11.10.2016

Skandale Holandii - Co z podatkami ?


Wszystko wskazuje na to, że szykuje się kolejny skandal w Holandii z rodziną królewską w tle. Według słów premiera Marka Rutte, król Willem-Alexander otrzyma wysokie odszkodowanie za podatek, który musi płacić. Partie opozycyjne domagają się wyjaśnień od obecnego premiera.

Od 1970 członkowie rodziny królewskiej zmuszeni są płacić podatki. Holenderska RTL Nieuws dotarła do faktu, że w latach 1969-1973 królowa Juliana również otrzymywała pieniężną rekompensatę za płacenie podatków. Obecnie, z królem ma być tak samo.

Nie wiadomo ile ma wynosić kwota rekompensaty, w latach '70 wynosiła około 200 tysięcy guldenów (w przeliczeniu około 1 mln euro).

Pałac wczoraj ustosunkował się do tej sprawy:

W 1972 zmieniono zasady finansowania i stworzono nowy system stosunków finansowych między rządem a rodziną królewską. Jest to oparte na następujących elementach:

1. Konstytucja ogranicza zwolnienie z podatku, nie odnosi się do własności prywatnej i dochodów osobistych. Oznacza to, że w przypadku podatku od zysków kapitałowych i podatku dochodowego obowiązkiem jest płacić.

2. Wysokość podatku nie jest regulowana przez konstytucję, ale przez odrębną ustawę.

3. Zapewnia korzyści dla niektórych członków rodziny królewskiej, zawierając składnik dochodów i składnik dla pracowników i kosztów materiałowych. Korzyści te mają zastosowanie, ponieważ (zgodnie z prawem), automatycznie dostosowują się do płac i cen. Dwór reguluje świadczenie pałaców.

4. Koszty związane z dworem królewskim pokrywane są przez budżet państwa, a tym samym podlegają odpowiedzialności ministerialnej.

5. Sporządzenie rachunku i debata w Izbie trwały kilka lat, z udziałem różnych ministerstw i departamentów. Obie Izby parlamentu zatwierdziły ustawę.

Nie wiadomo co dalej z tą sprawą, trzeba przyznać jednak, że działa na niekorzyść rządu, a wiadomo, że do wyborów zostało stosunkowo mało czasu.


Zdjęcia: www.kidsweek.nl

9 komentarzy:

 1. Odszkodowanie za podatek? To Holandia ma chyba za dużo pieniędzy :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Izo rodizna królewska i tak ma za dużo pieniędzy i to odszkodowanie za podatek to już śmiech na sali..nikt tak nie płaci. Czy oni są poważni, zawsze miałam ich za normalnych ludzi,ale chyba się pomyliłam?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak widać pozory mylą :D Miejmy na względzie że to nie wina króla i dworu a premiera i jego rządu. Chociaż przyznam, że sama nie rozumiem jaki ta rekompensata ma cel.

   Usuń
 3. Faktycznie, dla rządu to nieopłacalne :/ Poza tym odszkodowanie za podatek-kto to wymyślił??

  OdpowiedzUsuń
 4. Też chciałabym dostać takie odszkodowanie za podatek ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A kto by nie chciał? W ogóle na początku oczom nie wierzyłam, kto to wymyślił?

   Usuń

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia