16:00

Pałace Holandii - Posiadłości królewskie w Wassenaar


W miejscowości Wassenaar położonej niedaleko Hagi, rodzina królewska ma kilkanaście hektarów swoich terenów zwanych 'de Horsten'. Swoje domy ma tam kilkoro osób z rodziny monarszej.

Książę Frederik, brat ówczesnego króla Willema II zakupił dwa majątki ziemskie: Raephorst i Ter Horst. W 1845 dokupił trzeci - Eikenhorst. W Raephorst wybudował Huize de Paauw, który posłużył za letnią rezydencję księcia. Po jego śmierci dom przejęła jego córka Marie. W 1925 miasto kupiło budynek, który obecnie funkcjonuje jako ratusz.


W 1987 zakończyła się dwuletnia budowa domu dla księżniczki Christiny (najmłodsza siostra księżniczki Beatrix) i jej rodziny. Budynek został nazwany Willą Eikenhorst. Rodzina mieszkała tam do 1996.


Pierwsze piętro Willi Eikenhorst na planie:


Na terenach Eikenhorst mieści się też działka księżniczki Beatrix - De Raephorst. Obecnie dzierżawi go jej siostra, księżniczka Margriet.


Na terenach Eikenhorst mieszka obecnie król Willem-Alexander z rodziną. W 2003 on i jego żona przeprowadzili się do Wilii Eikenhorst z Noordeinde 66. Na przełomie 2018 i 2019 rodzina przeprowadzi się do Pałacu Huis ten Bosch (który obecnie jest w remoncie).


Wnętrza w 2003:
Oprócz króla swoje domy w Wassenaar mają kuzyni Willema-Alexandra: księżniczka Margarita i książę Pieter-Christiaan.
Zdjęcia: Wikipedia, Pinterest, zoover.nl, funda.nl, fotosmulders.nl, s225.photobucket.com, Getty Images, NPO, gala.de

3 komentarze:

  1. Piękne wnętrza. Tylko na drugim zdjęciu razi zaniedbany trawnik.;)

    OdpowiedzUsuń
  2. Piękny dom :)

    Moim zdaniem na zdjęciu z planem budynku widnieje parter a nie piętro. Wskazują na to schody poza budynkiem i garaż.

    OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.

Copyright © 2016 Holenderska Rodzina Królewska , Blogger