23.12.2015

Święta po holenderskuŚwięta Bożego Narodzenia w Holandii przebiegają podobnie, (choć z niewielkimi różnicami), jak u innych europejskich sąsiadów, bowiem kultury i tradycje tych krajów przenikają się wzajemnie.


Holenderski Święty Mikołaj przybywa do Holandii kilka tygodni wcześniej przed Świętami (o Mikołajkach pisałam tutaj).


Holendrzy przywiązują dużą wagę do wystroju, a więc nie może zabraknąć świątecznych dekoracji. Podobnie jak w innych krajach również i tutaj miasta są przystrojone girlandami światełek, a mieszkańcy wieszają sznury lampek na tarasach i drzewkach ogrodowych. Zaraz po Mikołajkach, czyli 6 grudnia, pojawiają się w domach stroiki albo wieńce. Największym uznaniem cieszą się ozdoby w stylu skandynawskim, ekologiczne, z naturalnych materiałów w stonowanych kolorach. Holendrzy lubują się w bieli, a że śniegu na Święta raczej nie ma, to i biel się z nim nie zlewa, tylko przyjemnie kontrastuje z szarością dookoła. Również choinkę ubiera się koło 6 grudnia. Niestety, z niewiadomych powodów, większość Holendrów stawia w domach sztuczne choinki. Prawdopodobnie decydują względy praktyczne: nie sypie się, no i trzeba ją kupić tylko raz. Za to nie szczędzą funduszy na ozdoby, które podążają za trendami. Jeśli ktoś preferuje żywe drzewko, musi je nabyć odpowiednio wcześniej. No i nie można tego zrobić na każdym rogu. Musimy być też przygotowani na szybkie pozbycie się choinki po świętach. Wszelkie dekoracje znikają już po Nowym Roku, a służby miejskie wywożą choinki najczęściej 5 stycznia. No chyba, że w danej miejscowości kultywuje się jeszcze jeden stary obyczaj: "kerstboomverbranding", czyli gremialne palenie choinek na dużym placu.


Dla mieszkańców Holandii nie jest zbyt ważne jedzenie, zarówno na co dzień, jak i w Święta. Właściwie nie ma żadnych charakterystycznych potraw. Wigilia funkcjonuje wyłącznie w kościele - można się spodziewać wieczornych świątecznych nabożeństw. W kościołach katolickich odbywają się pasterki, ale najczęściej nie o północy, lecz około godziny 21-22.


Po kolacji pod choinką próżno się spodziewać prezentów. Czas spędza się na spacerach z rodziną i miłych pogawędkach przed kominkiem (sztucznym). Ulubioną rozrywką jest jazda na łyżwach, czyli tradycyjny holenderski sport zimowy. Jeśli nie ma mrozu i nie można szusować po kanałach pozostają lodowiska, ustawiane w grudniu na centralnych placach miast.


W starej protestanckiej tradycji pierwszy dzień świąt spędzano w domu a na drugi dzień chodzono po znajomych i sąsiadach składać im życzenia. Ponoć od tego zwyczaju wziął się Drugi Dzień Świąt - którego w wielu krajach nie ma.


Następnego dnia zasiada się do udekorowanego w kolorach bieli, zieleni i czerwieni stołu, by zjeść uroczysty posiłek składający się głównie z dziczyzny, mięsa gęsi, zająca lub indyka. Do tego obowiązkowo serwowany jest świąteczny chleb tzw. Kerstbrood. Popularne jest też raclette, zwane tu gourmet, czyli wspólne pieczenie na małym elektrycznym grillu stawianym na stole. Ten sposób biesiadowania jest bardzo wygodny dla gospodarzy, którzy nie muszą wkładać zbyt wiele wysiłku w przygotowanie przyjęcia, a przyjemność jest ogromna. Jedzenie trwa długo, a piekąc smakowite kąski można sobie swobodnie rozmawiać. Holenderskie gourmet od wersji oryginalnej różni się tym, że króluje na nim mięso. Żeby było jeszcze łatwiej można kupić lub zamówić gotowe zestawy złożone z różnych rodzajów mięs. Wystarczy dołożyć trochę warzyw i gotowe. Ser jest raczej skromnym dodatkiem, podobnie jak mało popularnym składnikiem gourmet są ziemniaki. Najbardziej charakterystycznym wypiekiem jest kerststol, czyli rodzaj keksu. Jest to ciasto z dużą ilością bakalii oraz walcem marcepanu wewnątrz, raczej zbite i twarde. Przypomina niemiecki Stollen, może być podłużne albo w formie wianka. Typowe dla Bożego Narodzenia są również ciasteczka o okrągłym kształcie, zwane kerstkransjes. Często w czekoladzie i z kolorowymi posypkami.

kerstkransjes
W świąteczny wieczór mieszkańcy Holandii przeżywają uroczyste, święte godziny wypoczynku i wyciszenia. Świece są zapalane na choinkach, członkowie rodziny czytają stare historie, śpiewa się stare pieśni, a religijne osoby udają się do kościołów, by śpiewać tam psalmy i pieśni świąteczne.

kerstbrood
Pracodawca wręcza nam paczki świąteczne (kerstpakket). Wielkie kolorowe pudła pełne mniej lub bardziej nieprzydatnych delikatesów i prezentów. Jednak to prezent.

Przykładowe kerstpakket
Kieliszek świąteczny (kerstborrel) w pracy także należy do starych holenderskich tradycji.


Śniadanie świąteczne należy do tradycji i jest okazją do rozpakowania prezentów spod choinki, jednym z przysmaków jest kerstol lub banketstaaf. Ten obyczaj prezentów Mikołaja pod choinką przybył z Ameryki i niekoniecznie używany jeszcze w każdym domu. Amerykański Mikołaj świąteczny wszedł w kolizję ze starą holenderską tradycją urodzin Św. Mikołaja z 5 grudnia.


Najważniejszą, najbardziej żywą i chyba najpiękniejszą holenderską tradycją związaną z Bożym Narodzeniem jest wysyłanie świątecznych kartek. Niektórzy robią je sami - oczywiście tworzenie należy zacząć odpowiednio wcześnie (podobno rekordziści zaczynają tuż po Nowym Roku). Kartki wysyła się nie tylko do rodziny i przyjaciół, ale także dalszych znajomych. Ponadto wkłada się do skrzynek sąsiadom, a dzieci rozdają też kolegom z klasy. Czyli minimalnie wysyłamy od 30 do 50 kartek i tyle samo otrzymujemy (poczta zatrudnia dodatkowych pracowników do sortowni i dostarczania). Otrzymane kartki są stawiane lub wieszane w centralnym miejscu domu, niektórzy nawet wystawiają je w oknie.A na zakończenie: Prettige Kerstdagen!


***
Przyszłoroczne Koningsspelen (King's Games) odbędzie się 22 kwietnia w Amsterdamie. Poprzednie "Gry Króla" odbyły się w Lejdzie 24 kwietnia.

źródła:www.holandia,lovetotravel.pl,www.holandiabeztajemnic.pl,www.wiatrak.nl.

3 komentarze:

 1. Dobrze dowiedzieć się o zwyczajach panujących w innym kraju :)
  Z okazji Świąt życzę Ci radości, spokoju i pełnego stołu wigilijnego do którego zasiądziesz razem z najbliższymi :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Dzięki tej notce już wiem jakie są zwyczaje świąteczne w Holandii,bardzo się z tego cieszę ;).
  A ponieważ święta zbliżają się wielkimi krokami,życzę Ci radości,świąt spędzonych w gronie najbliższych oraz dużo prezentów ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Kolejny fenomenakny post o Holandii :)

  OdpowiedzUsuń

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia