04.03.2016

Podsumowanie roku 2015 według Pałacu


Tak jak obiecałam, poniżej znajdziecie fragmenty pochodzące z nowej publikacji Dworu - podsumowania roku 2015. W dużej części opisuje wszystkie wyjścia, zawiera również kilka ciekawych statystyk.
"W 2015 miały miejsce obchody związane z 70 rocznicą zakończenia II Wojny Światowej. Zabici i ranni zostali upamiętnieni zarówno w Holandii, jak i na całym świecie. To był wspaniały czas, aby wspólnie zastanowić się nad sensem i wartością wolności.


Holandia aktywnie współpracuje z innymi państwami Europy i poza nią. Wolność, pokój, bezpieczeństwo, sprawiedliwość, dobrobyt, zrównoważony rozwój i rozwój kulturalny - te rzeczy są bardzo ważne dla takiego kraju jakim jest Holandia. 

We wszystkich tych jednoczących wartościach, zarówno na arenie regionalnej jak i narodowej, obecni są Król Willem-Alexander, Królowa Máxima, Księżniczka Beatrix i inni członkowie rodziny królewskiej. Książka ta prezentuje podsumowanie ich pracy w minionym roku. Opisuje wszystkie spotkania, a także wizyty zagraniczne. 

Mam nadzieję, że dzięki tej publikacji, zobaczycie, jak dużo zrobiła rodzina królewska w 2015 roku."

Jan Versteeg,

Wielki Mistrz Dworu Jego Królewskiej Mości.

2015: Specjalny rok

W 2015 świętowaliśmy 70-lecie zakończenia II Wojny Światowej. Obecnie 2 miliony ludzi, którzy żyli w tamtym czasie, mieszka w Holandii. To 12% populacji. Dla nich, ale także szczególnie dla młodych ludzi, 2015 rok był wyjątkowy. Wiele razy ludzie młodsi i starsi stali razem w milczeniu, wspominając wydarzenia z 1945.


Król Willem-Alexander, Królowa Máxima, Księżniczka Beatrix, Księżniczka Margriet i Pieter van Vollenhoven brali udział w licznych uroczystościach i działaniach na ten temat. Para królewska odwiedziła Kanadę, Stany Zjednoczone, Wielką Brytanię i Polskę - kraje, które walczyły o naszą wolność.


Oprócz uroczystościach w Westerbork, miejsca obozu dla Romów i Żydów król z małżonką wzięli udział w obchodach rocznicy wyzwolenia obozu zagłady Auschwitz-Birkenau.


Król spotkał się także z byłymi członkami ruchu oporu podczas otwarcia muzeum w Noordwijk. Księżniczka Beatrix otworzyła wystawę w Willemstad, na temat wpływu wojny na tereny karaibskie.


W 2025, będzie obchodzona 80 rocznica. Zapewne będzie świętowana uroczyściej niż teraz, według prognoz urzędu statystycznego tylko jeden milion weteranów będzie uczestniczyć w święcie.

41 akredytacji

W 2015 król spotkał się 41 ambasadorami. Byli to przedstawiciele: Afganistanu, Arabii Saudyjskiej, Gambii, Angoli, Islandii, Zimbabwe, Czech, Dominikany, Tajlandii, Hondurasu, Kolumbii, Erytrei, Republiki Środkowej Afryki, Watykanu, Sudanu Południowego, Seszeli, Liberii, Salwadoru, Fidżi, Wysp Zielonego Przylądka, Malezji, Indii, Australii, Słowacji, Sri Lanki, Szwecji, Łotwy, Kanady, Sudanu, Tanzanii, Rosji, Cypru, Monako, Andory, Chorwacji, Wysp Salomona, Laosu, Malawi, Kambodży, Finlandii i Czarnogóry.


Spotkanie ambasadora z królem odbywa się zawsze w środę rano. Oprócz wręczenia listu uwierzytelniającego ma miejsce kilkuminutowa rozmowa. Podczas spotkania można nosić strój narodowy. Zadaniem szambelana jest, aby ambasador dotarł do Pałacu Noordeine. Po hymnie narodowym i spotkaniu ze strażą honorową ambasador udaje się na spotkanie.

Pałacowe sympozja

Przez cały rok Pałac Królewski w Amsterdamie odwiedziło prawie 300 tysięcy turystów. Nie wszystkie pomieszczenia są dostępne, ponieważ są wykorzystywane do celów reprezentacyjnych. Odbywają się tu bankiety noworoczne oraz państwowe. Mają też tutaj miejsce sympozja, głównie na temat społeczny, kulturalny i naukowy. Od 1979 zorganizowano 64 sympozja. Prawie zawsze uczestniczy w nich księżniczka Beatrix.

Szambelani

W każdej prowincji król ma swojego szambelana. Mianuje ich król. Jest on przewodnikiem i pewnego rodzaju "przedstawicielem" króla w każdej prowincji. W prowincji Holandia Południowa jest dwóch szambelanów: jeden pracuje w Hadze, a drugi w Rotterdamie. Szambelanowie nie pobierają za swoją pracę żadnego wynagrodzenia. Z reguły posiadają oni dużą wiedzę o swoim regionie, odpowiadają za obchody Prinsjesdag i Dnia Króla w danym regionie. Towarzyszą również rodzinie królewskiej podczas wizyty w danej prowincji.

37 zaprzysiężeńW ciągu roku król zaprzysiężył kilkunastu urzędników m.in. Sekretarza Stanu Bezpieczeństwa, Ministra Infrastruktury i Środowiska, Sekretarza Stanu Spraw Gospodarczych, Prezesa Trybunału Obrachunkowego oraz sześciu sędziów Sądu Najwyższego.

Pałac i media społecznościowe

Z każdym rokiem coraz więcej obserwatorów zdobywa profil Pałacu na Twitterze i Facebooku. Przykładowo, filmik autorstwa króla (z pierwszego dnia Amalii w nowej szkole) obejrzało 2,7 miliona osób. W 2015 została odnowiona strona internetowa. Jest dostępna w wersji mobilnej oraz w języku angielskim.


źródło:www.koninklijkhuis.nl

3 komentarze:

  1. 2,7 mln wyświetleń to piękny wynik :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Trzeba przyznać, że to był pracowity rok :) Oby ten nie był gorszy...

    OdpowiedzUsuń

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia