05.07.2016

Z pamiętnika HRK - Pierwszy rok życia Willema Alexandra
Kochany pamiętniczku ;D

24 października 1966 Dwór poinformował, że księżniczka Beatrix i książę Claus spodziewają się swojego pierwszego dziecka. Termin porodu planowany był na koniec kwietnia. W kwietniu 1967 cała Holandia oszalała, a pod Zamkiem Drakensteyn w krzakach czaili się dziennikarze. Sklepy z pamiątkami również przeżywały oblężenie. 

Wreszcie, 25 kwietnia 1967 Dwór potwierdził, że księżniczka została przyjęta do Szpitala Akademickiego w Utrechcie. Wszyscy czekali z niecierpliwością na wieść o narodzinach przyszłego króla lub przyszłej królowej.

Rano, 27 kwietnia, w wyniku cesarskiego cięcia, na świat przyszedł syn pary książęcej. Był zdrowy, ważył 3850 gram i mierzył 50 cm. Ujawniono, że chłopiec urodził się dwa tygodnie po terminie. Zgodnie z tradycją, jego narodziny uczczcono 101 salwami armatnimi. Książę był pierwszym chłopcem urodzonym w rodzinie królewskiej od 116 lat.


O narodzinach najpierw dowiedziała się królowa Juliana. Książę Bernhard był wtedy w Nepalu, kiedy dowiedział się, że urodził się chłopiec, rozpłakał się. Nagrano również przemówienie księcia Clausa, w którym z dumą opowiadał o narodzinach syna.

2 maja książę został zarejestrowany w urzędzie w Utrechcie. Książę Claus podał również jego imiona:

Willem-Alexander Claus George Ferdinand

"Nazywamy go Alexander" - powiedział książę Claus.


Imię Willem to bardzo popularne imię w rodzinie królewskiej, nadawane od wieków. Alexander bardzo podobało się parze książęcej (choć to imię też często się pojawiało w rodzinie królewskiej, np. syn Willema II, książę Alexander lub Willem III, który na drugie imię miał właśnie Alexander). Claus po ojcu, księcia Clausie. George to drugie imię księcia Clausa i Ferdinand po przyjacielu Clausa, Ferdinandzie von Bismarck. Po wypełnieniu metryki książę dostał srebrną grzechotkę dla syna.

Od chwili narodzin był tytułowany Jego Królewską Wysokością Księciem Niderlandów, Księciem Oranje-Nassau, Panem van Amsberg.

12 maja pojawiły się kolejne zdjęcia księcia.W lipcu w ogrodzie Zamku Drakensteyn zostały wykonane kolejne zdjęcia rodziny książęcej.2 września 1967 książę Willem Alexander został ochrzczony w Grote Kerk w Hadze przez pastora Henka Katera.Chrzestnymi księcia zostali:
 • Książę Bernhard, ojciec Beatrix
 • Baronessa Gösta von dem Bussche-Haddenhausen, matka księcia Clausa
 • Księżniczka Margrethe z Danii (obecnie królowa Margrethe II)
 • Ferdinand von Bismarck, przyjaciel księcia Clausa
 • Jelle Zijlstra, ówczesny premier Holandii
 • Renne Roell, przyjaciółka księżniczki Beatrix (nie była obecna, reprezentowała ją jej babcia)

W październiku pojawiły się pierwsze zdjęcia księcia z babcią, królową Julianą.


Potem księcia Alexandra zobaczyliśmy dopiero w lutym 1968 podczas ferii zimowych w Lech.W marcu ogłoszono, że księżniczka Beatrix spodziewa się drugiego dziecka. W wrześniu 1968 Willem Alexander został starszym bratem.

Mały Alex z księciem Friso ;)
27 kwietnia 1968 książę świętował pierwsze urodziny. A poniżej filmik autorstwa dworu:
źródła zdjęć:www.deoranjes.nl,www.gettyimages.com

3 komentarze:

 1. Ciekawy post, nigdy wcześniej nie widziałam zdjęć małego Alexa. Bardzo ładne te zdjęcia z Beatrix :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Świetny post, a te pierwsze zdjęcia z rodzicami małego Willema urocze :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Jaki W-A był słodki jako dziecko. I jaki piękny uśmiech miał...:)

  OdpowiedzUsuń

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia