19:00

Co nosi król ? + kilka modowych ciekawostek


Dzisiaj w przedostatnim poście naszej serii przyjrzymy się stylowi Willema-Alexandra. Wiadomo, zwykle obserwujemy kreacje królewskich pań. Dziś zrobimy wyjątek - w końcu teraz w centrum uwagi mamy króla :)

W związku z zasadami protokołu, najczęściej podczas wyjść widzimy króla w garniturze i krawacie. Ulubionym projektantem monarchy jest Salvatore Ferragamo, który jest znany z produkcji perfum. Projektował on także krawaty, jego projekty często są wybierane przez obecnego króla Holandii.


Czasem ją jednolite, a czasem mają ciekawe wzorki. Poniżej mamy pomarańczowy krawat w ważki:


Moim faworytem jest krawat w strusie! (Poniżej widzimy wersję w kolorze niebieskim, jest jeszcze wersja pomarańczowa - LINK)


Poniżej widzimy krawat w kolorowe ptaszki, który również prezentuje się ciekawie.


W przypadku Willema-Alexandra, klasyką jest zwykły granatowy garnitur i błękitny krawat. Cóż, ciemnoniebieski oznacza stabilność i niezawodność, więc mamy odpowiedź czemu akurat taki kolor. Jeśli chodzi o garnitury, to najczęściej sięga po projekty włoskiej marki Brioni (w garniturach tego domu mody chodzą też Donald Trump i George Clooney).
Garnitury zazwyczaj wyglądają podobnie i najczęściej są w tych samych odcieniach (najczęściej kolor niebieski, czarny i szary). Widać, że monarcha idzie śladem swojej matki i babci, które również najczęściej ubierały ciemne kolory. Jednak osobiście uważam, że królowi takie "stylizacje" jak najbardziej pasują.
Czasem możemy zobaczyć monarchę we fraku, najczęściej podczas różnych ślubów, chrzcin czy oficjalnych bankietów.
Notabene, podczas abdykacji swojej matki, Willem-Alexander nosił niebieskie spinki do mankietów od Asschera, które otrzymał od swojej poprzedniczki na tronie. Niestety od tamtej pory ich nie widzieliśmy. Takie same otrzymali brata króla, Friso i Constantijn.


Oczywiście w szafie króla są też mundury przysługujące generałowi. Na zdjęciach od góry: mundur Koninklijke Marine (Marynarki Wojennej), mundur Koninklijke Landmacht (Armii Lądowej), mundur Koninklijke Luchtmacht (Siły Powietrzne) i mundur Koninklijke Marechaussee (Policja).

Kilka innych 'modowych' ciekawostek:
  • Najczęściej nosi krawaty w kolorach: pomarańczowym, jasnoniebieskim i jasnożółtym;
  • W dniu ogłoszenia zaręczyn Willem-Alexander miał na sobie krawat, który kupiła mu przyszła żona, Máxima;
  • Król ma sporą kolekcję spinek do mankietów, chociażby spinki od Steltmana z kolekcji Safari;
  • Podczas inauguracji nosił spinki do mankietów należące do księcia Clausa;
  • Jednym z hobby monarchy jest zbieranie zegarków, obecnie posiada ich około osiemdziesiąt;
  • Aby idealnie dopasować garnitury, król korzysta z usług krawca, Leo Pisa
  • Niby to królowa Máxima jest postrzegana jako królowa mody, jednak czasem podczas oficjalnych wizyt to jej mąż częściej zmienia ubrania!


Zdjęcia: NOS, Mode Koningin Maxima, Pinterest, Het Koninklijk Huis, bnnews.nl, Refdag, Twitter, show.nl

1 komentarz:

  1. I dobrze, że król wybiera krawaty we wzorki. Szkoda tylko, że takie małe i normalnie ciężko jest dostrzec jaki kształt na nich widnieje :)

    OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.

Copyright © 2016 Holenderska Rodzina Królewska , Blogger