09.04.2017

Oranje-Nassau i ja: Jak to się zaczęło?


Związek między dynastią Nassau a Holandią rozpoczął się w 1403. Hrabia Nassau, Engelbrecht I poślubił wtedy Johannę van Polanen, panią Bredy. Ich rosnąca rodzina należała wkrótce do jednej z najbardziej wpływowych rodzin w kraju.

Hrabia Bredy, Hendrik III Nassau poślubił burgundzką szlachciankę Claudię van Chalon. Ich syn, René Chalon odziedziczył księstwo Oranii po bezpotomnym wuju, Philibertcie van Chalon. René zmarł bezpotomnie, dlatego jego majątek przejął jego niemiecki kuzyn, Willem van Nassau. To on jest uważany za stwórcę nowej dynastii - 'Oranje-Nassau'.


Willem znany jest dziś głównie z tego, że wystąpił przeciwko Hiszpanii i stanął na czele powstania, które zakończyło się zwycięstwem. Po zawarciu unii utrechckiej w 1579 powstała Republika Zjednoczonych Prowincji.

Orania była terenem położonym w południowej Francji, od połowy XII wieku zarządzała nią rodzina Chalon. Ich dewizą było: "Je maintiendrai", co możemy przetłumaczyć jako "Utrzymam" lub "Obronię". W herbie rodzinnym widniał róg myśliwski, który znajduje się na obecnym herbie rodziny królewskiej. Księstwo stało się częścią Francji w XVIII wieku, a w 1963 weszło w skład Unie van Oranjesteden, co możemy przetłumaczyć jako 'Unia Pomarańczowych Miast'. Miasta wchodzące w skład Unii są związane z historią rodziny królewskiej.

Nassau to dawny okręg niemiecki. Później stał się księstwem i podzielił się na dwie linie: ottońską i walramską. Z tej pierwszej wywodzili się królowie Niderlandów (linia męska wygasła w 1890), a z tej drugiej wielcy książęta Luksemburga (linia męska wygasła w 1912).


Cesarz Karl V chciał zapobiec ewentualnemu przejęciu majątku przez Willema. Nie chce, aby oba tereny były w rękach jednej osoby. Dlatego Willem przejmuje tylko tereny odziedziczone po Rene, a jego brat, Jan Starszy, otrzymuje Księstwo Nassau. Jest on przodkiem fryzyjskiej gałęzi dynastii Nassau.

Po zabójstwie Willema, wszystkie jego majątki i godności przejmuje syn, Maurits. Umiera bezpotomnie, a jego następcą zostanie jego przyrodni brat, Frederik Hendrik (jego żoną była Amalia van Solms, której imienniczką jest księżniczka Catharina-Amalia). Następny w kolejności jest jego syn, Willem II (który został królem Anglii, Szkocji i Irlandii, współrządząc z żoną Mary II). Po jego bezpotomnej śmierci linia Willema van Oranje wygasła. Po nim schedę przejął jego krewny, Johan Willem Friso (który był wnukiem ciotki króla Willema). Dalej mamy jego syna Willema IV i wnuka Willema V. Syn Willema V, został pierwszym w historii królem Niderlandów, zostając królem Willemem I. Jego potomkowie panują w Holandii do dziś.Zdjęcia: pogotowieflagowe.pl, Wikipedia, Pinterest,politiekrheden.blogspot.com

2 komentarze:

  1. Przy okazji przypomniałam sobie historię.Nawet nie wiesz jak łatwo dzięki twoim notatkom uczyło mi się o powstaniu przeciwko Habsburgom i proklamowaniu Republiki Zjednoczonych Prowincji Niderlandów: )

    OdpowiedzUsuń
  2. Losy tej dynastii bardzo często wisiałyna włosku. Dzięki za ciekawy post w pigułce :)

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...