05.03.2017

Pałace Holandii - Pałac Soestdijk


Pałac Soestdijk położony jest w środkowej części Holandii, w pobliżu miast Soest i Baarn. Od 1937 do swojej śmierci mieszkała tu królowa Juliana z mężem, księciem Bernhardem. W 1971 budynek przeszedł w ręce państwa.


Powstanie Pałacu datuje się na koniec XVII wieku. Należał on do burmistrza Amsterdamu, był wykorzystywany jako domek myśliwski. Potem przechodził w ręce kolejnych stadhouderów (do lat dziewięćdziesiątych XVIII wieku kraj nazywał się Republiką Zjednoczonych Prowincji, każda prowincja miała swojego namiestnika, czyli stadhoudera). Po bezpotomnej śmierci księcia Willema III, dom przypadł Johanowi Willemowi Friso, jego następcy. Dla niego i jego rodziny pełnił funkcję letniej rezydencji.


Po francuskiej inwazji w 1795 pałac przeszedł w ręce państwa. Meble zostały sprzedane, a budynek przewłaszczyli sobie francuscy żołnierze. W 1806 król Lodewijk Napoleon rozbudował pałac. Po jego abdykacji w 1810, nikt tam nie mieszkał przez kilka lat.


W 1815 budynek przeszedł w ręce następcy tronu Holandii, księcia Willema (znanego później jako król Willem II), który otrzymał go jako nagrodę za zasługi w bitwie pod Waterloo. Pałac znów został letnią rezydencją rodziny królewskiej. Po śmierci króla Willema II i królowej Anny, w Soestdijk zamieszkał jego syn, książę Hendrik. Kiedy zmarł w 1879 budynek przeszedł w ręce króla Willema III. Ten wolał jednak, aby letnią rezydencją pozostał Pałac Het Loo w Apeldoorn.


Królowa Wilhelmina korzystała z Pałacu dopiero po inauguracji. Udostępniła też go swojej matce, królowej Emmie. Po jej śmierci (w 1934) został gruntownie odnowiony. Trzy lata później zamieszkała tam następczyni tronu księżniczka Juliana z mężem. Od 1948 był jej oficjalną rezydencją. Tam pracowała oraz spotykała się z premierem i przyjmowała ważnych gości. Tutaj świętowany był także dzień jej urodzin, 30 kwietnia. Ona i Bernhard mieszkali tam aż do swojej śmierci (w 2004).Od 1 marca 2011 można zwiedzać Soestdijk, zwykle w piątki, soboty i niedziele. Pałac oferuje również wolną przestrzeń dla imprez kulturalnych, spotkań międzynarodowych i prywatnych. Obecnie nikt z Holenderskiej Rodziny Królewskiej już tu nie mieszka i nic nie wskazuje na to, aby to miało się zmienić.


Polecam obejrzeć poniższy filmik (po angielsku):Zdjęcia: NOS, De Oranjes, Pinterest, zoover.nl, paleissoestdijk.nl

5 komentarzy:

 1. Kocham czytać o historii i wystroju wnętrz pałaców.Rozpieszczasz nas notatkami :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też, uwielbiam oglądać zdjęcia, zawsze są fascynujące :) Chciałoby się tak mieszkać :)

   Usuń
  2. Dokładnie. Aż człowiek przenosi sie w wyobraźni w te miejsca.

   Usuń
 2. Porównując Soestdijk do innych pałaców, czy zamków to jego wnętrza są dosyć "małe", ale jak najbardziej posiada ten królewski styl i urok :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Uwielniam takie posty!

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...