21.11.2016

Śluby Holandii - Juliana i Bernhard


Gdy 8 września 1936 następczyni tronu, księżniczka Juliana ogłosiła swoje zaręczyny z księciem Bernhardem van Lippe-Biesterfeld Holandię ogarnęła prawdziwa gorączka. Przed długi czas nie było jednak pewne czy ślub się odbędzie. Wątpliwości rozwiano 6 listopada, kiedy wyznaczono datę ceremonii - 7 stycznia 1937.Dróżbowie: Baron A. von Cramm, Baron B. von Cramm, Komendant E. De Souzie, Książę Windischgrätz, Baron K. von Vitinghoff, Hrabia F. zu Dohna, Hrabia H. Weltzeck, Hrabia C. Ahlefeldt, Pan G.D.C. Baron van Hardenbroek, Pan G. Beelaerts van Blokland, Pan W.G. Roëll i Pan F. Moran.

Druhny: Księżna Woislawa van Mecklenburg, Księżna Thyra van Mecklenburg, Księżniczka Kira Kirilowna z Rosji, Księżniczka Sieplinde zur Lippe, Księżniczka Elisabeth zur Lippe, Księżniczka Sophie van Saksen Weimar, Pani M.J. Baronsesse van Heemstra, Dama dworu M. Rooseboom, Pani Michelin Moreau, Pani Röell, Pani A.M. de Brauw i Pani M. del Court van Krimpen.

Dzieci: Księżniczka Eilika von Oldenburg (chrześniaczka Juliany), Hrabina Svea von Oeynhausen-Sierstorpff, Książę Armin zur Lippe i Hrabia Kasper von Oeynhausen-Sierstorpff.Uroczystość rozpoczęła się od zapytania o zgodę matek narzeczonych, królowej Wilhelminy i księżniczki Armgard. Juliana i Bernhard zostali małżeństwem o godzinie 11:27. W swoim długim przemówieniu burmistrz podkreślił, mówiąc do następczyni tronu:

"Obok masz człowieka, któremu będziesz mogła powierzyć wszystkie swoje obawy i trudności Człowiek, który zna Cię i rozumie ".

Od tamtej chwili książę Bernhard van Lippe-Biesterfeld był tytułowany Jego Królewską Wysokością Księciem Niderlandów.O godzinie 12 para przybywa do kościoła św. Jakuba.


Potem księżniczka i książę przejeżdżają ulicami Hagi, a potem pozdrawiają poddanych z balkonu Pałacu Noordeinde. Następnie w Pałacu odbywa się obiad wydany przez królową na cześć nowożeńców.
Nie wiadomo kto zaprojektował suknię księżniczki. Tiara należała do księżniczki Armgard.
Miesiąc miodowy para książęca spędziła w Polsce, w Zakopanem i Krynicy Zdroju.


Juliana i Bernhard doczekali się czterech córek: Beatrix, Irene, Margriet i Christiny.


***
Oto najlepsza stylizacja Royal Tour:Zdjęcia: De Oranjes, The Royal Forums, isgeschiedenis.nl

5 komentarzy:

 1. Miesiąc miodowy w Polsce! Gdzieś czytałam, że gdy byli w Polsce w jednej z kabaretowych audycji przeprowadzono wywiad z holenderską krową ;) Pomysłodawca od razu stracił pracę.

  OdpowiedzUsuń
 2. To musiał być piękny ślub. Najbardziej zaskakujący jest fakt, że miesiąc miodowy spędzili w Polsce...

  OdpowiedzUsuń
 3. Mnie też zaskoczył fakt o miesiącu miodowym :) Polska jest piękna.
  Szkoda, że współcześni royalsi za wakacyjny kierunek nie obiorą naszego kraju. Jest tyle pięknych miejsc...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z jednej strony tak, ale z drugiej każdy kraj jest piękny i trudno się zdecydować. Szkoda, że Polska nie jest w innych krajach reklamowana jako miejsce warte uwagi.

   Usuń
 4. Stare zdjęcia i historie zawsze są dla mnie bardzo ciekawe. Bardzo szkoda, że nie ma więcej informacji o sukni ślubnej Juliany

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...