27.08.2016

Czego jeszcze nie wiecie o rodzinie królewskiej ? - Odpowiedzi

Przez cały tydzień mieliście okazję zadawać pytania odnośnie rodziny królewskiej (LINK). Dzisiaj na nie odpowiem. Pod odpowiedziami czeka na Was pytanie ode mnie dotyczące przyszłego cyklu notek.

 Z kim z innych rodzin królewskich najbardziej przyjaźni się maxima a czy kogoś nie lubi?

Tutaj można bardziej wymieniać tych, z których królowa darzy sympatią. Nie wiemy czy kogoś nie lubi, nie mówi o tym ani nie okazuje tego publicznie. Po zdjęciach widać, że królowa przyjaźni się z królową Mathilde, księżną Mary, księżniczką Victorią, królową Letizią, a także księżną Charlene, czy księżną Mette-Marit.
Jaką rolę w przyszłości będą pełnić Alexia i Ariane ?

Sądzę, że będą pełnić podobną rolę co siostry księżniczki Beatrix (głównie chodzi o Margriet, pozostałe dwie przestały być w ścisłej rodzinie królewskiej po ślubach z katolikami). Będą odbywać wyjścia, mieć swoje patronaty (być może patronaty swojej babci, aby odciążyć swoich rodziców). Będą pojawiać się na Dniu Króla i później Dniu Królowej. Będą pojawiać się podczas Prinsjesdag. I tak więcej będzie wymagane od Alexii (jest druga w linii sukcesji, w przypadku gdy Amalia nie ma dzieci bądź zrzeka się tronu to Alexia dziedziczy tron). Na pewno będą w centrum zainteresowania mediów, jednak nie tak bardzo jak ich starsza siostra.

Czy po ślubie dostaną inne tytuły,czy ich dzieci je otrzymają? 

Wszystko zależy kim będzie wybranek. Jeżeli będą to katolicy, to księżniczki będą musiały zrzec się pretensji do tronu w imieniu swoim i potomków, choć same tytuły pozostaną. Dzieci otrzymają nazwisko ojca. Jeżeli będzie protestantem oraz król i parlament wyrażą zgodę, to być może mąż otrzyma tytuł 'księcia Oranje-Nassau', mało prawdopodobne jest, aby został 'księciem Niderlandów'. Ten tytuł otrzyma tylko mąż przyszłej królowej, poza tym z biegiem lat rząd będzie starał się ograniczać liczbę książąt i księżniczek. Myślę, że jest całkiem możliwe, że dzieci Alexii i Ariane zostaną 'JW Księciem/Księżniczką Oranje-Nassau' bądź 'Hrabiną/Hrabiną Oranje-Nassau'. Jednak na potwierdzenia musimy czekać jeszcze z 20-25 lat :)

Swoją drogą, kto nie może doczekać się kolejnego królewskiego ślubu w Holandii ? ;)


Dlaczego tylko królowa Emma zachowała tytuł królowej matki,a Wilhelmina,Juliana i Beatrix się go wyrzekły ?

Królowa Emma była królową-małżonką, a nie królową panującą. Poza tym Emma nie była nigdy księżną, tylko królową (Willem III był już królem w momencie ślubu). Po inauguracji córki nadal pełniła ważną rolę, mogła być regentką w razie śmierci królowej Wilhelminy (wszyscy uważali że książę Hendrik nie nadaje się na regenta). Sądzę też, że zrzeczenie się tytułu jest też podyktowane tym, aby nie pomylić królowych. Przecież swego czasu Belgia miała trzy królowe, więc było łatwo o pomyłkę.

Czy jest szansa,że Maxima zechce go mieć?

Raczej znikoma. Jest tylko jeden scenariusz: Willem-Alexander umiera i Máxima zostaje regentką niepełnoletniej Amalii. Wtedy pewnie pozostałaby przy tytule 'królowej'. Jednak nie rozważajmy takich 'czarnych' scenariuszy.

Czy maxima jak została księżna wzbudzała kiedyś jakieś skandale?

Oprócz skandalu z ojcem to jeszcze skandal związany z obywatelstwem holenderskim z 2007. Więcej o tym pojawi się w notce z cyklu 'Skandale Holandii'.


Jaki tytuł po abdykacji otrzyma WA, a jaki Maxima?

Zapewne powrócą do tytułów 'księcia' i 'księżnej' Niderlandów.

Czy to prawda, że członkowie rodziny nie mają nazwiska?

Formalnie nie mają, jednak posługują się nazwiskiem 'van Oranje'. W czasach studenckich król posługiwał się tym nazwiskiem, obecnie małe księżniczki w szkołach również są Amalią/Alexią/Ariane van Oranje. Również księżna Laurentien pisze swoje książki pod tym nazwiskiem.

Jak będą wyglądały obowiązki Cathariny-Amalii, gdy skończy osiemnaście lat?

Będzie po raz pierwszy uczestniczyć w posiedzeniu parlamentu. Oprócz tego może mieć pojedyncze wyjścia, a także pewnie podróż po holenderskich prowincjach i po części karaibskiej Królestwa Niderlandów. Do tego obecność na Prinsjesdag i na różnych uroczystościach na królewskich dworach. Nie zapominajmy jednak, że księżniczka zapewne pójdzie na studia, dlatego nie będziemy widywać jej często.

***
Pytanie do Was:

Na początku września, jeśli wszystko się uda, pojawi się cykl notek poświęcony księciu Clausowi. Co chcielibyście przeczytać ? :)Zdjęcia: Tumblr, People Magazine

9 komentarzy:

 1. Czekam na notkę o skandalach Holandii! ;)
  A ja dodam jeszcze pytanie (może do kolejnego postu z pytaniami?): czy w Holandii jest jakaś niepisana zasada,że następca tronu odbywa służbę wojskową? Czy Amalia będzie musiała ją odbyć? I czy następczyni tronu będzie miała "wolną rękę" odnośnie wyboru studiów? ;)
  Czy są gdzieś dokumenty z ostatnich lat o rodzinie królewskiej? (Po polsku lub angielsku)
  Dziękuje za odpowiedzi!

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja już się pogubiłam i prosiłabym o wyjaśnienie... według Wikipedii Maxima wciąż jest "Roman-catholic", nie przeszła na protestantyzm, nie musiała? Może jakaś notka na ten temat? ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Notka z kolejną częścią pytań, może pojawić się za dwa tygodnie. Na razie mój priorytet to kolejna część o Wilhelminie :)
  Dziękuję za pytania i zachęcam do zadawania kolejnych, nie wstydzić się! :)))

  OdpowiedzUsuń
 4. Ile wunosi poprcie dla monarchii w Holandii?

  OdpowiedzUsuń
 5. Może będzie tak, że Willem-Alexander nigdy nie abdykuje i zechce panować aż do śmierci. Wszystko zależy od zdrowia

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, gdyby też uznał, że Amalia nie jest gotowa do roli królowej to też mógłby nie abdykować ;)

   Usuń
 6. Pierwsze zdjęcia Maximy z Indonezji:
  http://princessesblog76.blogspot.com/2016/08/voyage-avec-lonu-en-indonesie-1er-jour.html

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, wiem, post pojawi się między 15 a 16 :)

   Usuń
 7. Super, że mozna jeszcze zadawać pytania. Pomyślę co bym chciała wiedzieć i za jakiś czas je wklepię. Z notkami o Clausie świetny pomysł. Chętnie przeczytam w wolnej chwili:)

  OdpowiedzUsuń

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia