21:57

Czego jeszcze nie wiecie o rodzinie królewskiej ? - Cz.2 - Odpowiedzi + Kolejna podróż Máximy?

Het Koninklijk Huis

Czy w Holandii jest jakaś niepisana zasada,że następca tronu odbywa służbę wojskową?

Oczywiście, że nie, zarówno królowa Juliana, jak i księżniczka Beatrix nie odbywały służby wojskowej. To decyzja następcy tronu. W związku z tym, że Willem-Alexander bardzo interesuje się gospodarką wodną w 1985 wstąpił w szeregi Koninklijke Marine, czyli marynarki wojennej.

marineschepen.nl
Czy Amalia będzie musiała ją odbyć?

Tak jak pisałam wyżej, to będzie jej dobrowolna decyzja, choć z pewnością będzie to mile widziane.

I czy następczyni tronu będzie miała "wolną rękę" odnośnie wyboru studiów?

Raczej tak, lecz powinna mieć na względzie swoją przyszłą rolę. W związku z tym powinna znać prawo czy historię Holandii. Również przydatne mogą się okazać stosunki międzynarodowe, socjologia, politologia czy ekonomia.

Czy są gdzieś dokumenty z ostatnich lat o rodzinie królewskiej?

Po polsku na pewno ten:


Po angielsku raczej mało prawdopodobne, jednak polecam poniższy fragment filmu 'Willem-Alexander: Porter van een prins' z angielskimi napisami:Ja już się pogubiłam i prosiłabym o wyjaśnienie... według Wikipedii Maxima wciąż jest "Roman-catholic", nie przeszła na protestantyzm, nie musiała?

Máxima nie musiała przejść na protestantyzm, musiała jedynie wyrazić zgodę, aby dzieci były wychowane w wierze protestanckiej. W HRK nie jest tak jak było w Brytyjskiej Rodzinie Królewskiej, że poślubienie katolika wiążę się ze stratą praw do tronu (przykładowo, najstarszy syn księżniczki Margriet, książę Maurits, poślubił katoliczkę i nie stracił praw do tronu).

Ile wunosi poprcie dla monarchii w Holandii?

Od 2008 poparcie powoli spada. Wtedy wynosiło ono 80%. Wyjątkowo, w 2013 w okresie zmiany władzy poparcie wynosiło 75%. W tym roku liczba ta waha się między 66 a 71 procentami.

Jeżeli macie jeszcze jakieś pytania, to piszcie, a ja odpowiem na nie w kolejnym takim poście.

***
Dziś zarówno Pałac Kensington, jak i Pałac Noordeinde potwierdziły, że 11 października księżna Catherine odwiedzi Holandię z jednodniową wizytą. Podczas jej trwania żona księcia Williama ma spotkać się z królem na lunchu w Wilii Eikenhorst.

Hello
Królowa Máxima nie będzie obecna z powodu wizyty w Waszyngtonie. Nie znamy jeszcze konkretnego terminu wyjazdu za ocean, jednak wiadomo, że 9 października królowa ma wziąć udział w konferencji Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Możemy być pewni, że wizyta odbędzie się w związku z pracą Máximy dla ONZ.

W tym tygodniu nie zobaczymy już Máximy. Najbliższe zaplanowane wyjście ma 26 września. Później jest 28 września, 3 października i 5 października. Więcej informacji o wyjściach znajdziecie w kalendarzu.

Miłej nocy!


3 komentarze:

 1. Z tego, co wiem, w Wielkiej Brytanii zmienili już tę ustawę związaną z religią, kilka lat temu. Popraw mnie, jeśli się mylę :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To prawda, została zmieniona, dlatego napisałam "było" :)

   Usuń
 2. Ja stawiam że Amalia skończy stosunki międzynarodowe :)

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.

Copyright © 2016 Holenderska Rodzina Królewska , Blogger