18:37

Pałace Holandii - Pałac Het LooW 1672 królowi Willemowi III (mąż królowej Anglii, Mary II) przyznano tytuł stadhoudera, czyli dożywotniego namiestnika Niderlandów. Willem był zagorzałym myśliwym, zapragnął więc wznieść tak domek myśliwski. W 1676 roku przysposobiono do tego siedzibę w Hoog Soeren. Jednak ambicje Willema III wzrosły i w listopadzie 1684 kupił zamek Het Loo. We wrześniu następnego roku sfinalizowano roboty kamieniarskie w środkowej, mieszkalnej części pałacu, zwanego później jako Het Loo. W 1686 ukończony był już korpus główny budowli, założono także ogrody.


Pałac i ogrody postrzegano jako integralną całość. W owym czasie ideałem, do którego dążono, była symetria. Dlatego też w projekcie całego założenia pałacowego wytyczono oś środkową, a po obu jej stronach rozmieszczono analogiczne elementy tak, jak w odbiciu lustrzanym. Na pierwszym piętrze pałacu usytuowano: hall wejściowy, reprezentacyjne schody i hall główny oraz apartamenty Willema III i jego żony. Pokoje dla dworu i jadalnia były na parterze.

Sala audiencyjna
Sypialna królowej Wilhelminy
Ogród, podzielony na Ogród Górny i Ogród Dolny - otoczony był z trzech stron tarasami. Na różne sposoby podkreślano jedność pałacu i jego otoczenia, aby zatrzeć podział na przestrzeń zewnętrzną i wewnętrzną.


Pałac stał się ulubioną rezydencją Willema i Mary. Wyposażenie pałacu, zarówno w środku jak i na zewnątrz, aż do śmierci króla w 1702 roku, było nieustannie przekształcane i upiększane. Het Loo odziedziczył po nim stadhouder Willem IV. Zarówno on, jak i jego syn Willem V, traktowali ten pałac jako siedzibę myśliwską i letnią rezydencję. W latach 1807-1809 pałac zmienił całkowicie swą funkcję - stał się rezydencją króla Lodewijka I, brata Napoleona.


Nieco później, w 1815 nowym lokatorem pałacu został nowy król - Willem I. Pozostał on letnią rezydencją rodziny królewskiej. Jego syn i następca, Willem II niezbyt interesował się budynkiem, ale kolejny król, Willem III przebywał tu często. W 1875 założył galerię dzieł sztuki. Interesował się także drzewami, niezwykłymi roślinami i nasionami. Założone przez niego arboretum pozostaje świadectwem jego pasji.

Gabinet króla Willema III 
Królowa Wilhelmina odrestaurowała niektóre apartamenty w stylu Willema i Mary, a w 1911 postanowiła powiększyć cały pałac. Osiadła w nim po swojej abdykacji i mieszkała w nim do swojej śmierci w 1962. Pięć lat później w Het Loo zamieszkała księżniczka Margriet z mężem, Pieterem van Vollenhoven. W 1975 rodzina przeprowadziła się do nowego domu w parku.


Księżniczka Margriet z najstarszym synem, księciem Mauritsem 

Od tamtej pory budynek pełni funkcję Muzeum Narodowego. Postanowiono wtedy przywrócić budowli jej pierwotny kształt. Zrekonstruowano także ogród. Obecne wyposażenie środkowej części pałacu i pawilonów daje wyobrażenie o tym, jak wyglądało wnętrze w czasie, gdy mieszkali tam kolejni władcy.
W pałacu nie ma korytarzy. Z jednej sali przechodzi się bezpośrednio do drugiej. Sale, które są udostępnione do zwiedzania to: Stara Jadalnia, Nowa Jadalnia, Biały Hall oraz Sala Kamienna, gdzie eksponowane są portrety przedstawicieli dynastii Nassau z Fryzji. Zwiedzać można także kaplicę, w której nie zawierano, co prawda, związków małżeńskich. Odbywały się tu uroczystości sakramentu bierzmowania członków rodziny królewskiej. W kaplicy stoi też ołtarz obrządku anglikańskiego.Pałac można zwiedzać od wtorku do niedzieli w godzinach od 10:00 do 17:00. Koszt biletu dla osoby dorosłej waha się od 14 do prawie 18 euro. Bilet ulgowy kosztuje 5 euro. Bilet rodzinny 35 euro.Zdjęcia: YouTube, fietsnetwerk.nl, paleishetloo.nl, bakreizen.nl, kinderuitjes.nl, kastelen.nl, gahetna.nl, Gelderse streken

4 komentarze:

 1. Piękny pałac chętnie bym go zobaczyła na żywo :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Akurat to mój ulubiony pałac królewski ze wszystkich ;)
   Poza tym, można rzec, że notka "jubileuszowa" - 350 tys. wyświetleń ;)

   Usuń
 2. O,to gratuluję! Jak zawsze świetna robota: )
  Nie podobają mi się holenderskie pałace zewnątrz,dla mnie są za ponure,ale wnętrza robią wrażenie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Okazały gmach, na pierwszy rzut oka kojarzy sie z amerykańskimi akademikami. Wnętrza okazałe, robią wrażenie ;)

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.

Copyright © 2016 Holenderska Rodzina Królewska , Blogger