17:00

"Dziś dałaś narodowi nowego króla" - I


Jak wszyscy wiecie, za kilka dni będę świętować swoje 75 urodziny. Jestem wdzięczna, że mogę doczekać tego dnia w dobrym zdrowiu. Pod koniec tego roku będziemy świętować rocznicę dwustulecia naszego Królestwa, co zapoczątkowało nową erę w naszej historii. Zbieżność tych dwóch nadzwyczajnych wydarzeń to okazja dla mnie, aby udać się na emeryturę. To dobry czas, aby podjąć ten krok, który chciałam zrobić już kilka lat temu.

Zawsze uważałam za wyjątkowy przywilej swojego życia, służbę naszemu państwu i monarchii. Książę Claus przez wiele lat dawał mi ogromne wsparcie.

Do dziś to piękne zadanie daje mi ogromną satysfakcję. Inspirujące jest życie z ludźmi, w czasach smutku i radości. Mam również wiele uczuć dla karaibskiej części naszego Królestwa, gdzie zawsze napotykałam wiele ciepła i serdeczności.

Więc nie odchodzę, ponieważ moja rola jest dla mnie zbyt ciężka, tylko dlatego, że mam przekonanie, że odpowiedzialność za nasz kraj musi leżeć w rękach nowej generacji. 30 kwietnia tego roku przekażę Królestwo swojemu synowi, księciu Oranii. On i księżna Máxima są w pełni przygotowani do przyszłych zadań. Będą służyć naszemu krajowi z oddaniem, wiernie przestrzegać Konstytucji i używać wszystkich swoich talentów, aby bardziej wzmocnić monarchię.

Czuję się silniejsza, z myślą, że robię miejsce dla mojego następcy, co nie znaczy, że was pozostawię. Mam nadzieję, że wielu z was będę spotykać częściej. Jestem głęboko wdzięczna za zaufanie jakie daliście mi w ciągu tych wielu wspaniałych lat, w których mogłam być waszą królową.


***

Królowa Beatrix właśnie ogłosiła swoją rezygnację. W tym szczególnym momencie dla królowej i dla naszego kraju, pragnę wyrazić przede wszystkim wielki szacunek i podziw dla niej. Szacunek i podziw dla niezwykłej i zaangażowanej królowej Holandii i Holendrów od ponad 30 lat. Od momentu inauguracji w 1980 roku, pracowała z sercem i duszą dla społeczeństwa holenderskiego. Z zaangażowaniem i ogromną energią. Całe Królestwo wyraża wdzięczność, jak i osobiście ja oraz inni członkowie Gabinetu.

Wkrótce pożegnamy się z królową w sercu społeczeństwa. Była tam zawsze. Była na uroczystych  obchodach osiągnięć sportowych i kulturalnych. Ale była także i przede wszystkim w trudnych chwilach. Na przykład, katastrofa w Bijlmermeer w Enschede i oczywiście, dramatyczny Dzień Królowej 2009. Jej słowa zaraz po strasznym zamachu w Apeldoorn na zawsze pozostaną w naszej pamięci.

Każdy kto osobiście poznał królową zgodzi się, że ma ogromną wiedzę i doświadczenie oraz, że z zainteresowaniem i zaangażowaniem pomaga innym. Nawet za granicą robiła ogromne wrażenie podczas licznych oficjalnych okazji. Więc nasza królowa stała się ikoną Holandii. Traktowała swoją pracę bardzo poważnie, nawet w trudnych warunkach. Nawet w latach, kiedy książę Claus nas opuścił. Nawet po strasznym wypadku księcia Friso. To sprawia, że nasze uznanie dla niestrudzonych wysiłków królowej jest większe.

Oczywiście możemy również dziś pomyśleć o księciu Willemie-Alexandrze, który po latach intensywnych przygotowań zastąpi matkę. To trudne i ważne zadanie. Jak sam książę powiedział        z okazji jego czterdziestych urodzin: Monarchia powinna łączyć ludzi, zachęcać i reprezentować Holandię za granicą. Jestem pewien, że książę i księżna jako król Willem-Alexander i królowa Máxima dobrze zinterpretują swoje nowe zadanie i rolę. Łącząc tradycję królowej Beatrix oraz poprzednich pokoleń.

Abdykacja i inauguracja odbędzie się 30 kwietnia. Niech wtedy w całym Królestwie, wszyscy świętują, bo wtedy to święto będzie niezapomniane. Solidaryzujmy się z domem Oranje-Nassau i monarchinią, która przez ponad trzy dekady wiernie służyła Holandii.

***
Tego samego dnia do wiadomości publicznej podano kilka ważnych informacji:
 • Książę Oranii od momentu inauguracji będzie królem Willemem-Alexandrem, księżna Máxima zostanie królową Máximą, królowa Beatrix powróci do tytułu księżniczki, a księżniczka Catharina-Amalia zostanie otrzyma tytuł księżniczki Oranii, przysługujący następczyni tronu.
 • Linia sukcesji będzie obejmować tylko córki przyszłego monarchy, jego brata księcia Constantijna, dzieci księcia Constantijna oraz księżniczkę Margriet.
 • Synowie księżniczki Margriet zostaną skreśleni z listy i utracą miejsce w ścisłej rodzinie królewskiej.
 • Dzień Króla będzie odbywał się 27 kwietnia, w dzień urodzin Willema-Alexandra.
 • Po abdykacji, królowa Beatrix przeprowadzi się do swojej prywatnej posiadłości, Zamku Drakensteyn.


Autor: Iza


I oto miłym akcentem, rozpoczynamy cykl inauguracyjny.
 • Król i jego rodzina zamieszkają w Pałacu Huis ten Bosch.
 • Zgodnie z konstytucją król zostanie przewodniczącym Rady Stanu. Jego członkinią zostanie też królowa Máxima oraz po ukończeniu 18. urodzin księżniczka Catharina-Amalia.
Zdjęcie: Het Koninklijk Huis

5 komentarzy:

 1. To musiało być duże zaskoczenie dla Holendrów, sama byłabym zaskoczona taką informacją

  OdpowiedzUsuń
 2. Na pewno wystąpienie Beatrix było zaskoczeniem. Ale patrząc na te kilka lat można powiedzieć, że była to dobra decyzja. W-A i Maxima są świetnie przygotowani i doskonale reprezentują swój kraj.

  OdpowiedzUsuń
 3. Może jednak nie aż tak dużym zaskoczeniem,w Holandii abdykacje to w zasadzie tradycja. Cieszę się na ten cykl notatek.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja nie byłam zaskoczona, ponieważ w Holandii jest to normalne

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja o tej wiadomości usłyszałam w polskiej telewizji i mało nie spadłam z krzesła :/

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.

Copyright © 2016 Holenderska Rodzina Królewska , Blogger