18.08.2016

Pogrzeby Holandii - Wprowadzenie


Wiadomość o śmierci członka rodziny królewskiej, wpierw podaje Informacja Rządowa (RVD). Premier wygłasza przemówienie w telewizji i w radiu.

Dni pogrzebów księcia Clausa, królowej Juliany i księcia Bernharda nie były dniami żałoby narodowej, jednak flagi są spuszczone do połowy masztu. W przeciwieństwie do pogrzebu księcia Friso, były one pogrzebami państwowymi.


Przyjął się zwyczaj, że po pogrzebie byłego monarchy, który wcześniej abdykował (Wilhelmina, Juliana), tytułuje się go z powrotem królem bądź królową (możemy przypuszczać, że w przyszłości będzie tak samo w przypadku Beatrix).


Jak najszybciej po śmierci członkowie rodziny i bliscy przyjaciele mają okazję pożegnać się ze zmarłym w jego miejscu zamieszkania. Potem, trumna z ciałem jest wystawiona na widok publiczny, w kaplicy pogrzebowej Pałacu Noordeinde. Przy trumnie czuwa czterech żołnierzy, najczęściej członkowie rodziny królewskiej.


Obowiązuje również specjalny dress code. W okresie od śmierci danej osoby do dnia pogrzebu nosi się stonowane ubrania. Wojskowi noszą czarne opaski na lewym ramieniu. Do flag państwowych mogą być doczepiane czarne wstążki.
Ciekawostka: W przypadku gdy umiera głowa państwa, to jest ona nią nie do chwili śmierci, a do czasu pogrzebu. Dopiero po pochówku i odbyciu żałoby organizowana jest inauguracja nowego władcy.


W dzień pogrzebu odbywa się uroczysta procesja z Pałacu Noordeinde w Hadze do Nieuwe Kerk w Delft. Rodzina królewska dociera do kościoła karetami. Podczas pogrzebu księcia Clausa, użyto trzy karety. W jednej jechała królowa Beatrix z księciem Friso, w drugiej książę Willem-Alexander i księżna Máxima, w trzeciej książę Constantijn i księżna Laurentien.
Po nabożeństwie żałobnym najbliższa rodzina uczestniczy w ceremonii pochówku w królewskiej krypcie.Przyjęło się, że panie podczas pogrzebów noszą białe stroje. Ta tradycja trwa od 1934. Książę Hendrik (mąż Wilhelminy) będący na łożu śmierci, zaproponował zorganizowanie 'białego pogrzebu'. Kolor ten był postrzegany jako 'wezwanie do nowego życia'. Dużą część mowy pogrzebowej na jego pogrzebie poświęcono reinkarnacji. 'Tradycja' została poniekąd złamana w 2002, na pogrzebie księcia Clausa wszyscy byli ubrani na czarno.
Co jakiś czas będzie pojawiać się notka o pogrzebie danego członka rodziny królewskiej. Tu kieruję pytanie do Was: czyj pogrzeb ma być opisany jako pierwszy ?

6 komentarzy:

 1. Szykuje się seria smutnych postów, jednak zawsze warto dowiedzieć się czegoś nowego. Może najpierw byś opisała pogrzeb królowej Juliany?
  Ps.: Zapraszam do mnie na bloga: https://owszystkimioniczymbyjustyna.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Również jestem za królową Juliana

   Usuń
 2. Temat bardzo ponury,ale zaciekawiłaś mnie.Chyba tylko w Holandii jest tak,że władca "panuje" nie do dnia śmieci,lecz dnia pogrzebu.Obecnie jednak nie ma to zastosowanie,tradcyjnie monarchowie abdykują.

  OdpowiedzUsuń
 3. Myślę, że powinnaś rozpocząć od osoby która zmarła jako pierwsza (chronologicznie) i masz o Jej pogrzebie jakies informacje.
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Świetne wprowadznie :) Biel na pogrzebie - przyznam, że to ciekawy zwyczaj. Z jednej strony nie wyobrażam sobie, żeby ktoś na pogrzeb przybył ubrany inaczej niż na czarno/ciemno, ale z drugiej - czerń jest dość smutnym kolorem

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie tylko kobiety odziane na biało - koniki takze :)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...