkładania cukierków, ciastek i zabawek do dziecięcych bucików rozprzestrzenił się i trwa w |Holandii do dziś.Słynny XVII-wieczny holenderski malarz Jan Steen uwiecznił obchody Mikołaja w kupieckim domu,podobny był do dzisiejszych obchodów Św. Mikołaja w tym kraju.


Holenderski Mikołaj przyjeżdża z Hiszpanii. Dlaczego ? W dawnych wiekach dla przeciętnego Holendra „daleki kraj" równoznaczny był z Hiszpanią - bo to było najdalej jak ludzie znali - więc i Mikołaj, z daleka, pochodził z Hiszpanii. Ta tradycja przetrwała do dziś.


Dlaczego Czarny Piotr jest czarny? Według legendy biskup Mikołaj wykupił z niewoli etiopskiego murzynka o nazwisku Petrus. Z wdzięczności Petrus służył resztę życia u boku Mikołaja i stąd ta nazwa Czarny Piotr (Zwarte Piet). Inni twierdzą, że holenderscy żeglarze mieli duże kontakty z Hiszpanią a relikwie Św. Mikołaja znajdowały się w należącym wówczas do Hiszpanii mieście Bari i stąd pochodziłoby hiszpańskie pochodzenie Mikołaja a czarni Maurowie to protoplaści Czarnego Piotra.

5 grudnia Święty Mikołaj (Sinterklaas) obchodzi swoje urodziny ale już kilka tygodni wcześniej przybywa uroczyście do portu na statku parowym "z Hiszpanii". Na pokładzie znajduje się także jego siwy koń Schimmel i wielu Czarnych Piotrów - pomocników. Przybycie statku parowego z Mikołajem jest co roku transmitowane przez narodową telewizję i jest ważnym wydarzeniem dla małych dzieci. Tym bardziej, że w wielu miastach jego przybycie na statku parowym jest rzeczywiście organizowane i dzieci mogą się przekonać naocznie witając Mikołaja.


W następnych tygodniach poprzedzających urodziny Mikołaja we wszystkich miastach, we wszystkich dzielnicach i we wszystkich wsiach odbywają się pochody z Mikołajem na siwym koniu, z jego świtą, z muzyką, z rozdawaniem cukierków i typowych na tą okazję mini-pierniczków „pepernoten" (orzechy pieprzowe). Dzieci i dorośli wylegają na ulicę aby powitać Mikołaja. Wieczorem dzieci wystawiają swoje buciki przed kominkiem, wkładają do nich marchewkę lub kostkę cukru dla konia Schimmel z nadzieją, że w nocy, po dachach domów, przybędzie Mikołaj i może Czarny Piotr wśliźnie się przez komin i włoży skrycie jakiś mały prezencik do ich bucika.


W okresie pobytu Sinterklaasa w Holandii, w sklepach z pieczywem oraz na stoiskach spożywczych w domach handlowych i supermarketach pojawiają się tradycyjne słodycze i wypieki, które nie są dostępne na rynku przez pozostałą część roku. Przykłady słodyczy i wypieków związanych ze świętem Mikołajek: 
 • chocoladeletters czyli czekoladowe litery – różnej wielkości litery z czekolady: mlecznej, gorzkiej lub białej; często wkładane dzieciom do bucików; najczęściej wybiera się na prezent jedną, dużą czekoladową literę, na którą rozpoczyna się imię osoby obdarowywanej.
 • marcepanowe figurki – małe figurki owoców lub zwierzątek wykonane z marcepanu .
 • amandelstaaf/boterletter – masa z utartych migdałów i cukru z dodatkiem soku cytrynowego w cieście francuskim uformowanym w kształcie podłużnego wałka lub litery S, M lub W.
 • borstplaat – cukierki najczęściej w kształcie serduszek o smaku waniliowym lub kakaowym, których podstawowymi składnikami są cukier i mleko.
 • taaitaai – twarde i ciągnące się, bardzo trudne do ugryzienia ciasteczka o lekkim smaku anyżowym, najczęściej mające kształt figurki Sinterklaasa. 
 • speculaasstaaf – masa z utartych migdałów i cukru z dodatkiem soku cytrynowego w cieście speculaas, czyli słabo wyrośniętym cieście o zwartej strukturze, które swój charakterystyczny aromatyczno-korzenny smak i zapach zawdzięcza mieszance przypraw, w skład której wchodzą: cynamon, gałka muszkatołowa, goździki, imbir, kardamon oraz biały pieprz.
 • deegmannetjes – bułeczki z półsłodkiego ciasta w kształcie ludzików z oczami z rodzynek.

Dzieci wierzą głęboko w istnienie Sinterklaas do 7-8 roku życia. Nic w tym dziwnego - cały kraj współpracuje w tym spisku. Wiadomość, że Sinterklaas nie istnieje bywa jednym z większych rozczarowań młodego Holendra.


Według przeprowadzonych badań opinii publicznej Holendrzy uważają Sinterklaas za najpopularniejsze święto, w związku z tym pojawiły się postulaty, aby 5 grudnia stał się oficjalnym dniem wolnym od pracy.


Z ankiety przeprowadzonej przez firmę Deloitte wynika, że 36% dorosłych Holendrów preferuje pieniądze jako prezent. W te grudniowe święta, kobiety dostają najczęściej w prezencie książki, kosmetyki i biżuterię a mężczyźni tanie symboliczne prezenciki. Dzieci dostają zazwyczaj drogie prezenty; gry komputerowe lub nowe komputery i inne modne w danym roku drogie zabawki. Najpopularniejszymi prezentami w roku 2008 były: odtwarzacze mp3 i multimedialne, systemy nawigacje, notebooki i luksusowe aparaty do parzenia kawy. Z roku 2011 popularnymi prezentami były także: iPad, iPhone, Nintendo Wii, cyfrówka.

Księżna Máxima z córkami w 2012 podczas przybycia Mikołaja do Holandii

Po Sinterklaas w Holandii zaczyna się oficjalnie okres przygotowań do Kerstmis (Boże Narodzenie).


źródła:www.contrastleiden.nl,www.wiatrak.nl,www.wikipedia.org,www.blog,amsterdamcitytours.com,www.deon.pl,www.zwartepiet.nl,www.sinteklaasje.eu

2 komentarze:

 1. świetny post! :)
  zapraszam do obserwowania ----> http://familyofcambridge.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie dawałam sobie sprawy, że wg Holendrów Mikołaj pochodzi z Hiszpanii.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...