29.06.2017

Wizyta regionalna w Noordoost Flevoland


Król Willem-Alexander i królowa Máxima odbyli dziś kolejną wizytę regionalną. Tym razem odwiedzili północno-wschodnią część prowincji Flevoland, a konkretniej miasta Urk, Nagele i Dronten.


Dawna wyspa Urk ma bogatą historię jako dawna wioska rybacka i obecnie rozwija się jako ośrodek dla sektora morskiego. Reszta obszaru jest nowym lądem stworzonym przez rekultywację. Obszar ten ma silny charakter rolniczy i obecnie panuje w nim innowacyjny i zrównoważony poziom rolnictwa  i produkcji żywności. Ta część prowincji jest również wiodącym dostawcą energii wiatrowej.

Wizyta pary królewskiej rozpoczęła się w porcie w Urk. Po krótkim spacerze odwiedzili Centrum Edukacji Morskiej. Ten ośrodek edukacji łączy przeszłość z przyszłością Urk. Szkoła oferuje szeroki zakres szkoleń w sektorze morskim, takich jak rybołówstwo czy żegluga. Król i królowa odwiedzili kilka sal, w których prowadzone są zajęcia.Następnie odwiedzili Windpark Noordoostpolder. Jest to jedna z największych farm wiatrowych w Holandii z wiatraków na lądzie i w wodzie (nad jeziorem IJselmeer). Jest to lokalna inicjatywa 100 rodzin rolniczych i firmy Innogy - dostawcy energii. Farma wiatrowa składa się 86 turbin wiatrowych generujących 1,4 mld kWh energii elektrycznej łącznie. Dostarcza prąd do ponad 400.000 gospodarstw domowych.


Później para królewska odwiedziła wioskę Nagele, zaprojektowaną na desce kreślarskiej przez holenderskich architektów, powstałą w latach pięćdziesiątych.W Dronten Willem-Alexander i Máxima odwiedzili fabrykę Staay Food Group. Zajmuje się ona uprawą sałaty. Porozmawiali z władzami fabryki oraz pracownikami. Ciekawostką jest fakt, że większość siły roboczej stanowią Polacy.
Na zakończenie król i królowa odwiedzili De Meerpaal. Budynek ten, zaprojektowany przez architekta Klingerena 50 lat temu otworzyła królowa Juliana.


Máxima nosiła dziś strój, który widzieliśmy podczas Dnia Króla w 2016. Nakrycie głowy jest od Fabienne Delvigne, a widzieliśmy go podczas Dnia Królowej w 2008.Zdjęcia: european-waterways.eu, Refdag, Twitter, Getty Images, Belga Image

3 komentarze:

 1. Widać, że Holandia to świadomy ekologicznie kraj.

  Maxima wygląda ładnie, chociaż dla mnie zbyt różowo :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Wyspa jest piękna, choć widzę,że w Holandii też pochmurnie i zimno.
  Czekałam kiedy ponownie założy zestaw z ubiegłorocznego Dnia Króla- obowiązkowo z mocnym różem !:)

  OdpowiedzUsuń
 3. maxima wybrała odpowiedni strój do okazji. Widać, że Holendrzy inwestują w odnawialne źródła energii oraz ekologiczne uprawy.

  OdpowiedzUsuń

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia