20.04.2017

"Czasem podróż w najlepszym z aut, częściej szare drogi powiatu" - wizyty w Polsce


Pierwsza wizyta Willema-Alexandra w Polsce miała miejsce 26 kwietnia 2005, kiedy to wraz z żoną odwiedził dawny obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau, gdzie para dokonała uroczystego otwarcia pawilonu poświęconemu holenderskim Żydom oraz odnowioną ekspozycję poświęconej martyrologii Żydów z Holandii w latach 1940-1945.
Para zwiedziła także muzeum Auschwitz oraz tereny byłego obozu zagłady.


28 marca 2014 dwór poinformował, że para królewska na zaproszenie prezydenta Bronisława Komorowskiego odwiedzi Polskę w dniach 24-25 czerwca.24 czerwca o godzinie jedenastej zostali powitani przez ówczesną parę prezydencką (Bronisława i Annę Komorowskich) na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego w Warszawie. Następnie odbyło się ich wspólne spotkanie w Pałacu na Krakowskim Przedmieściu.Prezydent Bronisław Komorowski wyraził wdzięczność za to, że celem pierwszej podróży stała się właśnie Polska.

 "Traktujemy to jako zapowiedź wspólnej woli nie tylko umacniania tradycyjnie dobrych, przyjaznych relacji polsko-holenderskich, ale również jako zapowiedź działania na rzecz umocnienia współczesnych relacji polsko-holenderskich we wszystkich obszarach istotnych z punktu widzenia funkcjonowania państw i narodów".O godzinie czternastej odbył się lunch roboczy w Belwederze.


"Moja żona i ja jesteśmy szczęśliwi, mogąc być tutaj, w Polsce. To moja pierwsza oficjalna wizyta od mojej inwestytury w kwietniu ubiegłego roku. To nie jest przypadek, że Polska jest moim pierwszym celem. Znaczenie tego kraju rośnie z roku na rok. Ta wizyta to wspaniała okazja, aby poznać Polskę jeszcze lepiej. Jestem pod wrażeniem szybkiej transformacji Polski w stosunkowo krótkim czasie. 25 lat temu, Polacy mieli odwagę, by przejąć kontrolę nad własnym losem. W tym roku Polska świętuje 25 lat demokracji. Polska stała się silnym i dynamicznym partnerem. Ma wiele do zaoferowania. Czujemy się bardzo związani z Polską. W ciągu tych dwóch dni będziemy obchodzić silne więzi pomiędzy naszymi krajami".


Później odbyło się spotkanie z mediami.
Spotkanie z Marszałek Sejmu, Ewą Kopacz:


W trakcie wizyty holenderska para królewska złożyła wieniec na Grobie Nieznanego Żołnierza oraz zwiedziła Muzeum Powstania Warszawskiego, gdzie zapoznała się z wynikami badań archeologicznych prowadzonych na terenie byłego nazistowskiego niemieckiego obozu zagłady Sobibór. W czasie II Wojny Światowej śmierć w tym obozie zagłady poniosło około 37.000 holenderskich Żydów.


Odbyło się także spotkanie z weteranami I Polskiej Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka, którzy przyczynili się do wyzwolenia Królestwa Niderlandów spod niemieckiej okupacji w 1944 i 1945 roku.

Kolacja na cześć Holenderskiej Pary Królewskiej:


"Zdajemy sobie sprawę, jak bardzo nasze historie są ze sobą powiązane. Wielkie poświęcenie dokonane przez Polaków jest wyryte w naszej pamięci i jest częścią naszej historii. Duch jego ludzi nie został złamany przez zniszczenia i uciski. Wręcz przeciwnie. Nowoczesna Polska stała się silna, stała się kwitnącym narodem, który przyczynia się do ożywienia w Europie. To jest coś, za co możemy być wdzięczni. Holandia jest gotowa do dalszej pracy w Polsce w realizacji naszych wspólnych marzeń i ambicji".Następnego dnia Para Królewska odwiedziła Poznań, gdzie wzięli udział w forum gospodarczym.


27 stycznia 2015 para królewska razem z premierem Rutte odwiedzili po raz kolejny Polskę, z okazji 70-lecia wyzwolenia obozu koncentracyjnego w Auschwitz.Zdjęcia: Pure People, Billed Bladet, The Royal Forums, 
BBC, Refdag, Ambasada RP w Hadze

1 komentarz:

  1. Kolejny świetny post !!!
    Maxima prezentowała się znakomicie podczas wizyty w 2014 roku.
    Myślę, że w przyszłym roku polski rząd mógłby zaprosić parę królewską znowu- tym razem do np. Krakowa.
    Polka jest piękna, mogliby lepiej ją poznać :)

    OdpowiedzUsuń

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia