19.09.2016

Złota Karoca vs. Szklana Karoca + Prinsjesdag już jutro + PowiadomienieZłota Karoca była prezentem mieszkańców Amsterdamu dla królowej Wilhelminy z okazji inauguracji. Pierwszy raz była użyta w 1901, podczas jej ślubu z księciem Hendrikiem. Później była wykorzystywana na ślubach jej następców, Juliany, Beatrix i Willema-Alexandra. Również można było ją zobaczyć podczas chrztu królowej Juliany i księżniczki Beatrix. Jednak jest znana z tego, że jest używana podczas Prinsjesdag, czyli uroczystego otwarcia parlamentu.Na co dzień karoca jest ukryta w Stajni Królewskiej w Pałacu Noordeinde. Rocznie, odbywa tylko jedną podróż (spod Pałacu do Ridderzaal, w dzień Prinsjesdag). Można ją zobaczyć z bliska podczas trwających wystaw (odbyły się one m.in. w 2002 i 2015).W 2015 została użyta po raz ostatni, ponieważ karoca przejdzie kilkuletnią renowację.


Szklana Karoca, została zbudowana w 1826 dla króla Willema I. Pomimo iż nie jest złota, to prezentuje się bardzo efektywnie.


Ma 7 okien, w środku obita jest purpurowym aksamitem. Nazwa karocy pochodzi od szkła, które chroni ozdobę poręczy.W 2015 została zakończona jej renowacja, trwająca od 2010. Jutro para królewska dotrze nią do Ridderzaal.


Która bardziej się Wam podoba ?

***
A więc, to już jutro! Prinsjesdag. Cóż, kto nie czeka co roku na trzeci wtorek września ? Planowane jest, że o godzinie 13 para królewska wsiądzie w Szklaną Karocę i pojedzie do Ridderzaal. Odległościowo jest to 650 metrów, wg planu droga ma zająć około 15-18 minut. Po wejściu pary królewskiej i pary książęcej król rozpocznie czytać mowę tronową, czyli Troonrede. Około 13:30 para królewska wsiądzie do karocy w drogę powrotną. Na koniec Willem-Alexander, Máxima, Constantijn i Laurentien pojawią się na balkonie Pałacu Noordeinde. Zakończenie ceremonii przewidziane jest na godzinę czternastą.

Co do relacji na żywo: być może zacznie się ona przed 12:55. Tak jak pisałam, wszystko zależy od mojego tempa ;) Postaram się jak najszybciej być tutaj z Wami. Mam nadzieję, że będę mogła powymieniać się opiniami z tymi, którzy będą mogli obejrzeć (bo wiem, że ta godzina nie jest zbytnio na rękę osobom pracującym/uczącym się).


Kto nie oglądał, poniżej może obejrzeć Prinsjesdag sprzed roku:


***
Zapewne pamiętacie post, w którym pisałam o poszukiwaniu osoby, która mogłaby pomóc mi w pracy nad blogiem (LINK). Napisałam go 31 lipca. Do tej pory nikt się nie zgłosił. Cóż, jest mi przykro z tego powodu, bo oznacza to, że notki będą pojawiały się rzadziej niż dotychczas. Jestem tylko człowiekiem, mam swoje obowiązki i inne zajęcia. Musicie mnie zrozumieć. Co do notek z wyjść to będą pojawiały się tak jak dotychczas.

Jednak jeśli ktoś chciałby pomóc mi w tej pracy to jestem otwarta na współpracę :)
Zdjęcia: Vorsten, Flickr, Rijksoverheid, Zoots, Klemko, i,ytimg.com, Volkskrant, RTL Nieuws, tweedehandswerk.nl

5 komentarzy:

 1. Gdybym miała czas, to chętnie bym Ci pomogła, ale wiem, że nie wchodzi to w grę, bo sama prowadzę dwa blogi i wiem, ile zajmuje to czasu.

  Jutro niestety nie będę mogła być na żywo, bo wracam o 16:00. Ciekawe, co założy Maxima.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ciekawe co założy Maxima, zawsze pięknie wygląda na Prinsjesdag. Bardzo się cieszę, że będę mogła w tym roku oglądać na żywo :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja obejrzę dopiero po pracy :( Ale będę czekać z niecierpliwością na pierwsze zdjęcia na przerwie :D

  OdpowiedzUsuń
 4. Oj, a ja jak zwykle nie dam rady :(

  OdpowiedzUsuń
 5. Postaram się śledzić na żywo :)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...