06.08.2016

Oranje-Nassau i ja: Tytuły


Dzisiaj co nieco o tytułach :)

 •  Każdy władca Holandii od momentu wstąpienia na tron do śmierci (tj. król Willem III) lub abdykacji (tj. Wilhelmina, Juliana i Beatrix) nosi tytuł 'Jego/Jej Królewskiej Mości Króla/Królowej Niderlandów' (noszą również mniej ważne tytuły tj. księcia Limburgii czy barona Bredy, ale nie będziemy się nad tym rozdrabniać).
 • W przypadku gdy władca abdykuje, może on powrócić do swojego tytułu sprzed wstąpienia na tron lub pozostać przy tytule króla/królowej. Ta druga rzecz nie jest praktykowana w przypadku Holenderskiej Rodziny Królewskiej. Zarówno Beatrix, jak i jej dwie poprzedniczki powróciły do tytułu 'Księżniczki Niderlandów'. Możemy się spodziewać, że w wypadku abdykacji Willem-Alexander i Máximą powrócą do swoich poprzednich tytułów, czyli księcia i księżnej.

 • Małżonce króla przysługuje tytuł  'Królowej Niderlandów'. W przypadku, gdy głową państwa jest kobieta, jej mąż nosi tytuł JKW Księcia Niderlandów. Nie nosi tytułu króla czy księcia małżonka. Jest po prostu Jego Królewską Wysokością Księciem X. 
 • Dzieci władcy oraz następcy tronu automatycznie otrzymują tytuł JKW Księcia/Księżniczki Niderlandów. Dodatkowo, każde dziecko monarchy (oraz następcy tronu) otrzymuje tytuł 'księcia/księżniczki Oranje-Nassau'.
 • Oprócz wyżej wymienionych tytułów członkowie rodziny królewskiej otrzymują normalne 'nazwiska' po ojcu. Juliana nosiła tytuł 'księżniczki Meklememburgii-Schwerin', ponieważ ojciec był księciem z tego rodu. Jak wiemy, poślubiła ona potem Bernharda, księcia Lippe-Biesterfeld. Cztery córki pary do dziś noszą tytuł 'księżniczki Lippe-Biesterfeld'. Księżniczka Irene zaczęła posługiwać się tym tytułem po rozwodzie. Willem-Alexander i Constantijn (oraz dawniej Friso) również "mają" w swoich tytułach 'Pan van Amsberg' (Pan, ponieważ możemy tak tłumaczyć holenderskie Jonkheer). 

 • Każdy następca tronu Holandii, nosi tytuł księcia/księżniczki Oranii. I tutaj nasuwa się pytanie: dlaczego Amalia jest księżniczką, a nie księżną Oranii ? Choć w 1983 wprowadzono w Holandii primogeniturę absolutną (to znaczy, że tron dziedziczy najstarsze dziecko monarchy, nie patrząc na płeć), to w 2002 wprowadzono zasadę, że jeżeli następcą tronu jest kobieta, to otrzyma ona tytuł księżniczki Oranii. W przeszłości zarówno Beatrix jak i Juliana przed wstąpieniem na tron były tylko i wyłącznie 'księżniczkami Niderlandów'. Patrząc jeszcze bardziej wstecz, małżonka 'księcia Oranii', analogicznie nosiła tytuł 'księżnej Oranii'. Po wprowadzeniu zasady poinformowano, że Máxima zostanie 'księżną Niderlandów', a nie 'księżną Oranii'.
 •  Jedyną osobą, która zrzekła się tytułu 'księcia Niderlandów' był książę Johan-Friso. Parlament nie wyraził zgody na jego małżeństwo, dlatego przestał być w linii sukcesji do tronu i tym samym został pozbawiony tytułu. Od momentu ślubu, był znany jako JKW Książę Oranje-Nassau. Wiadomo, że tytuł dynastyczny pozostał, ponieważ przysługiwał mu on z racji urodzenia.
 •  W przypadku rozwodu któregoś z członków rodziny królewskiej, małżonek księżniczki bądź małżonka księcia traci tytuł 'Jego/Jej Królewskiej Wysokości'. Zostaje wtedy jedynie 'księciem/księżną Niderlandów'. I tego tytułu może się pozbyć, w przypadku powtórnego małżeństwa. 

 •  Jeśli chodzi o dzieci młodszych dzieci monarchów (czyli dzieci m.in. Margriet, Friso i Constantijna), to najczęściej otrzymują oni tytuł 'hrabiego/hrabiny Oranje-Nassau'. Formalnie, jako wnuki monarchy powinny nosić tytuł księcia/księżniczki, jednak zabieg z 'hrabią/hrabiną' stosowany jest po to, aby ograniczyć liczbę książąt i księżniczek.
 • Wyjątkiem są synowie księżniczki Margriet, którzy noszą tytuły 'Ich Wysokości Książąt Oranje-Nassau'. Ich małżonki analogicznie są księżnymi, dzieci natomiast nie mają tytułów.
 • Dzieci księżniczki Irene należą do Parmeńskiej Rodziny Książęcej. Zarówno książę Carlos, jak i troje jego młodszego rodzeństwa jest tytułowane 'Jej/Jego Królewską Wysokością Księciem/Księżniczką Bourbon-Parma'.

Jeżeli macie jeszcze jakieś wątpliwości, piszcie :)


Zdjęcie: nos.nl,nufoto.nl,pinterest

3 komentarze:

 1. Świetny artykuł, jak zawsze. Czy wiesz może czemu synowie księżniczki Margriet nadal noszą tytuły książąt a nie baronów?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tytuły jest dożywotni, chyba że osoba się go zrzeknie. Poza tym 'książę Oranje-Nassau' to tytuł dynastyczny i przysługuje im z racji urodzenia, są wnukami monarchini. Od 2013 stracili miejsca w sukcesji, ale nadal wchodzą w skład dalszej rk (bo ścisła obejmuje monarchę, jego dzieci i rodzeństwo). Myślę że w przyszłości takie tytuły mogą nosić młodsze dzieci WA.

   Usuń
 2. Byłam ciekawa jakie tytuły mają dzieci braci WA, przeczytałam i już wiem. Ten myk z tytułami baronów/hrabioskich jest szeroko stosowany. Pewnie ze względu na oszczędności :)

  OdpowiedzUsuń

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia