11.10.2017

Kolacja na cześć Pary KrólewskiejWczoraj w Paláco da Ajuda, odbyła się uroczysta kolacja z okazji wizyty Pary królewskiej. Król i Prezydent wygłosili przemówienie.Panie Prezydencie,
Moja żona i ja dziękujemy za ciepłe powitanie tutaj w Palácio da Ajuda. Dziękuję za serdeczne słowa, które podkreślają naszą przyjaźń.
Portugalia jest jednym z najstarszych narodów na świecie, z granicą, która ledwie zmieniła się w ciągu ośmiu wieków. Jednocześnie Twój kraj jest przykładem możliwości przekształcania. Znowu zapełnia się w czasach zmian.
Każdy, kto ma jakąś świadomość historyczną, wie, co Holendrzy mają do powiedzenia Portugalczykom.To wasi przodkowie odkrywali świat swoim bliźnim Europejczykom - a więc dla was -. To wasi nieustraszeni rodacy, którzy badali nowe autostrady i przekroczyli drogę do odległych brzegów.


Fakt, że nasze kraje stały się konkurentami, jest ironią dziejów. Jedno jest pewne: nasz handel częściowo opierał się na twojej wiedzy o oceanach. Nasz Złoty Wiek odzwierciedlał blask twojego lśniągo przykładu.
Ta imponująca historia sprawia, że ​​Portugalia jest wyjątkowym krajem. Portugalia zawsze była przyczółkiem Europy; zaawansowany posterunek z widokiem na morze. Portugalski językiem jest światowy, wymawiany na czterech kontynentach. Twoje więzi z różnymi ludami i kulturami są również czymś cennym w naszych czasach. Portugalia zna wartość różnorodności, tolerancji, otwartości i wymiany. Wartości, które są pod presją w wielu miejscach na świecie, ale które uważamy za istotę naszego wolnego społeczeństwa.
Unia Europejska może pochwalić się takim krajem jak państwo członkowskie. Panie Przewodniczący! Wiesz, ile wysiłku zrobili Portugalczycy w tym celu. Wychowałeś się w kraju niezabudowanym, który znalazł drogę do demokracji. Należała do pierwszej generacji wolnych wyborców i aktywnie przyczyniała się do ustanowienia konstytucji, w której zakotwiczono zasady demokratycznego państwa konstytucyjnego.
Portugalia przystąpiła do europejskiej wspólnoty wolnych krajów. Wspólnie Portugalczycy dokonali radykalnych reform. Transformacja gospodarcza wezwała do poświęceń i zdecydowanie zaapelowała o sprężystość Portugalii. W ostatnich latach zbyt wielu osobo z twojego kraju nie było łatwo. Mimo to, wiele młodych ludzi stara się znaleźć pracę odpowiadającą ich zdolnościom.


Jeszcze jest jeden powód do optymizmu w przyszłości!
Podziwiając, widzimy, jak Portugalia jest wiodącym przedstawicielem w niezbędnym przejściu na energię odnawialną.
Widzimy, jak ten kraj zawarł nowe przymierze z morzem, pomyślnie przyczyniając się do "niebieskiej gospodarki".
Widzimy, jak Lizbona, Europie Wielkie Stara Dama, odzyskuje młodość i gości udaje się zaczarować świat, tworząc nowe szanse powstać.
Widzimy jak Portugalia wygrała Mistrzostwa Europy w piłce nożnej. 
Widzimy, że Portugalia jest sojusznikiem NATO, cennym wkładem w pokój i bezpieczeństwo.
Widzimy, jak prominentni Portugalczycy  są nazywani międzynarodowością na wysokich stanowiskach. António Guterres jest Sekretarzem Generalnym Organizacji Narodów Zjednoczonych.
Oprócz tego, jesteśmy zaintrygowani portugalskim stylem życia. Mówi się, że portugalski ma tysiąc sposobów na zakończenie bacalhau. To pokazuje ich szczególną uwagę na zwyczajne rzeczy, które czynią życie piękne i cenne.


Ci, którzy poznali gościnność i ciepło tego kraju, zawsze chcą tu wrócić.
Dois braços à minha espera
É uma casa portuguesa, com certeza!
Mogę prosić, żebyś podniósł Keliszek.
Na zdrowie, panie prezydencie.
W przyjaźni między Republiką Portugalską a Królestwem Niderlandów.


Królowa miała na sobie: zielona suknia od Jana Taminiau (nosiła ją raz).

Zdjęcia: Getty Images

Post z dzisiejszego dnie będzie późno wieczorem lub jutro.


5 komentarzy:

 1. Wspaniala mowa. Dziękuję bardzo za jej przetłumaczenie. To niesamowite ile pracy wkladacie w kazde notki dziewczyny! Oby tak dalej ;).
  Co do stroju Maximy, to jestem zachwycona jak zwykle. Suknia jest przepiękna.

  OdpowiedzUsuń
 2. Piękne słowa króla,szczególnie spodobały mi.się te o Starej Damie Europy.Piękno Portugalii odkryła przede mną para książęca z Albanii,która tam spędziła wakacje a teraz mogę "kontynuować podróż z Maximą i Willemem.
  Kreacja jest spektakularna,wygląda jak morze i nawiązuje do portugalskiej flagi. Na mnie wrażenie zrobił odważny dekolt i ta ogromna kulka szmaragdu.

  OdpowiedzUsuń
 3. Maxima wyglądała wprost obłędnie

  OdpowiedzUsuń
 4. Mi się nie podoba ta suknia. Sama nie wiem czemu. Mimo to uważam, że Maxima prezentowała sie w niej bardzo dobrze.
  Ciekawe przemówienie - dzięki za przetłumaczenie go!

  OdpowiedzUsuń