09.08.2016

Potomkowie Willema I - Linia Marianne

pinterest
Najmłodsze dziecko, a zarazem druga córka króla Willema I i królowej Wilhelminy (jej starsza siostra Paulina zmarła w dzieciństwie) przyszła na świat 9 maja 1810 w Berlinie. Bracia byli starsi od niej odpowiednio o 17 i 13 lat. Została ochrzczona niecały miesiąc po narodzinach, 30 maja. Została nazwana na cześć żony brata Wilhelminy, Marie Anne Amalie, księżniczki Hesji-Homburg. Jednym z jej ojców chrzestnych był starszy brat, Willem.

weerwoord.nl
Kiedy miała trzy latka zamieszkała na stałe w Holandii z rodziną. Najpierw tymczasowo mieszkali w Huis Huguetan, niedaleko Pałacu Lange Voorhout. Później rodzina królewska przeprowadziła się do Pałacu Noordeinde. Letnie miesiące spędzali w Pałacu Het Loo.

30 marca 1814 odbyła się inauguracja króla Willema I w Nieuwe Kerk. Został pierwszym królem Niderlandów z dynastii Oranje-Nassau. Rok później został również królem Belgii (w przeciwieństwie do panujących później Koburgów był królem Belgii, a nie Belgów) i wielkim księciem Luksemburga. Wiadomo, że król i jego małżonka mieli bardzo dużo nowych obowiązków, przez co mieli mało czasu dla swojej córki. Jej wychowaniem zajęła się Jacoba Helena, hrabina Bentinck-van Reede-Ginkel. Pomimo bycia surową i odpowiedzialną za księżniczkę, guwernantka niewiele nauczyła Marianne. Do końca życia myliła ona języki, mieszała niemiecki z francuskim, a jej niderlandzki był bardzo słaby.


W 1828 zaręczyła się z księciem Gustafem van Holstein-Gottorp, synem byłego króla Szwecji Gustafa IV Adolfa. Ze względów politycznych (król Carl XIV Johan drżał o swój tron, w razie ślubu groził wypowiedzeniem wojny Niderlandom), zerwano zaręczyny. Za użyteczny uznano sojusz z Prusami, dlatego księżniczka poślubiła księcia Alberta, brata cesarza Wilhelma I.

Para miała pięcioro dzieci:
 • Charlotte, księżną Sachsen-Meiningen;
 • bezimiennego syna, zmarłego po narodzinach;
 • Alberta;
 • Elisabeth, zmarłą w dzieciństwie;
 • Alexandrine, księżną Meklememburgii;

Małżeństwo Alberta i Marianne nie było szczęśliwe. Marianne nie pasowała do surowego, wręcz wojskowego ceremoniału pruskiego dworu. Dodatkowo zdecydowanie górowała nad mężem inteligencją i obyciem, ten natomiast coraz częściej dopuszczał się zdrady, o czym księżniczkę skrupulatnie informowali różni 'życzliwi', sama zresztą widziała dobrze co się dzieje.W 1845 księżniczka wyjechała z Berlina, zostawiając tam męża i dzieci. Zamieszkała w Voorburgu, w Holandii. Tam wdała się w romans ze swoim woźnicą, Johannesem van Rossum. Po rozwodzie w 1849 urodziła syna, Johannesa Willema van Reinhartshausen.

Nieślubny syn Marianne/wikipedia
Wszyscy wiedzieli, że Johannes Willem był dzieckiem nieślubnym. Przez ten 'występek' zabroniono Marianne widywać się ze starszymi dziećmi, niechętnie przyjmowano ją w Prusach i w Holandii. Zmarła w 1883 w Erbach, pochowano ją w rodzinnym grobie van Rossum. Do 2013 była jedyną członkinią rodziny królewskiej pochowanej w innym miejscu niż w Delft.

Przez kilka lat życia mieszkała na Dolnym Śląsku. Bardzo dużo działała dla tamtych terenów. Do dziś w Lądku Zdroju stoi jej pomnik. Była miłośniczką jeździectwa, od początku działała w pierwszym wrocławskim klubie jeździeckim: założonym w 1832 r. Śląskim Towarzystwie Hodowli, Wyścigów Konnych i Wystaw. 20 lipca 1940 razem z ojcem Willemem I weszła na Śnieżnik.

Ktoś pił ? :P/ www.nieznanemiejsca.blogspot.com
W pamięci poddanych pozostała jako Dobra Pani i utrwalona została w wielu nazwach miejscowych w okolicach Masywu Śnieżnika. Również w dzisiejszych czasach nie zapomina się o zasługach Marianny Orańskiej, jej imieniem nazywane są szkoły i instytucje m.in. w Stroniu Śląskim (gimnazjum, przychodnia zdrowia). Upamiętniono ją także kamieniem pamiątkowym w Międzygórzu oraz tablicą na budynku Schroniska PTTK 'Na Śnieżniku'. Od kilku lat produkowana jest woda mineralna Długopole Zdrój z jej wizerunkiem.

www.pttk.miedzygorze.ta.pl
Najstarsza córka Marianne, księżniczka Charlotte urodziła się w 1831. W wieku 19 lat poślubiła księcia Sachsen-Meiningen, Georga II. Zmarła w 1855, podczas porodu czwartego dziecka. Została zapamiętana jako wspaniała pianistka.

wikipedia
Wspólnie z księciem Georgiem doczekała się czwórki dzieci:
 • Bernharda, ostatniego księcia Sachsen-Meiningen
 • Georga Alberta, zmarłego w dzieciństwie
 • Marię Elisabeth
 • dziecka, które urodziło się martwe
Bernhard po śmierci ojca został kolejnym księciem Sachsen-Meiningen jako Bernhard III. Rządził tylko 4 lata, w 1918 abdykował. Jego żoną była księżniczka Charlotte, siostra cesarza Niemiec Friedricha III. Miał z nią jedną córkę, Feodorę. Zmarł w 1928, jego potencjalnym następcą był siostrzeniec, Georg.

Feodora i Heinrich w dniu ślubu/pinterest
Córka Bernharda III, Feodora została księżną Reuss jako żona Heinricha XXX. Była najstarszą prawnuczką królowej Victorii. Nie doczekała się potomstwa, cierpiała na porfirię. Cierpiała na depresję i bezsenność. Pod koniec życia zamknięto ją w sanatorium w Jeleniej Górze. Popełniła samobójstwo 26 sierpnia 1945.

wikipedia
Księżniczka Maria Elisabeth była bardzo cenioną mecenaską sztuki. Nigdy nie wyszła za mąż. Zmarła w wieku 69 lat w Obersendling.

wikipedia
Syn Marianne i Alberta, również Albert, przez większość życia walczył w armii pruskiej. Swego czasu rządził księstwem Brunszwiku. Reprezentował Rzeszę Niemiecką na ślubie królowej Wilhelminy.

Jego żona była księżniczka Maria van Sachsen-Altenburg. Mieli trzech synów:
 • Frederika Hendrika;
 • Joachima Alberta;
 • Frederika Willema;

Dwaj najstarsi synowie księcia nie pozostawili potomka. Frederik Willem doczekał się czterech córek z małżeństwa z księżniczką Agathą Hohenlohe-Schillingsfürst. Druga z nich, księżniczka Luise była żoną Wilhelma Schmalza, generała, walczącego po stronie III Rzeszy; brał udział w napaści na Polskę w 1939. Trzecia, Marianne, poślubiła księcia Wilhelma Hesse-Philippsthal-Barchfeld. Jej syn jest obecną głową rodu Hesse-Philippsthal-Barchfeld.

Obecna głowa rodu książę Wilhelm (po prawej) z najstarszym synem Wilhelmem;
Najmłodsza córka księżniczki Marianne i księcia Alberta, księżniczka Alexandrine, nazywana pieszczotliwie 'Addy', wyszła za mąż za dużo starszego księcia Wilhelma zu Mecklenburg.

pinterest
Oto jak ich ślub opisywała cesarzowa Niemiec Victoria, w liście do matki:

"Ślub był celebrowany z największą pompą, ale miał w sobie coś z pogrzebu - nic ślubnego czy świątecznego. Jedyną rzeczą, która zrobiła na mnie była Addy, która pomimo płaczu, była pełna godności. Nigdy nie widziałam jej z tej strony. Przeszła przez to wszystko w najdoskonalszym tonie - choć nie widziałam jej uśmiechu. Nie wyglądała jak panna młoda, tylko elegancka i dystyngowana.... Między nią a panem młodym szukałam śladów uczuć, ale na próżno".

Był oficerem w armii pruskiej. Nie miał dobrej reputacji. W berlińskich kręgach znany był jako hazardzista. Miał przydomek „Książę Drink” (czy tylko mi przypomina to przydomek W-A 'książę pils'?). Małżeństwo nie było szczęśliwe. Notoryczny gracz, pijak i kobieciarz nie był dobrą partią dla młodej kobiety. Para doczekała się jednej córki, Charlotte.

W przyszłości Charlotte została księżną Reuss. Losy jej potomków pozostają nieznane.

To ostatnia notka z serii 'Potomkowie Willema I'. Mam nadzieję, że Wam się podobała i, że dowiedzieliście się wielu nowych rzeczy.

Jeśli ktoś nie pamięta bądź nie czytał, poniżej linki do dwóch poprzednich części:

Linia Willema II
Linia Frederika

***
A oto najlepsza stylizacja lipca:4 komentarze:

 1. Wykonałaś wspaniałą pracę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Potwierdzam. Ile czasu musiałaś poświęcić, żeby znaleźć te wszystkie informacje. Ubarwnić je zdjęciami. <3

   Usuń
 2. Ciekawy jest ten wpis :) O rodzinie samej Agaty potrafię opowiadać godzinami :)

  Niemniej jednak dziękuję za wyszukanie informacji o Alexandrine. Nie znam holenderskiego niestety, a chciałam napisać o niej artykuł. Dzięki tobie mam ułatwione zadanie :)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...