02.08.2016

Z pamiętnika HRK - Wielki Powrót


Po długich pięciu latach życia na emigracji 2 sierpnia 1945 księżniczki Beatrix, Irene i Margriet postawiły nogę na holenderskiej ziemi. Było to szczególne wydarzenie dla księżniczki Margriet, która nigdy wcześniej nie widziała Holandia, gdyż przyszła na świat w Ottawie. Dzisiaj od tego wydarzenia mija 71 lat.


Królowa Juliana z córkami przebywała tam przez prawie całą wojnę. Książę Bernhard rzadko odwiedzał rodzinę, ponieważ pracował w Londynie u boku teściowej, królowej Wilhelminy. W kwietniu 1945 Juliana z matką powróciły do ojczyzny. Ówczesna królowa tymczasowo zamieszkała w Bredzie. W czerwcu Juliana wróciła do Kanady po córki. Potem następczyni tronu z dziewczynkami wsiadła na pokład samolotu"Rotterdam".
Bardzo wielu Holendrów zgromadziło się, aby powitać małe księżniczki. Mali Holendrzy chcieli nawet autografy od Beatrix. Po tej doniosłej chwili rodzina pojechała odwiedzić królową Wilhelminę w Pałacu Het Loo.

Zdjęcia: Nationaal Archief

6 komentarzy:

 1. Super,że piszesz o tak odległych wydarzeniach,nie idziesz na łatwiznę i bardzo się starasz.

  OdpowiedzUsuń
 2. Zrobisz notkę o Królowej Wilhelminie?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, właśnie jestem w trakcie czytania jej autobiografii, więc myślę, że jeszcze w sierpniu coś o niej może się pojawić ;)

   Usuń
  2. Oo super;) A w jakim języku czytasz autobiografie i skąd ja masz ?

   Usuń
  3. Z amazon.de
   Ogólnie książka została wydana po holendersku, ale została przetłumaczona na angielski ;)

   Usuń
 3. Jakie miały kokardy we włosach :P Cieszę się,że piszesz o takich rzeczach. Ja nie miałam pojęcia, że Margriet urodziła się na obczyźnie.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...