10.10.2016

Narodziny w rodzinie królewskiej


Po narodzinach następcy tronu (a także opcjonalnie przy narodzinach jego młodszego rodzeństwa) przez jeden dzień w najważniejszych miejscach w Holandii wywieszany jest pomarańczowy proporzec. Tak było m.in. podczas narodzin Amalii, Alexii i Ariane.

Narodziny księżniczki Amalii uczczono 101 salwami armatnimi, w Hadze, Amsterdamie, na Arubie i na Curacao. Ta tradycja powstała w 1818 jako oddawanie hołdu rodzinie królewskiej przez wojsko. W 1967 została ograniczona tylko do bezpośrednich następców tronu. Przed narodzinami obecnej księżniczki Oranii narodziny dziewczynki obwieszczano 51 salwami, a chłopca 101.


Informację o ciąży i o zbliżających się narodzinach podaje Informacja Rządowa (RVD). W przeszłości, wpierw o ciąży dowiadywał się premier i rząd. Wiadomość podawał również dziennik Gazette. Premier od 1938 wygłasza specjalną mowę, w której gratuluje rodzicom i głowie państwa.

Zgodnie z tradycją, po narodzinach, ojciec dziecka rejestruje jego narodziny w urzędzie, w miejscowości gdzie się urodził. Nowo narodzony książę lub księżniczka jest pokazywany światu dzień po lub tego samego dnia, w którym się urodził. Imiona podawane są wraz z rejestracją w urzędzie.

W przypadku córek króla Willema-Alexandra i królowej Máximy odbywały się konferencje w szpitalu Bronovo w Hadze. Jedynie w przypadku Ariane, konferencja odbyła się następnego dnia (księżniczka urodziła się o godzinie 22).

O narodzinach księżniczki Beatrix, najpierw dowiedział się premier, a później opinia publiczna. Bardzo podobnie było w przypadku narodzin Willema-Alexandra.
Film poświęcony narodzinom najmłodszej córki pary królewskiej, księżniczki Ariane (włącznie z ceremonią poznania imion księżniczki), możecie obejrzeć TUTAJ.Zdjęcia: Het Koninklijk Huis,www.vorige.nrc.nl,www.deredactie.be, www.l7.alamy.com

2 komentarze:

  1. Kolejny fajny post ;) już pod którąś notką pisałam, że widziałam prezentację Amalii w telewizji. WA jaki dumny, że tatą został- radość widać za każdym razem.
    Ania Lewandowska

    OdpowiedzUsuń
  2. Pamiętam narodziny wszystkich trzech księżniczek, bardzo emocjonujące to były chwile :)

    OdpowiedzUsuń

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia