21.07.2016

Potomkowie Willema I - linia Frederika

wikipedia

Drugi syn króla Willema I, książę Frederik przyszedł na świat 28 lutego 1797. Na chrzcie otrzymał imiona Willem Frederik Karel, swoje dzieciństwo i młodość spędził w Berlinie, na dworze swojego dziadka, króla Prus. Służył w armii pruskiej, brał udział w bitwie pod Lipskiem.

W grudniu 1813 po raz pierwszy odwiedził Holandię. Pierwsza wizyta była dla niego ogromnym wyzwaniem, nie znał holenderskiego, nie znał kultury Holandii ani mentalności Holendrów. Od zawsze czuł się Niemcem, a wtedy postawiono go przed ciężkim zadaniem. Musiał stać się Holendrem. Najpierw, aczkolwiek niechętnie, rozpoczął naukę na Uniwersytecie w Lejdzie. Otrzymał tytuł księcia Niderlandów i zaczął wypełniać królewskie obowiązki. O swoim życiu na uniwersytecie powiedział: "Wypełniam swój obowiązek, nie patrząc na pasje". A jego ogromną pasją było wojsko.

Okazję do łączenia pracy z zainteresowaniami książę otrzymał w 1826, kiedy to ojciec mianował go komisarzem generalnym ministerstwa wojny. Zmodernizował holenderską armię i założył Królewską Akademię Wojskową w Bredzie. Zajmował różne stanowiska armii, a w 1829 został admirałem.

Walczył również podczas rewolucji w 1830. Pomimo negocjacji, nie powstrzymano odłączenia Belgii od Holandii i Luksemburga. W 1846 został mianowany inspektorem generalnym sił zbrojnych przez bratanka Willema III. W 1868 zrezygnował z tej funkcji, ponieważ minister wojny nie zgodził się na kolejne ulepszenia w armii.

Żona księcia Frederika, Louise/koningshuis.filed.wordpress.com
21 maja 1825 książę Frederik poślubił księżniczkę Louise z Prus, siostrę cesarza Wilhelma I. Podobnie jak ojciec i dziadek ożenił się z pruską księżniczką. W późniejszych latach Louise zaaranżowała małżeństwo swojego brata Alberta z siostrą Frederika, Marianne.

Para doczekała się czworga dzieci:
 • Louise, królowej Szwecji i Norwegii
 • Willema, zmarłego w dzieciństwie
 • Frederika, zmarłego w dzieciństwie
 • Marie, księżnej Wied
W latach 1929-1931 trzy razy proponowano mu objęcie greckiego tronu. Odmawiał za każdym razem, ponieważ nie chciał opuszczać Holandii. Nie widział się w roli króla, a tym bardziej w roli króla kraju, którego prawie nie znał. Ofertę przyjął w końcu książę Otto Wittelsbach, a potem książę Wilhelm z Danii.

Książę z córką Marie i jej rodziną/scheveningen1813-2013.nl
Po abdykacji ojca w 1840 Frederik wycofał się z życia publicznego. Pełnił jednak ważną rolę mediatora w rodzinie. Był łącznikiem między ojcem Willemem I (który skłócił się z bliskimi z powodu morganatycznego małżeństwa, z tego też powodu abdykował) a resztą rodziny. Po jego śmierci wspierał finansowo wdowę po nim. Oprócz tego pomagał siostrze w chwilach rozwodu. Pełnił też rolę "psychologa" szwagierki, królowej Sophie. Był mocno związany z bratankami, księciem Willemem (późniejszym Willemem III) i księciem Alexandrem.

Ostatni raz pojawił się publicznie 12 października 1880, w dzień chrzcin swojej bratanicy, księżniczki Wilhelminy (późniejszej królowej). Zmarł we wrześniu 1881 w wieku 84 lat. Był najdłużej żyjącym członkiem rodziny królewskiej do 2004, kiedy to jego rekord pobiła królowa Juliana (zmarła w wieku 94 lat). Został pochowany w Nieuwe Kerk w Delft.

resources.huygens.knaw.nl
Najstarsza córka księcia Frederika i księżnej Louise, urodziła się 5 sierpnia 1828 w Korte Voorhout. Otrzymała imię Louise na cześć babci, królowej Prus. Dorastała w Wassenaar wspólnie z młodszą siostrą Marie. Jej wychowaniem zajęła się belgijska guwernantka, Victoire Wauthier. Księżniczka w młodym wieku nauczyła się mówić płynnie po angielsku, niemiecku, francusku i rosyjsku. Do tego bardzo dobrze grała na fortepianie.

W sierpniu 1849 księżniczka poznała następcę tronu Szwecji, księcia Carla. Ich zaręczyny ogłoszono w lutym 1850. Ślub pary odbył się 19 czerwca 1850 w Kościele św. Mikołaja w Sztokholmie. Od chwili ślubu nazywana była Lovisą i otrzymała tytuł księżnej Skanii. Małżeństwo nie było szczęśliwe ze względu na zbyt różne charaktery małżonków.

Mieli dwoje dzieci:
 • Lovisę, królową Danii
 • Carla Oscara, zmarłego w dzieciństwie
W związku z powikłaniami po drugim porodzie Louise nie mogła mieć więcej dzieci. W 1859 wstąpiła na tron, jej mąż został królem Carlem XV, ona otrzymała tytuł królowej Szwecji i Norwegii.

kungahuset
Nie była osobą towarzyską, była bardzo nieśmiała. Nie była szczególnie popularna wśród szwedzkiej arystokracji. Nie ingerowała również w sprawy polityczne. Jej "prostota" nigdy nie została doceniona. Stanowiła jednak dobry przykład tego jak kobieta w tamtych czasach powinna się zachowywać. Interesowała się muzyką i historią. Lubiła rysować. Nie obchodziły jej oficjalne obowiązki, dobro rodziny było najważniejsze.

Cierpiała na napady padaczki. Zmarła na zapalenie płuc, którego "nabawiła się" po powrocie z Holandii do Szwecji, którą odwiedziła w związku z pogrzebem matki. Spoczęła w Riddarholmen w Sztokholmie.

Księżniczka Lovisa, późniejsza królowa Danii/cdn2.cdnme.se
Córka królowej Louise i króla Karla XV, księżniczka Lovisa w wieku 17 lat poślubiła następcę tronu Danii, księcia Frederika, późniejszego Frederika VIII. Para miała ośmioro dzieci:
 • Christiana X, późniejszego króla Danii
 • Carla, króla Norwegii panującego jako Haakon VII
 • Louise Caroline, księżną Schaumburg-Lippe
 • Haralda
 • Ingeborg, księżną Szwecji
 • Thyrę
 • Gustaafa
 • Dagmar
Potomkowie Lovisy panują dziś na tronach:

theroyalcorrespondent.files.wordpress.com

 • Danii, poprzez Christiana X, którego wnuczka obecnie zasiada na tronie;

New My Royals

 • Norwegii, poprzez księcia Carla (znanego później jako Haakon VII), jego wnuk jest obecnym królem Norwegii;

Daily Mail

 • Belgii, poprzez księżniczkę Ingeborg, której córka Astrid poślubiła księcia Leopolda, późniejszego króla Belgów Leopolda III, obecnie na belgijskim tronie zasiada prawnuk Ingeborg;

monarchie.lu

 • Luksemburga, poprzez księżniczkę Astrid (spójrz powyżej), której córka poślubiła wielkiego księcia Jeana, na luksemburskim tronie zasiada obecnie wnuk Astrid;

wikipedia
Druga córka księcia Frederika i księżnej Louise, księżniczka Marie urodziła się w 1841. Od dziecka miała problemy ze słuchem i nie była zbyt urodziwa. Jej rodzice liczyli, że uda się ją wydać za króla Wielkiej Brytanii. Początkowo królowa Victoria była zadowolona z tego pomysłu, jednak po wspólnym spotkaniu stwierdziła, że Marie jest za brzydka.

Wyszła za mąż stosunkowo późno, bo w wieku 30 lat. Jej wybrankiem został książę Wied, Wilhelm Adolf. Para miała sześcioro dzieci:
 • Friedricha, kolejnego księcia Wied;
 • Alexandra Hermanna, zmarłego w dzieciństwie;
 • Wilhelma, księcia Albanii;
 • Viktora;
 • Luisę;
 • Elisabeth;

Marie z mężem i dziećmi/Wikipedia
Zmarła w Neuwied w wieku 69 lat.

Książę Friedrich z żoną Pauline i najstarszym synem/forum.alexanderpalace.org
Najstarszy syn Wilhelma Adolfa i Marie, książę Friedrich, został kolejnym księciem Wied, po śmierci ojca. Ożenił się z córką króla Wirtembergii, Pauline. Miał dwóch synów: Hermanna i Dietricha.

Potomkowie Marie do dziś roszczą prawa do tronu Wied. Kolejnym księciem Wied po śmierci Friedricha został jego wnuk, Friedrich Wilhelm (książę Hermann zmarł za życia ojca). Po jego śmierci w 2000 roku sukcesję przejął jego syn książę Carl. Rządził do 12 marca 2015 kiedy to zmarł na atak serca. Obecną głową rodu jest piętnastoletni syn Carla, Maximilian.

Książę Carl (†2015) z córką Luise/nettyroyal.nl
Książę Maximilian/nettyroyal.nl
Książę Wilhelm był władcą Albanii przez kilka miesięcy (od lutego do września 1914). Rządził tak krótko z powodu wybuchu I Wojny Światowej. W dodatku książę nie znał swojego kraju, nie nauczył się albańskiego, poddani nie darzyli go sympatią. Został również pozbawiony pomocy europejskich mocarstw, które popierały jego kandydaturę do tronu Albanii. Wilhelm powrócił do Niemiec po tym jak Grecy zaatakowali stolicę kraju. Po wojnie próbował wrócić na tron, lecz nie udało mu się to. Wyjechał później do Rumunii, gdzie zmarł w 1945, trzy tygodnie przed kapitulacją Niemiec.


Był jednym z kandydatów do ręki królowej Wilhelminy. Królowa Emma nie była przekonana do księcia, koniec końców, poślubił księżniczkę Sophie van Schönburg-Waldenburg. Mieli dwoje dzieci:

 • Marie Eleonore;
 • Karla Viktora;

pinterest
Karl Viktor był tytularnym następcą tronu Albanii do końca życia. Nie ubiegał się jednak o tron. Zmarł bezpotomnie w 1973.

Podsumowując, potomkowie księcia Frederika panują dziś w Belgii, Danii, Luksemburgu i Norwegii oraz mogą ubiegać się o tron księstwa Wied.5 komentarzy:

 1. Mała uwaga- królowa Prus miała na imię Luise.
  Wracając do tematu postu: korzystałaś ze źródła w holenderskim?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki ;)

   W większości ze stron holenderskich.

   Usuń
 2. Jeszcze jedno potwierdzenie,że monarchia to jedna,wielka rodzina.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie tak.:)
   Bardzo fajnie czytało się tą notkę.:)

   Usuń
 3. Ciekawe co by było gdyby po wojnie dalej żył i zdołał wrócić na tron Albanii?

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...