24.03.2016

Kondolencje króla po śmierci Johana Cruijffa

Dziś w wieku 68 lat w Barcelonie zmarł Johan Cruijff - holenderski piłkarz i trener. Król poprzez Facebooka złożył wyrazy współczucia jego rodzinie.

"Wraz ze śmiercią Johana Cruijffa Holandia straciła wyjątkowego i wspaniałego sportowca. On wzbogacił naszą piłkę nożną. Włożył serce i duszę w to, aby sport był dostępny dla każdego. Był ikoną Holandii. Moja żona i ja współczujemy jego rodzinie i przyjaciołom w tym smutnym dniu".

Holender był wybitnym zawodnikiem. Największe sukcesy święcił z reprezentacją Holandii, Ajaksem Amsterdam i FC Barceloną. Był ośmiokrotnym mistrzem Holandii i trzy razy sięgnął po Puchar Europy z Ajaksem. Zdobył tytuł w lidze hiszpańskiej z Barceloną. Był wicemistrzem świata w 1974 roku. Podczas tego mundialu został wybrany zawodnikiem turnieju. Dwa lata później jego drużyna zajęła trzecie miejsce na mistrzostwach Europy.

W reprezentacji Holandii rozegrał 48 spotkań, w których strzelił 33 gole.