16:55

Tiary Holandii - Mellerio Ruby Tiara


Dzisiejsza bohaterka postu pochodzi z atelier francuskiego artysty Mellerio, który oprócz tej tiary, stworzył również kilka innych klejnotów specjalnie dla holenderskiej rodziny królewskiej. Jest to jedna z dwóch tiar rubinowych, obok Ruby Peacock Tiara.


Była ona prezentem dla królowej Emmy od króla Willema III. Jej powstanie datuje się na 1889 rok. Klejnot składa się z trzech dużych rubinów oraz małych diamentów połączonych ze sobą. Oprócz tiary mamy także naszyjnik, bransoletkę, kolczyki i broszę. Rzadko możemy zobaczyć jednak cały zestaw.
Po śmierci królowej Emmy, biżuterię otrzymała królowa Wilhelmina, po niej królowa Juliana. Obecnie jest głównie noszona przez królową Máximę i księżniczkę Beatrix.Królowa Máxima nosiła ją pięc razy, ostatni raz podczas bankietu dla dyplomatów w 2016.Zdjęcia: Tumblr, Order of Splendor, Hello Magazine,

8 komentarzy:

 1. Jedna z moich ulubionych tiar jeżeli chodzi o biżuterię HRK :)

  OdpowiedzUsuń
 2. To ten naszyjnik, który Maxima nosiła w Argentynie?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie przypominam sobie, aby nosiła go kiedyś w Argentynie...

   Usuń
  2. W poście "Z PAMIĘTNIKA HRK - WIZYTA W ARGENTYNIE (2006)" jest zdjęcie Maximy z koncertu na cześć argentyńskiego prezydenta, na którym wydaje mi się, że nosi naszyjnik z tego zestawu: http://www.theroyalforums.com/forums/attachment.php?attachmentid=235673&stc=1&thumb=1&d=1418871630

   Usuń
  3. O tak, oczywiście... :)
   ~Iza

   Usuń
 3. Tiara ma bardzo ciekawy kształt :)

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.

Copyright © 2016 Holenderska Rodzina Królewska , Blogger