21.08.2016

Pałace Holandii - Pałac Huis ten Bosch


Pałac Huis ten Bosch powstał w 1645. W tłumaczeniu na język polski jest to 'Drewniany Dom'. Był letnią rezydencją stadhoudera Frederika Hendrika i jego żony Amalii. Początkowo nazywany był 'Sael van Oranje'. Budynek zaprojektował architekt Pieter Post, który znany jest z zaprojektowania Mauritshuis, siedziby parlamentu i pałacu Noordeinde.


Wraz ze śmiercią księcia Frederika, jego żona rozkazała stworzyć mauzoleum upamiętniające jej męża. W jednej z sal, zwaną Oranjezaal, namalowane są sceny z jego życia i rządów. Na czas remontu salę można zwiedzać bezpłatnie.Po śmierci księżnej Amalii pałac przeszedł w ręce jej córki. Ta sprzedała go w 1686 stadhouderowi Willemowi III. W późniejszym czasie jego mieszkańcami zostali kolejni władcy Zjednoczonych Prowincji, Willem IV i Willem V, dziadek i ojciec pierwszego króla Niderlandów.


Od inauguracji Willema I w 1815 pałac regularnie 'gościł' rodzinę królewską. Korzystał z niego król Willem I, potem pierwsza żona Willema III, Sophie. Królowa Wilhelmina spędzała w nim dużo czasu podczas I Wojny Światowej. Mieszkała tam też tymczasowo z córką Julianą, przed inwazją Niemiec na Holandię w 1940. W czasie II Wojny Światowej Huis ten Bosch bardzo ucierpiał. Po jej zakończeniu nie nadawał się do zamieszkania. Sufity, ściany i podłogi były uszkodzone przez pociski i granaty.


W Japonii w miejscowości Sasebo jest park o nazwie 'Huis ten Bosch'. Znajdują się tam odwzorowane budowle starych holenderskich budynków.


Nie możemy zapomnieć o pięknym ogrodzie pałacu. Znajduje się w nim kilkadziesiąt rodzajów drzew i krzewów. Pod względem wielkości i 'efektywności' ustępuje tylko pałacowi Het Loo.


Przed remontem, który obecnie trwa, gościł kilka głów państw, a w jego wnętrzu odbywały się różne ważne wydarzenia.


Przedsionek pałacu jest znany przede wszystkim z ogłaszania zaręczyn. W 2000 ogłoszono tu zaręczyny księcia Constantijna, a w 2003 księcia Friso.Biały Salon bierze są nazwę od koloru ścian i zasłon. Pobudowany został w stylu króla Ludwika XV. Malowidła w pomieszczeniu pochodzą z siedemnastego wieku. Najczęściej tutaj król przyjmuje różnych gości.Spotkania króla z ważniejszymi gośćmi odbywają się w Zielonym Salonie.


Niegdyś używana jadalnia była pierwszym pomieszczeniem, które zostało udostępnione publiczności.


Na uwagę zasługuje też 'salon van der Aa'. W nim odbywały się sesje zdjęciowe (chociażby zaręczynowa księcia Constantijna i księżnej Laurentien czy z okazji chrzcin księżniczki Ariane).


Między 1950 a 1981 budynek został odrestaurowany dwa razy. 10 sierpnia 1981 królowa Beatrix przeprowadziła się tam z księciem Clausem i synami. Mieszkała w nim do 2014. Po abdykacji, przeprowadziła się do swojego prywatnego domu w Lage Vuursche. Obecnie pałac jest w remoncie. Po jego zakończeniu (nie wiadomo kiedy on nastąpi, najprawdopodobniej w 2018), wprowadzi się tam król Willem-Alexander z rodziną.


***
Przypominam o poście do zadawania pytań - LINK.

Zdjęcia: The Royal Forums, Wikipedia, Het Huis van Oranje, www.darerste.de

8 komentarzy:

 1. Świetny post! Po tym jak Willem z rodziną się wprowadzą, będzie można jeszcze zwiedzać pałac?
  Ps.: Zapraszam do mnie na bloga: https://owszystkimioniczymbyjustyna.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Pałac piękny, ale w sumie mi każde zabytki przeważnie się podobają, a pałace i zamki w szczególności :D

  OdpowiedzUsuń
 3. Świetny post! Ten pałac prezentuje się o wiele lepiej niż pałac Noordeinde

  OdpowiedzUsuń
 4. Zakończenie remontu dopiero w 2018?!Co oni tam robią?
  Pałac przepiękny,ogród musi wyglądać cudownie przede wszystkim na jesień.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mnie też zastanawia czemu tak długo. Sam remont rozpoczął się w czerwcu 2015. Zwłaszcza, że gruntowny remont odbył się stosunkowo niedawno (1981). Budynek nie wygląda na zaniedbany czy wymagający remontu.
   Zastanawia mnie też kwestia: co z Willą Eikenhorst ?

   Usuń
  2. To i tak krótko- 3 lata. Remont Pałacu w Danii dla Mary i Frederika trwał az 5 lat.

   Usuń
 5. piękny jest ten Zielony Salon, uwielbiam takie wnętrza.

  OdpowiedzUsuń

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia