16.05.2016

Płaszcz ze swastyką ?

Ona jest znana z miłości do markowych ubrań i prawie każdą kreacją wyróżnia się z tłumu.

Ale wczoraj królowa Máxima wywołała poruszenie podczas wizyty w Niemczech. Można zauważyć, że z tyłu płaszcza jest wzór wyglądający identycznie jak swastyka.

Máxima, lat 44, i jej mąż, król Willem Alexander, lat 48, odwiedzili Norymbergę. Królowa zwracała na siebie uwagę szarym płaszczem z rozszerzanymi rękawami od duńskiego projektanta Claesa Iversena.
Niemiecki tabloid "Bild" podkreślił, że "ten wzór jest symbolem buddyzmu, jako symbol wieczności". Inni również bronili królową, pisząc, że "jest to pogański symbol słowiański, a nie symbol nazizmu".

Warto przypomnieć, że ten sam płaszcz królowa nosiła w Danii w 2015. Wtedy jakoś nikt tego nie zauważył.Projektant został zmuszony do zabrania głosu. Na łamach "De Volksrant" powiedział: "Haft został stworzony z myślą, chciałem stworzyć klasyczny wzór geometryczny."


Co myślicie ?

źródło:www.dailymail.co.uk

4 komentarze:

 1. Z tego co wiem, to swastyka jest lekko obrócona :( tu jest prosta, więc ja bym tego nie nazwała swastyką :)

  OdpowiedzUsuń
 2. No tak, ale w Niemczech skojarzenia są inne. Czytałam o tym w jakiejś gazecie tutaj. Moim zdaniem wybór nietrafiony, bo kojarzy się ze swastyką, chociaż nie jest taki sam.

  OdpowiedzUsuń
 3. Mnie wcale nie przypomina swastyki. Cóż, może Niemcy są wyczuleni na tym punkcie, ja na pewno nie uważam, by Maxima zawiniła. Jakoś sobie nie wyobrażam, by popierała czy interesowała się nazizmem. Wątpię też, by chciała kogokolwiek urazić. Kiedy wybierała ten płaszcz nie przyszło jej po prostu do głowy - jak sądzę - że ktoś może skojarzyć te znaki ze swastyką. Wcześniej już raz miała go na sobie i nie słychać było wtedy głosu krytyki. Jeśli jednak przejmie się tą aferą, to myślę, że teraz znacznie dokładniej będzie dobierać stroje na swoje wyjścia...

  OdpowiedzUsuń
 4. Mimo to, że znak nie przypomina aż tak bardzo swastyki, to wśród niektórych może budzić skojarzenia. U Niemców tak się stało. Maxi nie zawiniła, ale dostała nauczkę na przyszłość :)

  OdpowiedzUsuń

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia