17.07.2016

Śluby Holandii - Irene i Carlos


Księżniczka Irene, druga córka królowej Juliany, po ukończeniu studiów w Utrechcie wyjechała kształcić się do Madrytu. Tam poznała księcia Carlosa Hugo, dziedzicznego księcia Parmy, niegdyś karlistowskiego pretendenta do tronu Hiszpanii.


Zaręczyny zostały ogłoszone 8 lutego 1964.


Wiadomo, że księżniczka nie zwróciła się do rządu o udzielenie zgody na zawarcie małżeństwa. W związku z tym straciła prawa do tronu.

 Ślub, w obrządku katolickim, odbył się 28 kwietnia 1964 w Bazylice Matki Bożej Większej w Rzymie. Po ślubie spotkali się prywatnie z papieżem Pawłem VI. Początkowo jednak, para chciała pobrać się w Bazylice św. Mikołaja w Amsterdamie, jednak królowa Juliana nie wyraziła zgody. Na ceremonii byli obecni przedstawiciele rządu holenderskiego oraz członkowie europejskich rodzin królewskich, m.in. ostatnia cesarzowa Austrii, Zita.

Holenderska Rodzina Królewska nie była obecna na ceremonii. Musieli zadowolić się transmisją w telewizji, którą oglądali w domu księżniczki Armgard (matki księcia Bernharda) w Zamku Warmelo.


Suknię ślubną zaprojektował Balmain. Została uszyta z białego jedwabiu, rękawy trzy czwarte sukni swoim wyglądem przypominały bolerko. Do wykonania kreacji użyto koronki, która należała do królowej Emmy. Tiara była nowa i była prezentem od rodziny Bourbon-Parma.Para doczekała się czwórki dzieci: Carlosa, Margarity, Jaime'a i Marii Caroliny. Mogliśmy ich zobaczyć podczas Dnia Królowej lub zimowych sesji zdjęciowych.  Rozwiedli się w 1981. Książę Carlos zmarł w 2010 po długiej chorobie.

Z księżniczką Caroliną;
Irene z Jaime'm na inauguracji Willema Alexandra;
Pogrzeb Carlosa Hugo, 2010;
A poniżej dzisiejsze znalezisko, czyli Beatrix i Irene na sankach :)

8 komentarzy:

 1. Ciekawy post i świetne gify :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Super post! Uwielbiam serie o ślubach :D

  Zapraszam także na nowego, royalsowego bloga o królewskich dzieciach royal-children.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. Ciekawe dlaczego nie poprosiła o zgodę,przecież Carlos był księciem i rodzina powinna być uradowana...A tak musiała być samotna na ślubie,tak jak
  Maxima :(
  Suknia surowa w formie i prosta,podobna do kreacji Beatrix,Sylvii,Małgorzaty.Ja za takimi nie przepadama,ale taka wtedy była moda.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Carlos był katolikiem, a sama Irene w tajemnicy przeszła na tą religię. Poza tym Carlos był karlistowskim pretendentem do tronu Hiszpanii. Gdyby nie to, że generał Franco faworyzował Juana Carlosa, to może Carlos byłby dziedzicem hiszpańskiego tronu. A jeśli jeszcze bardziej sięgając w przeszłość, to czasy panowania królów Hiszpanii nad Holandią, wtedy nazywane Niderlandami Hiszpańskimi. A właśnie spod panowania Hiszpanii Holendrów "uwolnił" Willem van Oranje, protoplasta dzisiejszej rodziny królewskiej.

   Usuń
  2. Ogólnie w przeszłości Hiszpania z Holandią nie były dla siebie zbyt serdeczne ;)

   Usuń
 4. Fajny post!
  Czy był na blogu post o letnich sesjach zdjęciowych rodziny, bo o zimowych pamiętam że był, a chętnie zobaczyłabym wszystkie wakacyjne zdjęcia w jednym poście?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Będą w tym tygodniu. Planuję zrobić dwa, jeden o sesjach w Tarvanelle, drugi o sesjach w Wassenaar. Być może jeden pojawi się jutro, bo nie wyrobię się z kolejną częścią Potomków Willema :/

   Usuń
 5. Kolejny ciekawy post. lubię czytać o ślubach. Gify świetne :D

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...