17:00

"Dziś dałaś narodowi nowego króla" - IIIPo trzymiesięcznych oczekiwaniach wielki dzień nadszedł. 30 kwietnia 2013. Parę minut po godzinie dziesiątej do Sali Mojżesza w Pałacu Królewskim w Amsterdamie weszła rodzina królewska. Oprócz królowej Beatrix oraz pary książęcej, obecne były także małe księżniczki, książę Constantijn i księżna Laurentien, księżna Mabel, księżniczka Irene, księżniczka Margriet i Pieter van Vollenhoven oraz księżniczka Christina.


W sali czekali już na nich przewodniczący obu izb Parlamentu, ministrowie (na czele z premierem Markiem Rutte), przedstawiciele karaibskiej części królestwa i inni dostojnicy.


Dyrektor Gabinetu Królowej Beatrix, Chris Breedveld, przeczytał akt abdykacji.


Dzisiaj, trzydziestego kwietnia MMXIII o dziesiątej rano, ja,

BEATRIX

Królowa Niderlandów, Księżniczka Oranje-Nassau, itd. itd. itd., w obecności mojego najstarszego syna, księcia Oranii i jego małżonki w Pałacu Królewskim w Amsterdamie zwołałam przewodniczących obu izb Parlamentu, ministrów Królestwa, v-ce prezydenta Rady Stanu, członków delegacji z Aruby, Curaçao i Sint Maarten, komisarza Królowej w prowincji Holandia Północna, burmistrza Amsterdamu oraz dyrektora Gabinetu Królowej. Intencją zapowiedzianą przez mnie w dniu dwudziestego ósmego stycznia była rezygnacja z Królestwa.

Oświadczam, że teraz oddaję Królestwo Niderlandów, które przechodzi teraz w ręce mego najstarszego syna i następcy,

WILLEMA-ALEXANDRA

Księcia Oranii, zgodnie z Konstytucją Królestwa Niderlandów.

To stwierdzenie, zatwierdzone moim podpisem i podpisem mojego najstarszego syna i jego małżonki oraz zwołanych dziś przeze mnie wszystkich organów obecnych tu, będą przechowywane w archiwach królewskiego Gabinetu.

Autentyczne kopie zostaną wysłane do obu izb Parlamentu, Rady Stanu Królestwa oraz Aruby, Curaçao i Sint Maarten.Następnie, Beatrix, Willem-Alexander i Máxima złożyli swoje podpisy pod dokumentem.Kilka minut później, nowa para królewska oraz księżniczka Beatrix pojawili się na balkonie Pałacu Królewskiego.


Kilka chwil temu oddałam tron! Jestem szczęśliwa i wdzięczna, że mogę przedstawić wam waszego nowego króla, króla Willema-Alexandra!Po sugestii swojej matki ("może coś powiesz") król Willem-Alexander powiedział również kilka swoich słów.


Droga matko! Dziś dałaś narodowi nowego Króla. Dziękujemy Ci za 33 lata twoich rządów i inspiracji, za które jesteśmy ci głęboko, głęboko wdzięczni. W imieniu swojej Królowej, chcę was wszystkich pozdrowić na placu Dam w Amsterdamie, w Holandii, a także karaibską część naszego Królestwa, dziękuję za wsparcie i zaufanie, za to co otrzymaliśmy od Was. Dziękujemy!
Po odśpiewaniu hymnu, księżniczka Beatrix zeszła z balkonu. Jej miejsce zajęły córki króla i królowej - Amalia, Alexia i Ariane.
Trzy godziny później odbyła się ceremonia inauguracji w Nieuwe Kerk, o czym więcej dowiecie się w kolejnym poście z naszej serii.Zdjęcia: Zimbio


Autor: Iza

5 komentarzy:

 1. Wszystko tego dnia odbywało się tak szybko! Wielu ludzi musiało wszystko zaplanować co do minuty by uniknąć jakiejkolwiek wpadki.

  OdpowiedzUsuń
 2. Beatrix i Maxima pięknie dopełniły się kolorami.
  Scena abdykacji wydaje mi się taka rodzinna,naturalna.

  OdpowiedzUsuń
 3. Podobała mi się sukienka Maximy, mimo tej kokardy na ramieniu

  OdpowiedzUsuń
 4. Świetna seria postów miło było przypomnieć sobie te niezwykle wydarzenia :) ciekawa jestem czy ktoś z europejskich władców zadecyduje się w najbliższym czasie na abdykacje?
  Ewa

  OdpowiedzUsuń
 5. Pamiętam, ze oglądałam transmisję live w internecie.

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.

Copyright © 2016 Holenderska Rodzina Królewska , Blogger