16:30

"Dziś dałaś narodowi nowego króla" - VII
Po uroczystej inauguracji Willema-Alexandra przyszedł czas by nowy król odwiedził swych poddanych. Z tej okazji w maju i czerwcu wraz z żoną odwiedzał poszczególne prowincje kraju, a w listopadzie udali się na karaibską część tej podróży.


28 Maja 2013:
Groningen / Drenthe  
Pierwszym punktem wizyty w Groningen był dom prowincjonalny Cunty, a w nim krótka rozmowa z Kolegium Deputowanym i Wiceprzewodniczącym Kraju Prowincjalnego.Następnie w Martinikerkhof obejrzeli występy muzyczne.

Potem piechotą poszli do Grote Markt i Waaglein, gdzie występowali uczniowie.
Wypili również filiżankę herbaty.


Kolejnym punktem programu była wizyta na Wielkim Placu, gdzie znajduje się Konserwatorium Księcia Mikołaja, szkoła tańca Lucia Marthas i Swinging Groningen. 

Pod ratuszem wpisali się do księgi gości.

Na Grote Markt stał Królewska karoca, do którego król i królowa weszli, aby przejechać z Groningen do Leek. Po powitaniu przez burmistrza Hoekstra na Estate Nienoord, król i królowa weszli do wagonu, w którym mogli oglądać piękne wnętrza. 
W ogrodzie Nienoord odbyło się spotkanie z nauczycielami i uczniami z prowincji Groningen.


 Kilka wsi Groningen zaprezentowało się m.in od piłki nożnej po demonstracje na szelkach linowych.


W Dwingeloo zostali muzycznie przyjęci przez Królewską Kapitułę Wojskową Johana Willema Friso. 
Spotkanie z łyżwiarzami: Gerard Kemkers, Ireen Wüst i Sven Kramer.
Zaledwie piętnaście minut później Król i Królowa przybyli do Beilen, gdzie krótko spacerowali po pięknym rynku. Potem odwiedzili Salę gimnastyczną i stowarzyszenie FIT-Beilen Tour.W ogrodach Gouveneur królewska para wysłuchała śpiewaczki z Drentse, Daniel Lohues. W starym hrabstwie, zatrzymali się. Tam para królewska miała kolejne spotkanie z kolegium Deputowanych i wiceprzewodniczącym Prowincji Prowincjalnych. Staromodną karocą (a potem helikopterem), królewska para udała się do Wassenaar.30 Maja: Gelderland / Utrecht
W Duiven król Willem-Alexander i królowa Máxima spotkali się z nie mniej niż czterema burmistrzami. Następnie para królewska mogła przejść po sztandarach. Jest to dozwolone tylko dla biskupów i królów, więc wkrótce usuwano każdego kto przypadkowo wchodził na pomarańzowy materiał. Na trasie ścieżki - która trwała 30 minut - wielu ludzi oczekiwało na przyjście króla i królowej.
 W Arnhen para królewska odwiedziła dom prowincji. Król i Królowa odbyli kolejne spotkania z deputowanymi i przewodniczącymi grup prowincjalnych, na rynku pod balkonem ratuszowym czekała duża liczba osób. Ostatnią osobą królewskiego stanu, która stała na tym balkonie była Juliana podczas otwarcia domu prowincjalnego. 
Następnie Królewska karoca przywiozła parę królewską do Oosterbeek. Po powitaniu przez burmistrza gminy Reknum (Gebben), odwiedzili targ sztuki. Artyści - od młodych do starych - mieli wyjaśnić swoją twórczość królowi i królowej w ciągu zaledwie 30 sekund.
Około wpół do dwunastej para królewska przybyła do Wageningen do hotelu de Wereld, miejscu, w którym książę Bernhard był obecny podczas niemieckiej kapitulacji po zakończeniu II wojny światowej. Dzieci z szkoły King's w Geldrii śpiewały wspólnie znaną piosenką King, która została napisała przez uczna szkoły. Ponadto szkoła nosi także nazwę "szkoła Willema-Alexandra". Po spektaklu grupy taneczna "Urban Dance Squad" para królewska wstąpiła do wagonu, który zawiózł ich do portu. Po drodze przechodzili przez różne tematy, takie jak: "Miasto wyzwolenia", "Miasto nauk przyrodniczych", a także najważniejsze elementy programu "Wageningen 750 lat". W porcie w Wageningen królewska para następnie wsiadła na pokładz Eureki V, gdzie prowincje Geldrii i Utrechtu połączone były zebraniem około stu mieszkańców z obu miejscowości. 
O godzinie 14.00 para królewska przybyła do Vianen, gdzie przywitano ich z zespołem jazzowym Sylvia's Jazz. 

Po krótkim spacerze po głównej ulicy Vianen - gdzie oferowano im pyszny sok jabłkowy z sadu - para królewska wsiadła na prom Vrevia (Vianen-Vreeswijk), gdzie udali się  na drugą stronę Lek - do Vreeswijk. Na promie, zostali powitani przez burmistrza Nieuwegein (Backhuijs) i studentów Willem-Alexander School.
Wizyta w Oude Sluis van Vreeswijk. 
Następnie pojechali do Ijsselstein. Tam zobaczyli prezentacje firm Utrecht. Również zwiedzili Gospodarstwo rolnicze, fabrykę lin i firmę w dziedzinie elektrotechniki opartej na tradycji tematów.


O czwartej godzinie, gdy król Willem-Alexander i królowa Máxima dotarli do dzielnicy Utrechts w Lombok. W tej wielokulturowej dzielnicy dokonano długiego, ale szybkiego spaceru po kanale Channel Street.
Po pół godzinie para wyjechała do Domplein. Tam odbyli krótki spacer przez Pandhof do Paushuize.12 Czerwca: Limburgia / Brabancja PółnocnaTo wydaje się już być tradycją: z krótkiego spotkania do przyjęcia w Gouvernementsgebouw para królewska udała się do Limburga. Następnie królewska para wsiadła na krótki rejs po Meuse. Łódka jest używana przez Sinterklaas tylko raz w roku w Maastricht. Podczas dwudziestominutowego rejsu łodzią wzdłuż nabrzeża odbyły się liczne występy.
 Wycieczka zakończyła się na prawym brzegu Meuse, w Kesselkade.Tuż przed wyjazdem do Heerlen, para dostała 150 rysunków zrobionych przez uczniów szkoły podstawowej. Do Heerlen  król Willem-Alexander i królowa Maxima przybyli kwadrans
przed dziesiątą. 
Na placu król i królowa zobaczyli krótki występ na świeżym powietrzu Festiwalu Kultury Nova i  wysłuchali pięciuset uczniów, którzy śpiewali.


W Venlo na Placu Smakowym, gdzie różne organizacje prezentowały swoje regionalne produkty. Król i Królowa rozmawiali z różnymi zespołami młodzieżowymi z północnych gmin Limburg, którzy wspólnie tworzyli małą kuchnię.


Po krótkiej przechadzce królewska para pojechała na rynek, gdzie na granicy ratusza odśpiewali hymn Limburga. Nieformalne spotkanie z około setką mieszkańców Limburga i Brabancji Północnej odbyło się na terenie dawnej siedziby Sił Powietrznych De Peel. Helikopterem para królewska poleciała na zachód od Brabantu, aby rozpocząć wizytę w prowincji Roosendaal.


Potem poszli w kierunku stacji, aby podróżować stamtąd pociągiem Royal do Oisterwijka.


Para królewska pojawiła się na stacji i przeszła przez stację Station do Lind. Ponieważ w zeszłym roku w Oisterwijku obchodzono 800-lecie istnienia Oisterwijka, na trasie pojawiły się różne wspomnienia Oisterwijka-800. W Domu Rady, gildie Północno-Brabanckiej Federacji podporządkowuje się królowi przysięgę wiary. Spacer zakończył się pod H. Johanneskerk


Po prawie pół godziny król Willem-Alexander i królowa Máxima przybyli do Brabantu Północnego w Den Bosch. Zostali przywitani przez burmistrz Rombouts i spotkali się z zastępcami i prowincjonalnymi urzędnikami za zamkniętymi drzwiami. Obecnych było również 67 burmistrzów wszystkich gmin Brabancji.


Po Verwerstraat i Kolperstraat para królewska udała się na targ, gdzie odbyły się wspaniałe przedstawienia.

.

14 Czerwca: Fryzja / Holandia Północna


Najpierw para królewska odwiedziła Leeuwarden, gdzie idąc przez Hofplein, uczniowie szkoły Máximas i Willem-Alexanderschool utworzyli erehaag. Były też różne prezentacje oparte na tematach: zrównoważony rozwój, Hofstad, nominacja Kopenhagi na Capital City 2018 i Elfstedenstad. 


Podczas wizyty w Akkrum, wioska okazała się najbardziej sportową stronąPodczas gdy para królewska podeszła do Tsjerkebleek, pokazano różne sporty, takie jak typowe sporty Akkrum Slingerapen i Mastklimmen. W Joure pojawił się powóz (Landauer), który został wyprodukowany przez zespół koni Friese.


Wreszcie, po Mid Street z mnóstwem muzyki i widowni, para królewska wsiadła do samochodu.


 W Elahuizen - jazda odbyła się powozem. Tym razem Rolls Roycem. Następnie para została przewieziona na statek "Beatrix", organizująco Fundację It Sailhut dla sportów wodnych dla osób z upośledzeniami umysłowymi.


W Stavoren zostali przywitani przez pana Apothekera (burmistrza). Wizyta upłynęła pod znakiem rybołówstwa / turystyki i letniego karnawału. W odległości krótkiego spaceru po drugiej stronie drogi portowej, przy nabrzeżu do łodzi "MS Friesland" pokazano różne spektakle muzyczne.


Na pokładzie były jak w innych województwach 100 mieszkańców z Fryzji i Holandii Północnej.


Wizyta w Noord-Holland rozpoczęła się w Enkhuizen, gdzie powitał ich burmistrz Baas. Następnie szli przez stare centrum Blauwpoort Most do Schimmelstraat. W jednej godzinę, para królewska została jeszcze powitana przez królewski Miejski Zespół i Drumfanfare DINDUA.


Król Willem-Alexander i Królowa Máxima zostali następnie udali się do Hoorn. Ponownie byli otoczeni przez mieszkańców Hoorn i około trzystu szkół podstawowych. Odbył się spacer wzdłuż Muzeum Westfries. W Zaanstad odbył się pokaz taneczny, po którym odbył się spacer po Hembrugterrein - dawnej fabryce amunicji.


Kiedy królewska para przyjechała wreszcie do "Haarlemu", odbyło się krótkie spotkanie z członkami Deputowanych i Wiceprzewodniczącym Krajów Prowincjalnych. Potem samochodem udali się na rynek.


Na rynku kilka chórków, w tym Royal Mannenkoor Song & Friendship i chór dziecięcy powitał parę królewską. Również para królewska otrzymała książeczkę fotograficzną wszystkich królewskich wizyt w Haarlemie. Książka fotograficzna waży co najmniej 4 kg i ma 150 stron.19 Czerwca: Flevoland / Overijssel
O 9 godzinie, król Willem-Alexander i królowa Máxima zostali powitani przez Komisarza króla (Verbeek) i Burmistrza Almere, Annemarie Jorritsma na Esplanade.
Para królewska zobaczyła pawilon "Grwające zielone miasta". Studenci Groenhorst College przedstawili możliwości rolnictwa w mieście, a następnie rozmawiali z klasą fitness dla osób starszych, opierającą się na temacie "Inteligentne społeczeństwo"

Około godziny 10, król i królowa przybyli do Lelystadu, gdzie zostali przywitani przez pana na koniu z dziećmi z zdobionymi łukami. Na Stadhuisplein z ponad 100 narodowości w Lelystad zaprezentowano różne zajęcia.
W Emmeloord wszystkie dziesięć wiosek z Noordoostpolder zaprezentowało i spotkało się z parą królewską.

Wizyta w Pastoor Koopmansplein, "jadalni" zdobiącej regionalny rynek produktowy, ekologiczną uprawę i sadzonki do produkcji w krajach rozwijających się. 

 Nieformalne spotkanie króla i królowej oraz około stu mieszkańców Flevoland i Overijssel odbyło się w byłym holenderskim kościele reformowanym Ens. 

 Po spotkaniu z ludźmi odwiedzili Pensjonat w Syrinx IJsselmuiden. Lunch para królewska zjadła z   goścmi w Ens.

 Po południu król Willem-Alexander i królowa Máxima przybyli do Heerenbroek, aby uczcić  650. rocznicę wioski. W budynku towarzystwa zostali przywitani przez komisarza i burmistrza gminy Kampen - Koelewijn. W Zwolle po raz pierwszy odwiedzili dom prowincjonalny aby spotkać się z kolegium zastępców i wiceprzewodniczącym prowincjonalnych państw.


 Następnie para królewska wzięła udział w otwarciu wystawy w Centrum Zarządzania Domu Inspektorialnego. 


W Goor King Król Willem-Alexander i Królowa Máxima zainaugurowali samochód Solar Team Twente. Potem witano ich na placu przez ponad 1200 dzieci. Następnie para królewska przybyła do namiotu, w którym kilka występów zostało przedstawione przez, finalistów Księżnej Christiny Concours, młodzież Big Band Big Bang z Hengelo i Jeroen Ekkerink i zwycięzcy piosenki The Voice of Twente. 


21 Czerwca: Zelandia / Południowa Holandia


W Middelburg na Placu Opactwa. Tuż przed dziewiątą para królewska została powitana entuzjastycznie przez publiczność, komisarza Polmana i burmistrza Middelburga Bergmann. W Prinsenlogement para poznała kolegium posłów. Kwadrans później wyszli i zwrócili uwagę na personel "De Manteling" (zwycięzca Crown Apple), a także prezentację starych produktów w starożytnej wersji w nowoczesnej wersji. Król rozmawiał szczegółowo z kobietami w Arnemuiden. 


Następnie para królewska udała się do Grand Place w Goes. Tutaj zostali przywitani przez burmistrza Verhulst w ratuszu. Potem królewska para chodziła po sklepach z lokalnymi produktami, odzieżą i miejscowymi firmami. 


Idąc po drugiej stronie rynku, zaprezentowano specjalny pokaz mody tradycyjnego stroju i nowoczesny wariant łańcuchów małży i krewetek.


Nie tylko burmistrz Rabelink czekał na parę królewską w Noordhaven Gate. Następnie odbył się  spacer po Starym Porcie i Park Harbour. Na trasie były historyczne postacie przedstawiające przeszłość Zierikzee i Schouwen-Duiveland. Na statku w Starym Porcie Stichting Rederijkers odbyło się krótkie przedstawienie.


W Brouwersdam odbyło się prywatne spotkanie z zaproszonymi gośćmi z Zelandii i Południowej Holandii. Obecni byli również dwaj dyrektorzy nadzoru


W klubie Natural High Beach odbyły się liczne rozmowy, ale także lunch.  


Następnie przejażdżka pociągiem, a potem samochodem do Hellevoetsluis. Zostali przyjęci na przystanku przez sześciu burmistrzów z gmin Voorne-Putten, Spijkenisse, Brielle, Bernisse, Hellevoetsluis i Westvoorne.


Przez Plac Ratuszowy Królewska Para doszła do Rynku, gdzie odbywały się demonstracje, takie jak  jazda na łyżwach czy gra w golfa.


Król Willem-Alexander i Królowa Máxima udali się do Hadze. Tam zostali przyjęci przez burmistrza Aartsen i po krótkiej wizycie na festiwalu Midzomergracht - kulinarnym i muzycznym wydarzeniu w Beer Quays i Groenewegje. Na pokładzie "Ooievaart" królewska para oglądała różne przedstawienia muzyczne. 


Na koniec, para królewska zwiedziła Muzeum Louwman.


13 - 21 Listopada: Wizyta na Wyspach Karaibskich 


I Dzień, Św. Maarten


Ceremonia powitania na placu Clem Labega.


Rozmowa z Gubernatorem.


 Powitanie przez przewodniczącego i członków parlamentu/rady.


Rozmowa z premierem i powitanie przez Radę Ministrów.


Wizyta w Milton Peters College.


Wizyta w kompleksie sportowym Raoul Illidge.Spacer po ulicy Front w Philipsburg.


Uczestnictwo w imprezie  Festival Village. 


II Dzień, Saba


Oficjalne powitanie na lotnisku JE Yrausquin.


Krótka gra dzieci na lotnisku.


Wizyta na szlaku Heritage Spring Bay.


Wizyta w Farmie Organoponiowej.


 Wizyta w Juliana Sports Field.


Obiad z członkami zarządu i radą.


Wizyta The Bottom.


Odbiór z partnerami społecznymi z dziewięciu sektorów.


 Wizyta w projekcie socjalno-mieszkaniowym. 
Przyjęcie u gubernatora.
III Dzień, St. Eusatius

Oficjalne powitanie na lotnisku FD Roosevelta.

Zwiedzanie targów nauki z prezentacjami dzieci z pięciu szkół.

Wizyta w Buzzy Bees.

Obiad z członkami zarządu i radą.

Wizyta w Plantacji Hazels.

Zwiedzanie muzeum Fundacji Historycznej.


Festiwal Kultury w Wilhelminaparku. 


IV dzień, Bonaire


Oficjalne powitanie na międzynarodowym lotnisku Flamingo.


Wizyta na placu Wilhelminy.


Odwiedziny Fundacji (SVPCN).


Obiad z autorem i przedstawicielem krajowym.Wizyta u młodzieży Jong Bonaire.


 Audiencje, w tym spotkanie z członkami zarządu i rady.


V Dzień


Dzień był wolny od spotkań.


VI Dzień, Curaçao


Na początek odbyła się ceremonia powitalna z gwardią honorową na Placu Rządowym.


Następnie król porozmawiał z gubernatorem.


Kolejno odbyła się rozmowa z premierem i powitanie przez Radę Ministrów.


Kolejne powitanie, tym razem przez przewodniczącego i członków parlamentu.


Następnie para królewska udała się z wizytą do Marnix College (fundacja VSBO Rio Canario) i Marnix School of Education (edukacja fundacyjna).


Odwiedzili też Techno Future School.


Kolejnym punktem dnia była wizyta w Uniwersytecie Curaçao.


Para odwiedziła też Carmabi (Karaiby Research & zarządzanie bioróżnorodnością Foundation) i otwarzyła nowy budynek.


Na koniec dnia uczestniczyli w przyjęciu w Brionplein.


VII Dzień, Curaçao


Na początek król i królowa zobaczyli Banda Abou.


Następnie odwiedzili Visserspier w Westpunt.


Kolejnym punktem napiętego programu było muzeum Tula.


Para spotkała się też z mieszkańcami Banda Abou w Soto zajmującymi się różnymi zajęciami.


Kolejne spotkanie z mieszkańcami Banda Ariba (wschodnia część Curacao).


Zwiedzili też Fort.


Na koniec dnia odbyło się spotkanie u gubernatora.


VIII Dzień, Aruba


Król Willem-Alexander i Królowa Maxima zostali uroczyście powitani w specjalnej ceremonii na bulwarze LG Smith.


 Następnie porozmawiali z Gubernatorem.
Zostali też powitani przez przewodniczącego i członków państw.
Następnym punktem programu była rozmowa  z premierem i powitanie przez Radę Ministrów.

Uczestniczyli też w debacie młodzieżowej na temat przyszłości Aruby w San Nicolas.

Wieczorem wzięli udział w przyjęciu w Bushiribana.


IX dzień, Aruba


 Para królewska wzięła udział w imprezie sportowej dla dzieci ze wszystkich szkół wyższych w Arubie na stadionie Guillermo Trinidad.


Następnie uczestniczyli w "lunchu migotania".


Następnym punktem było rozpoczęcie projektu "Młodzi ludzie na Karaibach".


Później odbyło się przyjęcie u gubernatora.


Na koniec była wizyta w Cocari.Zdjcia: Getty Images, Belga Image


Autor: Agnieszka

3 komentarze:

 1. Wizyta na Karaibach musiała być niezapomniana, widać, że plan był bardzo napięty

  OdpowiedzUsuń
 2. Najbardziej podoba mi się sukienka z wizyty nr 3 oraz z Aruby.
  Ciekawi mnie, czy to tradycja że każdy nowy król/ królowa odwiedza wszystkie prowincje?
  ania_l royal

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Królowa Wilhelmina odbyła taką podroż przed swoją inauguracją, Juliana i Beatrix prawdopodobnie też takie odbyły, tylko na tę chwilę nie mogę znaleźć informacji na ten temat.

   Usuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.

Copyright © 2016 Holenderska Rodzina Królewska , Blogger