17:00

Z pamiętnika HRK - Srebrne wesele Juliany i Bernharda


W styczniu 1962 królowa Juliana i książę Bernhard świętowali 25 rocznicę ślubu. W kwietniu obchody Dnia Królowej połączono z obchodami rocznicy.


29 kwietnia para królewska przybyła uroczyście do Amsterdamu na pokładzie statku, który przycumował pod hotelem Amstel. Potem cała 'grupa' udała się do Stadsschouwburg na koncert. Wieczorem odbyła się kolacja w Pałacu Królewskim. Impreza zakończyła się pokazem sztucznych ogni.











1 maja zaczęli przybywać królewscy goście, tych najważniejszych witała księżniczka Beatrix. Wieczorem odbyło się pływanie łodziami po kanałach Amsterdamu, a po nim uroczysty bankiet i sesja zdjęciowa w Hotelu Amstel. Według holenderskich mediów królowa Elżbieta II nie była zachwycona, kiedy po prawej stronie królowej Juliany usiadła nie ona, a Szach Iranu. Na talerzach podano m.in. homary i perliczki. Stół udekorowany był łososiowymi tulipanami.





2 maja wszyscy zaczęli dzień wizytą w Keukenhof. Na miejsce udali się autobusem (z czego królowa Wielkiej Brytanii nie była zadowolona).




 Po południu odbyło się przyjęcie na pokładzie HMS Oranje.




3, 5, 7 i 8 maja królowa Juliana i książę Bernhard odwiedzili stolice wszystkich dwunastu prowincji kraju.

Lista gości z innych rodzin panujących:

Wielka Brytania: Królowa Elżbieta II i książę Edynburga, księżna Kentu Marina, księżniczka Alexandra z Kentu
Belgia: Król Baudouin i królowa Fabiola (tylko 2 maja)
Norwegia: Król Olav V, książę Harald
Luksemburg: Wielka księżna Charlotte i książę Felix, dziedziczny wielki książę Jean i dziedziczna wielka księżna Josephine-Charlotte, książę Charles
Szwecja: Książę Bertil i księżniczka Margaretha

Spodziewano się również obecności króla Frederika IX i królowej Ingrid, ale z powodu śmierci krewnej hrabiny Alexandrine Castell-Castell nie przyjechali. Królowa odwiedziła Holandię z dwoma córkami w październiku tego samego roku.


A teraz zanudzę Was filmikami :)





Zdjęcia: The Royal Forums

4 komentarze:

 1. Kiedyś to były czasy,przy tych uroczystościach wszelkie współczesne obchody urodzin,jubileuszów w monarchii odpadają w przebiegach...Te suknie i tiary !

  OdpowiedzUsuń
 2. Uwielbiam oglądać stare zdjęcia i styl z tamtych lat.

  OdpowiedzUsuń
 3. Piękne przedstawienie dawnych wydarzeń. Kiedyś królewskie obchody miały inny wymiar i klimat niż dziś.
  Ps.: Zapraszam do mnie na bloga: https://owszystkimioniczymbyjustyna.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 4. Piękne stroje. Dzięki za filmiki z kroniki :)

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.

Copyright © 2016 Holenderska Rodzina Królewska , Blogger