15.02.2017

Księżniczka Christina


Najmłodsza córka królowej Juliany i księcia Bernharda przyszła na świat 18 lutego 1947 w Pałacu Soestdijk w Baarn. Otrzymała imiona Maria Christina, a przez pierwsze lata życia była znana jako Marijke. Już jako osoba dorosła (w 1963) zdecydowała, że będzie posługiwać się drugim imieniem.


Filmik (po polsku!) o jej narodzinach

W chwili narodzin zajmowała piąte miejsce w linii sukcesji do tronu Holandii, po matce i trzech siostrach (Beatrix, Irene i Margriet). Została ochrzczona 9 października 1947. Jej chrzestnymi byli: babcia, królowa Wilhelmina; starsza siostra, Beatrix; ówczesny premier Wielkiej Brytanii Winston Churchill; druga babcia, księżniczka Armgard; mąż ówczesnej wielkiej księżnej Luksemburga, książę Felix oraz księżniczka Anne z Parmy, późniejsza królowa Rumunii.


W czasie ciąży, Juliana chorowała na różyczkę i przez to jej córka urodziła się prawie niewidoma. Z biegiem czasu, dzięki postępowi w medycynie, udało się przy pomocy specjalnych okularów poprawić wzrok, aby mogła normalnie chodzić do szkoły i prowadzić w miarę normalne życie.Jej choroba była spowodowana sprowadzeniem na dwór znachorki Greet Hofmans, która z czasem zaczęła się mieszać w sprawy państwowe, co spowodowało skandal na holenderskim dworze. Cała sprawa zakończyła się oddaleniem Hofmans w 1956.


Mimo początkowych problemów, Marijke miała szczęśliwe dzieciństwo. Dobrze się uczyła, miała ogromny talent muzyczny. Wykazywała też duże zdolności lingwistyczne, jako 10-letnia dziewczynka biegle znała język francuski. Tak jak siostry, udzielała się też w harcerstwie.


Christina była druhenką na ślubach swoich dwóch starszych sióstr, Beatrix i Margriet.

Prinsjesdag 1967 (pierwsza z lewej);
Po ukończeniu szkoły, rozpoczęła studia na Uniwersytecie w Groningen, na kierunku pedagogika. Później wyjechała do Montrealu, gdzie szkoliła się muzycznie. Kilka lat później zaczęła pracować w Nowym Jorku w jako nauczyciel w jednej ze szkół.

Właśnie tam księżniczka (pod nazwiskiem van Oranje) poznała Kubańczyka, będącego na emigracji - Jorge Guillermo. Ich zaręczyny zostały podane do publicznej wiadomości 14 lutego 1975, a ślub odbył się 28 czerwca tego samego roku w Baarn. Jeszcze przed zmianą stanu cywilnego, z powodu ślubu z katolikiem, Christina zrzekła się praw do tronu Holandii w imieniu swoim i potomków (w tamtej chwili była 9. na liście sukcesji). Para zamieszkała potem w Nowym Jorku, ale po kilku latach przeprowadziła się do Holandii. Razem z dziećmi zamieszkali w nowo wybudowanej Willi Eikenhorst w Wassenaar (obecnie mieszka tam król Willem-Alexander z rodziną). W 1992 Christina przeszła na katolicyzm.


Para doczekała się trojga dzieci:

 • Bernardo (ur. 17 czerwca 1977)
 • Nicolása (ur. 6 lipca 1979)
 • Juliany (ur. 8 października 1981)
Więcej szczegółów o ślubie i rodzinie dowiecie się jutro i w piątek.Christina i Jorge rozwiedli się w 1996. Od tamtej pory wraz z synami mieszkała w USA (Juliana zamieszka z ojcem w Londynie), po śmierci matki (2004) zamieszkała w Londynie. Ma też posiadłość w Monte Agrentario we Włoszech. Posiada również swój własny apartament w Pałacu Noordeinde.

Z siostrą Irene, 29 kwietnia 2013r.
W ciągu wielu lat księżniczka nagrała dwie płyty, pierwszą na Boże Narodzenie w 2000, drugą w 2002 o nazwie The me nobody knows. Śpiewała m.in. podczas pogrzebów swoich rodziców, podczas chrztu syna Nicolása, podczas ślubu jej bratanka księcia Bernharda oraz podczas ślubu najstarszego syna.


Co roku organizowany jest również Prinses Christina Concours, konkurs muzyczny dla dzieci i młodzieży w wieku od 12 do 19 lat. Ma on celu promować muzykę klasyczną oraz jazzową. Księżniczka patronuje temu eventowi od 1990.

Od lewej: Bernardo, jego żona Eva, Christina, Juliana i Nicolas

Zdjęcia: ANP Foto, Zimbio, Het Koninklijk Huis, Pinterest

3 komentarze:

 1. Kolejna wspaniała notatka i twoja praca,która wiele mi wyjaśniła.

  OdpowiedzUsuń
 2. Zgadzam się!!

  OdpowiedzUsuń
 3. Super notka, szybko się czytało, włożyłaś w nią dużo pracy :)

  Nie miałam pojęcia, że Christina jest taka niska.

  OdpowiedzUsuń

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia