27.11.2016

Chrzciny w Holenderskiej Rodzinie Królewskiej


Chrzest w rodzinie królewskiej to ważna ceremonia, ponieważ wtedy nowonarodzone dziecko zostaje zaprezentowane publicznie.

Chrzest przyszłego pierwszego króla Niderlandów, Willema I;
Chrzest księżniczki Wilhelminy;
Na chrzest księżniczki Wilhelminy stworzono specjalną szatę z belgijskiej koronki, w której były potem chrzczone inne królewskie dzieci: księżniczka Juliana, księżniczka Beatrix, księżniczka Christina, książę Willem-Alexander, książę Constantijn oraz księżniczki Amalia, Alexia i Ariane.


Dzieci księcia Constantijna miały inną szatę, na pierwszy rzut oka bardzo podobną do tej 'oryginalnej'. Hrabiny Luana i Zaria miały na sobie w dniu chrztu szatę zaprojektowaną przez Viktor&Rolf, którzy zaprojektowali suknię ślubną ich matki, księżnej Mabel.


W przypadku chrztów dzieci, które nie są następcami tronu, ceremonia jest skromniejsza i prywatna. Tak było w przypadku między innymi księżniczki Alexii czy dzieci księcia Constantijna. 

Chrzest księżniczki Beatrix;
Chrzest księżniczki Luisy z Parmy, najstarszej córki księcia Carlosa sr.
Chrzest księcia Carlosa sr.'
Najczęstszym miejscem chrztu jest kaplica w Pałacu Het Loo. Ochrzczone były tam m.in. dzieci książąt Friso i Constantijna oraz wnuki księżniczki Margriet. Księżniczka Amalia została ochrzczona w Kościele św. Jakuba w Hadze. Jej młodsze siostry w kościele w Wassenaar. Chrzest księżniczki Margriet odbył się w Ottawie, ze względu na trwającą II Wojnę Światową, rodzina spędziła te kilka lat w Kanadzie.

Oficjalne zdjęcie ze chrztu księcia Florisa;
Podwójny chrzest: księcia Constantijna oraz księcia Bernharda jr. (drugi syn księżniczki Margriet);
Rodziców chrzestnych, w przypadku następców tronu, zazwyczaj jest pięcioro lub sześcioro. Najczęściej w ich gronie znajduje się wiele znanych osób, chociażby król Belgów Leopold III (chrzestny Beatrix), królowa Margrethe II z Danii (chrzestna Willema-Alexandra) czy następczyni tronu Szwecji Victoria (chrzestna Cathariny-Amalii). Na rodziców chrzestnych wybiera się często dziadków dziecka (książę Bernhard był ojcem chrzestnym swojego wnuka, Alexandra) czy brata lub siostrę któregoś z rodziców (książę Constantijn był chrzestnym Amalii, książę Friso księżniczki Alexii). Co ciekawe, żadna z sióstr Beatrix nie była chrzestną jej synów. 

Księżniczka Margriet i Pieter van Vollenhoven z najstarszym synem, Mauritsem;

Jest zasada, że dziecko przybywa do kościoła jako ostatnie. Nie jest tam wnoszone przez rodziców, ale przez osobę ze swojej rodziny. Księżniczkę Amalię wniosła ciotka, księżna Laurentien. Księżniczkę Ariane również wniosła ciotka, Ines Zorreguieta. 

Znów "podwójny chrzest": księżniczki Zity z Parmy oraz Alaii-Marii Brenninkmeijer


Zdjęcia: Het Koninklijk Huis, Telegraaf, anp-archief.nl, Vorsten, amaliaalelexiaariane.nl, edwinjanssen-photoshelter.com, gahetna.nl, The Royal Forums

3 komentarze:

 1. Super notka i fajnie ogląda się takie stare fotografie :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Zaskoczyło mnie to, że siostry Beatrix nie były chrzestnymi żadnego z jej synów. Tym bardziej dziwne, że jest przecież kilku chrzestnych, a nie tylko dwóch.

  Ja nie mogę się doczekać :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ciekawa notka, wielu zdjęć nie widziałam wcześniej. Mnie dziwi fakt, że dziecko przybywa ostatnie.

  OdpowiedzUsuń

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia