22.09.2016

Z pamiętnika HRK - Pierwsza inauguracja


Choć ważną dla Holandii datą pozostaje 30 kwietnia, to dzień 30 marca również zasługuje na uwagę. 30 marca 1814 roku odbyła się inauguracji pierwszego króla Niderlandów, Willema I jako Suwerennego Księcia.
Po kilku latach rządów króla Lodewijka (brata Napoleona Bonaparte) Holandia była w miarę rozwiniętym krajem. Jednak konflikt Napoleona z młodszym bratem, spowodował aneksję Holandii. Do 1813 była ona częścią Francji. Kiedy cesarz Francuzów przegrał bitwę pod Lipskiem, Niderlandom udało się odzyskać suwerenność. Tymczasem książę Willem Frederik, przebywał w Berlinie na wygnaniu. Do kraju powrócił 30 listopada 1813. Ze wszelkimi honorami przywitano go na plaży w Scheveningen. 1 grudnia z balkonu Pałacu Królewskiego w Amsterdamie, proklamowano go jako Suwerennego Księcia.


30 marca 1814 Willem został oficjalnie zainaugurowany jako Suwerenny Książę. Wydarzenie to odbyło się w Nieuwe Kerk w Amsterdamie.

"Przysięgam, że będę stać na straży konstytucji Zjednoczonych Niderlandów oraz niezależności państwa, wolności i dobrobytu mieszkańców. Tak mi dopomóż Bóg!"

Po złożeniu przysięgi i błogosławieństwie, Suwerenny Książę wraz z rodziną opuścił Nieuwe Kerk, a zebrani w kościele goście podpisali akt inauguracji. Po tym wydarzeniu rodzina królewska udała się na kolację w Pałacu Królewskim, a Holendrzy do białego rana świętowali wspólnie zebrani na Placu Dam.


Willem Frederik oficjalnie został królem we wrześniu 1815. Został proklamowany królem Zjednoczonego Królestwa Niderlandów, czyli Holandii, Belgii i Luksemburga. Tamto wydarzenie odbyło się już w Amsterdamie.

Do dzisiejszych czasów szkielet ceremonii inauguracji się nie zmienia. Wszystkie odbywają się w Nieuwe Kerk i wszystkie mają charakter świecki. Ale o kolejnych inauguracjach poczytacie wkrótce ;)***
Zajrzyjcie do zakładki "kalendarz" gdzie znajdziecie zapowiedzi kolejnych podróży Máximy.

Zdjęcia: De Oranjes

3 komentarze:

 1. bardzo ciekawy post, uwielbiam sukienkę Maximy z inauguracji :)

  zapraszam na mojego bloga: blogowaniezk.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Ciekawy pomysł na serię, chętnie będę czytać

  OdpowiedzUsuń
 3. Tradycja tradycją, dobrze że ją podtrzymują :)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...