27.01.2017

Tiary Holandii - Württemberg Ornate Pearl TiaraOstatnią bohaterką naszego cyklu była Mellerio Ruby Tiara (LINK). Dziś przyjrzymy się tiarze równie pięknej, choć bardziej okazałej Württemberg Ornate Pearl Tiara.

Jest to jedna z największych i najcięższych tiar będących w posiadaniu Holenderskiej Rodziny Królewskiej. Niegdyś wszyscy nazywali ją Württemberg Tiara, ponieważ miała ona być rzekomym  prezentem ślubnym dla pierwszej żony króla Willema III, Sophie, która przed ślubem była wirtemberską księżniczką. Z początku wszyscy sądzili, że to niemiecki wyrób, stworzony przez A.H. Kuhn oraz Schuermanna. Ale kilkanaście lat później znaleziono zdjęcie tiary w archiwum jednego z holenderskich jubilerów, sugerujące, że tiara powstała w 1897 dla królowej Wilhelminy. Pomimo to, nazwa pozostała niezmieniona.


Tiara oprócz to dość skomplikowana konstrukcja z wysadzanymi diamentami i perłami. Królowa Wilhelmina, która bardzo lubiła tę tiarę i nosiła ją często, postanowiła, że będą ona przekazywana 'od królowej do królowej'. Po niej tiarę odziedziczyła jej córka, Juliana. Nie widywaliśmy jej często, do czasu wstąpienia na tron jej córki, Beatrix. Była królowa dobrze czuje się w masywnych i dużych tiarach, dlatego noszenie jej sprawiło jej dużą przyjemność.


Beatrix chciała, aby tiara była bardziej elastyczna, dlatego poddano ją przeróbce. W pełnej formie, zawiera 11 perełek stojących pionowo na górze tiary. Wersja okrojona jest bez tych górnych pereł. Beatrix nosiła ją chociażby w dniu swojego ślubu, a także podczas wizyty w Wielkiej Brytanii w 1982.


Jak wszyscy wiemy, 30 kwietnia 2013 tiara przeszła w ręce nowej królowej. Máxima nosiła ją do tej pory dwa razy: podczas wizyty w Japonii w 2014 oraz podczas bankietu dla korpusu dyplomatycznego w 2015.Zdjęcia: Order of Splendor, Pinterest

7 komentarzy:

 1. Piękna tiara. Fantastycznie wygląda na głowie Maximy.

  OdpowiedzUsuń
 2. Przecudowna,rzeczywiście stworzona tylko dla królowych.

  OdpowiedzUsuń
 3. Szkoda, że Maxima nie nosi tej tiary częściej, bo jest śliczna

  OdpowiedzUsuń
 4. Jedna z moich ulubionych tiar, a w zestawie z długimi kolczykami z perłami (jak na ostatnim zdjęciu) wygląda idealnie :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Prześliczna tiara żałowałam że Maxi nie włożyła jej podczas bankietu z belgijska rodzina królewska

  OdpowiedzUsuń
 6. Iście królewska tiara, Maxima powinna nosić ją częściej!

  OdpowiedzUsuń
 7. Zdecydowanie jedna z najpiekniejszych monarszych tiar! Tez zaluje, ze Maxima nie założyla ja w Norwegii. I zdecydowanie lepiej wyglada na glowie Maxi niz Beatrix...

  OdpowiedzUsuń

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia