14.10.2016

Patronaty Holandii - Księżna Laurentien


W związku z przynależnością do rodziny królewskiej księżna Laurentien oprócz swojej zwykłej pracy, odbywa wyjścia związane ze swoimi patronatami, których na ten moment jest jedenaście.


European Climate Foundation


Jest to międzynarodowa organizacja, której celem jest promowanie ochrony klimatu. Nawołuje między innymi do działania w dziedzinie ograniczania emisji gazów cieplarnianych w Europie. Została założona przez osiem innych fundacji. Według ECF, kluczowe elementy zrównoważonej przyszłości energetycznej obejmują:

 • Znaczny wzrost efektywności energetycznej;
 • Pomyślne przejście od konwencjonalnej do energii odnawialnej;
 • Konserwacja systemów ekologicznych Ziemi i życia, wspieranie świadczonych usług;
 • Sprawiedliwy podział usług energetycznych dla różnych grup ludności, zarówno na arenie międzynarodowej i wewnątrz państw;Księżna jest patronką tej organizacji od 2013. Warto wspomnieć, że biura fundacji znajdują się w pięciu europejskich miastach, w tym w Warszawie (a także w Londynie, Berlinie, Hadze i Brukseli). Ponadto, w związku z pracą dla ECF, Laurentien raz odwiedziła nasz kraj! Było to w październiku 2012.

Missing Chapter Foundation


Organizacja została założona w 2009 przez księżną i jej głównym polem działania są dzieci. A dokładniej dbanie o to, aby słuchać ich na poważnie w różnych kwestiach oraz aby ułatwiać dialog między dwoma stronami 'dzieci-dorośli'. Organizacja ma trzy główne cele strategiczne:

 • Uwaga (zwracanie uwagi na to, co dzieci mają do powiedzenia)
 • Wykonanie (rozwój innych, zbliżonych działalnością organizacji)
 • Innowacje (wprowadzanie nowych pomysłów do działalności MCF)

Choć fundacja działa (na razie!) tylko w Holandii, planuję się rozszerzyć jej zasięg na inne państwa.Fauna & Flora International


FFI została założona w 1903. Jej głównym celem jest ochrona przyrody oraz zagrożonych gatunków zwierząt. Dzięki jej działaniom udało się uratować niektóre z najpiękniejszych ekosystemów na świecie. Jej wolontariusze zajmują się między innymi ochroną goryli górskich oraz wspieraniem oddolnych w Belize.


"Księżna Laurentien reprezentowała nas przez prawie dziesięć lat i ma doskonałą wiedzę na temat naszej wizji i misji - wierzę, że jej wsparcie okaże się nieocenione i, że razem będziemy starać się rozwijać w kolejnych latach" -  Księżna jest prezesem FFI od 2012, jednak dla tej organizacji działa od 2002.


Stichning Lezen & Schrijven


Jeden na pięciu dorosłych Europejczyków ma trudności w czytaniu i pisaniu. Czują się przez to wykluczeni i niepotrzebni. Jest to niedopuszczalne, moralnie i ekonomicznie: problemy z analfabetyzmem kosztują Europę miliardy euro, ponieważ wydają je na niepotrzebne wydatki zdrowotne, których można uniknąć.


Księżna Laurentien założyła tę fundację w 2004. Jej zadaniem jest zapobieganie i zmniejszanie trudności w czytaniu i pisaniu w Holandii. Uważa się, że każdy powinien być w stanie pisać, czytać i liczyć oraz być w stanie pracować z komputerem. Poprawa tych podstawowych umiejętności zwiększa szanse życia zdrowego i szczęśliwego życia. Główna siedziba fundacji mieści się w Hadze. Istnieje kilka biura regionalne w Holandii i jedno biuro w Brukseli (Belgia).


UNESCO


24 marca 2009 Laurentien została mianowana specjalnym ambasadorem UNESCO ds. literatury. Jej głównym zadaniem jest walka z analfabetyzmem. W związku z tą funkcją odbyła już wiele podróży zagranicznych, chociażby do Meksyku w 2016.


European Literacy Policy NetworkELINET to organizacja zrzeszająca 77 fundacji z 28 krajów europejskich zaangażowanych w promowanie czytania książek. Są to między innymi: ministerstwa edukacji i agencje krajowe,
istniejące sieci czytania i krajowe organizacje, uniwersytety, ośrodki badawcze i instytucje nauczycielskie, organizacje wolontariackie.


ELINET dąży do poprawy polityki czytania i pisania we wszystkich państwach członkowskich, dba o  zmniejszanie liczby dzieci, młodzieży i dorosłych z niskimi umiejętnościami czytania i pisania w Europie i dba o zwiększanie umiejętności czytania i czytania dla przyjemności.

Vereniging Onbeperkt LezenOrganizacja zajmuje się osobami, które mają problemy z czytaniem i pisaniem, chociażby osobami, które cierpią na dysleksję. Podopiecznymi fundacja są też osoby niewidome, mające problemy z pisownią Braille'a.


Księżna jest patronką tej organizacji od 18 czerwca 2005. Oprócz ścisłej pracy z Vereniging, współpracuje przy pisaniu książek brajlowskich.

Genootschap Onze Taal


Jest to stowarzyszenie miłośników języka holenderskiego. Organizowane są różne spotkania i konferencje, podczas których dyskutuje się o różnych aspektach języka. Instytucja ta wydaje również specjalny magazyn poświęcony temu zagadnieniu. Oprócz tego zajmuje się również korektą tekstów, które można w każdej chwili przysłać drogą mailową czy pocztową.


Expertisecentrum handicap + studie


Organizacja zajmuje się uczniami niepełnosprawnymi. Dba o to, aby powstało jak najwięcej szkół i uczelni dostosowanych do ich potrzeb. Księżna Laurentien jest prezesem tej instytucji od 1 grudnia 2012.


***
Co do ostatniej afery z podatkami (LINK). Premier Rutte na swojej cotygodniowej konferencji prasowej odniósł się do tej sprawy. Okazuje się, że król nic nie wie o zamiarach premiera oraz, że śledztwo ws. otrzymywania rekompensaty przez królową Julianę jeszcze się nie zakończyło.

***

Wizyta królowej Máximy (czy też, Máximy Zorreguiety wg niektórych brukowców) w Argentynie cieszyła się dużym zainteresowaniem argentyńskich mediów. Artykuły o jej wizycie pojawiły się m.in. w ¡Hola! (pięć stron o Máximie) oraz w Caras (jedenaście stron o Máximie).

Jednak zamiast napisać o jej pracy dla ONZ, napisali m.in. o cenie sukienki od Givenchy (prawie 3 tysiące euro), o złej fryzurze czy o 'specjalnej diecie', dzięki której królowa przez ostatnie pół roku miała schudnąć 10 kilogramów.Zdjęcia: Hola Argentina, Caras, Het Koninklijk Huis,www.xjlottery.com,oikos-international.org, hetkind,www.missingchapter.com, Wikimedia, www.fauna-flora.org, www.vbku.nl, www.nu.nl,Vorsten, wfme.org, alf-hannover.de, www.alarmy.com, onbeperktlezen.nl, martevansanten.files.wordpress.com, www.handicap-studie.nl, www.onzetaal.nl, www.eenpassievoorschrijven.blogspot.com

9 komentarzy:

 1. Jak to brukowce i niektórzy złośliwi ludzie: (Najważniejszy tylko wygląd,skandale i krytyka,aby poprawić sobie humor.
  Laurienten uwielbia czytanie i widać to w jej pracy.Dobrze,że propaguje wydawałoby się tak proste czynności jak czytanie czy pisanie,bo naprawdę w rozwiniętych technologicznie krajach nie jest z tym dobrze.Ludzie tracą umiejętności dobrego pisania,czytania ze zrozumieniem spędzając życie przed komputerem i telewizorem,ich najdłuższym tekstem jest reklama czy lajki na Facebooku.Dobrze,że w takich kwestiach działa księżna,widać,że jej na tym zależy.

  OdpowiedzUsuń
 2. Izo zrobisz proszę post o wizycie Księżnej Laurentin w Polsce ? Bardzo mnie to ciekawi ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W przyszłym tygodniu, bo notki na jutro już są :)

   Usuń
  2. Miałam na myśli: jutro i niedziela :)

   Usuń
 3. W jakim zawodzie pracuje Laurentin?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Laurentien ukończyła dziennikarstwo w USA. Przez pewien czas pracowała m.in. dla CNN. Po ślubie pracowała w Brukseli w siedzibie European Policy Centre. Obecnie poświęciła się pisarstwu.

   Usuń
 4. Izo czyli Maxima jest nielubiana w Argentynie ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jest lubiana i to bardzo. Jednak wiadomo jak to jest z gazetami ;) Obojętnie co się napisze, byle się sprzedało.

   Usuń
 5. Gazety od zawsze szukają sensacji, często same ją stwarzają robiąc z igły widły.

  Cieszy mnie, że Laurienten ma tak wiele patronatów, zajmuje się propagowaniem czytelnictwa bo to ważne. W dzisiejszych czasach zwłaszcza młodzi ludzie czytają rzadko.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...