19:31

Wizyta w Portugalii - dzień I

To już dziś !!! Para Królewska rozpoczyna dziś wizytę w Portugalii, która potrwa trzy dni. Para królewska przyleciała wczoraj wieczorem do Portugalii. Królowa miła na sobie: fioletowe spodnie od Jana Taminiau, bluzka od COS (nosiła ją raz) i  nowy naszyjnik od Jana Taminiau


Relacje między Holandią a Portugalią m.in współpraca polityczna, gospodarcza, kulturalna oraz wspólna wartość na arenie światowej między krajami jest bardzo dobra. Portugalia i Holandia dzielą się przeszłością morską, a teraz spotykają się jako partnerzy na rzecz pokoju, bezpieczeństwa i dobrobytu między innymi w ramach Organizacji Narodów Zjednoczonych, NATO i Unii Europejskiej. Dzięki tej wizycie Gospodarze Holandii i Portugalii będą mogli umocnić swoje stosunki krajowe.


Wizyta rozpoczeła się w Mosteiro dos Jerónimos w Belem w Lizbonie, gdzie Prezydent Rebelo de Sousa powitał uroczyście Parę Królewską.

Następnie Król i królowa złożyli wieniec pod pomnikiem  największego poety i bohatera Portugalii, Luísa de Camõesa.


Luís Vaz de Camõesa - Uważany był za największego poetę Portugalii. Jego napisane wersaty zostały porównane z wersją Szekspira , Vondela , Homera , Virgila i Dante . Napisał sporo lirycznej poezji i dramatu, ale najlepiej jest wspominana jego epicka książka Os Lusíadas ( The Lusiads ).
Zwiedzili klasztor Jeronimos.Rozmawiali z Prezydentem w Palacio de Belém. Po spotkaniu król publicznie wygłosił krótkie przemówienie."Moja żona i ja czekaliśmy na tę wizytę państwową w Portugalii. Dziękuję, Panie Przewodniczący, za ciepłe i serdeczne powitanie. 
Ta wizyta daje nam okazję zobaczyć więcej tego szczególnego kraju, z którymi Holandia czuje się tak związana. Jesteśmy naturalnymi sojusznikami, ligados por mar. Portugalia jest dumnym krajem z zapierającym dech w piersiach historią. Pierwszy raz kręciliśmy sieć World Wide Web o oceanach! To portugalskie pionierki, które umożliwiły handel morskiemu światowi. Inni - w tym Holendrzy - idą za tym przykładem.
W wielu kwestiach mamy ten sam pogląd. Portugalia jest nieodzownym partnerem w Unii Europejskiej od ponad trzydziestu lat. Nawet jeśli sojusznik NATO ważną rolę gra. Portugalia stoi w szczelinie otwartości, integracji i łączenia sił. Holandia bierze na swojej stronie. W Europie, NATO i ONZ.
Wiemy, że Portugalia znana jest od lat. Niezbędne reformy mają istotny wpływ na życie obywateli w tym kraju, ale także pozwalają na nowy rozwój. Chcielibyśmy usłyszeć, jakie są Portugalskie doświadczenia, na przykład tego popołudnia w Mourarii i jutro, podczas rozmowy z uczniami na uniwersytecie.
Jest wiele, czego możemy się nauczyć od języka portugalskiego. Cieszymy się na Twoje osiągnięcia w dziedzinie energii odnawialnej, technologii środowiskowej i budowy samolotów. Większa współpraca sprawi, że nasze dwa kraje będą silniejsze. Możliwością tego są badania przez misję firm i instytucji wiedzy, które są nam potrzebne.
Portugalia jest znana jako kraj posiadający cnotę. Ale masz każdy powód, aby wykazywać pewność siebie. Portugalia dała Holandii, Europie i światu wiele pięknych i cennych miast. Twoje kompetencje pomagają nam dalej. Twoja kultura wpływa również na naszą duszę.
Panie Prezydencie, przyjęliście nas serdecznie. Chociaż jesteśmy na początku tej wizyty państwowej, chciałbym bardzo za to podziękować! Muito obrigado!"
Kolejnym punktem wizyty, było spotkanie z Przewodniczącym Parlamentu, Eduardo Ferro Rodriguesem. Po czym dał krótkie przemówienie.
"Panie burmistrzu,
Dziękuję za klucz, który otrzymałem od ciebie. Lizbona jest znana jako perła wśród stolic europejskich.To sprawia, że ​​moja żona i ja mamy wielką przyjemność zobaczyć, że ta wiekowa perła nadal jest.
Przez ostatnie kilka lat nie było łatwo dla mieszkańców tego miasta. Wielu jest mocno dotkniętych kryzysem gospodarczym. Im bardziej podziwiamy, tym bardziej odkrywamy nowe sposoby dla ludzi tutaj, dla siebie i dla ich okolic. Czekamy na spotkanie z niektórymi z nich i rozmawiając z nimi o tym, co ich dotyczy, zarówno o ich obawach, jak i ich ideałach i ich nadziei. Natychmiast w Mourarii otrzymamy pierwszą okazję.
To miasto ma wyrafinowaną atmosferę, która przyciąga turystów z całego świata. Nie tylko znajdują piękne zabytki z przeszłości, ale także ikony przyszłości. Myślę o Centrum Champalimaud, które odwiedzimy jutro. Ponadto usłyszymy więcej na temat prowadzonych przez naich badań. Holenderskie firmy i instytucje edukacyjne z dumą wnoszą do tego wkład.
Z niecierpliwością czekamy na spotkanie z studentami Uniwersytetu w Lizbonie. Jak patrzą na swój kraj i na Europę? Jaką przyszłość widzą dla siebie? Z naszej strony chcemy wyrazić, jak ważna jest Portugalia w ramach współpracy europejskiej. I ile jest ich wspólnych interesów między naszymi dwoma krajami? Z tego połączenia możemy nie zdawać sobie sprawy z tej wartości i jak wystarczająco dobrze możemy to wykorzystać.
Panie burmistrz, przez lata, miasto będzie nadal fascynować się światem. Dziękuję za gościnność. Muito obrigado!"
A następnie rozmawiali z burmistrzem, Fernandem Medina. Po czym udali się tramwajem do Mouraria i Intendente. 
Mouraria i Intendente należą do najstarszych dzielnic w Lizbonie. Podczas kryzysu gospodarczego zainicjowano inicjatywy mające na celu poprawę lokalnego klimatu życia i przedsiębiorczości. Inicjatywa Pakhuis de Zwijger w Amsterdamie finansowana jest między innymi przez program UE-Europa na rzecz Obywateli. Król i Królowa rozmawiali z inicjatorami niektórych projektów. Królowa miała na sobie: nową sukienkie od Natan, torebka od Sophie Habsburg, buty od Gianvito Rossi, kapelusz od Fabienne Delvigne i broszka z kolekcji królewskiej. 
Zdjęcia z bankietu będą w oddzielnym poście.
Zdjęcia: rd.nl, Getty images, Twitter

4 komentarze:

 1. Maxima pod tym kapeluszem wygląda jak arystokratyczna dama z filmów retro:)
  Cóż za wspaniałe widoki i zabytki mogę zobaczyć z królową: )

  OdpowiedzUsuń
 2. Odpowiedzi
  1. Ja też bardzo lubię Maxi w tym kapeluszu pasuje do niej idealnie a do tego jaka piękna broszka ❤ czekam na dalszy ciąg wizyty
   Ewa

   Usuń
 3. Stylizacja z lotu bardzo nie udana i ten naszyjnik :/
  Za to podczas pierwszego dnia Maxima prezentowała się świetnie. a kapelusz faktycznie dodaje jej nutkę arystokratyczności.

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.

Copyright © 2016 Holenderska Rodzina Królewska , Blogger